За інформацією: Суспільне Харків.

Звільнений з полону цивільний житель Харківщини 66-річний Сергій Касьяненко (перший зліва), 27 червня 2026 року. Дмитро Лубінець/Telegram
27 червня омбудсман Дмитро Лубінець повідомив, що з російського полону звільнили сімох цивільних. Серед них був і житель Харківщини — 66-річний майор міліції Сергій Касьяненко, який потрапив у неволю під час окупації Савинської громади влітку 2022 року.
Про це Суспільне Харків 27 червня розповів директор обласного ветеранського простору "Пліч-о-пліч" Ігор Шишко. Він перебував разом із Касьяненком у СІЗО в Старому Осколі та Новозибкові, та у виправній колонії в Пакіному, але був звільнений раніше — у травні 2024 року.
"Він тримався, підтримував інших, тримав стрій"
До полону Сергій потрапив як приватний підприємець, в родині якого є військові — це його два сини, розповів Шишко.
"Його здали фактично. Повідомили про те, що є така людина на території, у якої є рідні військові, і, окрім того, сама людина працювала в органах Міністерства внутрішніх справ. Тримали досі, незважаючи на поважний вік і на всі сукупні захворювання, які в нього є", — розказав директор обласного ветеранського простору.
Ігор Шишко каже, у Новозибкові Брянської області вони з Касьяненком перебували у різних камерах, але чули один одного, а у Пакіному — сиділи в одній камері.
"Дуже сильна людина, яка надзвичайно порядно показала себе в полоні й гідно поводилася. Він 1960 року народження. Навіть молодим людям складно, а він тримався, підтримував інших, тримав стрій, допомагав молодим хлопцям — і своїм досвідом, і вмінням налагодити спілкування", — пригадав Шишко.

Звільнені з полону цивільні. Сергій Касьяненко — другий зліва, стоїть біля машини, 27 червня 2026 року. Дмитро Лубінець/Telegram
Колишній цивільний поневолений каже, що всі умови утримання в неволі Касьяненко переживав з гідністю та намагався підтримувати інших.
"175 грамів їжі на один прийом. Постійні знущання, катування, змушували по 300-500 разів присідати, відтискатися, незважаючи на вік. Ненадання медичної допомоги взагалі. Пам'ятаю дуже багато прикладів, коли ми хворіли, коли вірусні захворювання були, температура, і короста була. Нас взагалі не виводили на прогулянку — ми не бачили сонячного світла по декілька тижнів", — розказав Шишко.
Він допомагав усім — і добрим словом, і порадами, і навіть коли "вертухаї" звертались багато разів з різними моментами, він їм заперечував, казав, що так не можна робити. Він умів налагодити з усіма спільну мову, розповісти, як треба себе поводити, жодним чином не втрачати надію, а триматися, аналізуючи, які події йдуть на полі бою. Завдяки цьому ми всі трималися, у тому числі і я.

Звільнений з полону цивільний житель Харківщини 66-річний Сергій Касьяненко (справа). Скриншот з відео омбудсмана Дмитра Лубенця
"Будемо намагатися надавати всю допомогу"
Ігор Шишко каже, що ще не встиг поспілкуватися з Сергієм, однак знає, що рідні з ним вже зв'язалися.
"Знаю, що родина з ним спілкується. Не маю права взагалі втручатися, заважати. Дякувати богові, він удома, на рідній землі. Сини знають про повернення. Усі дочекалися один одного. І знаю, що є онуки. Я сподіваюся, що все ж таки життя дасть змогу надолужити те, що втрачено за цей час", — говорить очільник ветеранської організації.
Після звільнення Сергій Касьяненко має пройти обстеження, каже Шишко.
"Стан не дуже гарний, тому що тиск, інші захворювання. Будемо намагатися надавати всю допомогу для того, щоб наші жителі Харківської області, які повернулися з полону, отримали всі виплати, усі допомоги — лікарняні і соціальні, які тільки можна надати", — додав керівник.
Що відомо про повернення цивільних полонених з російського полону
Україна повернула сімох громадян із російського полону, повідомив 27 червня омбудсмен Дмитро Лубінець. За його словами, всіх їх незаконно затримали у 2022 році під час окупації Маріуполя, Київської, Харківської, Запорізької та Луганської областей.
За інформацією Лубінця, одного із українців викрали з оселі через те, що його сини служать у ЗСУ. Іншого українця — дорогою на роботу. Серед звільнених — доброволець, який у 2022 році приєднався до бригади "Ангели Тайри" в Маріуполі.
Що відомо про обмін військовополоненими між Україною та РФ, який відбувся 26 червня
26 червня 2026 року Україна та Росія провели 76-й обмін полоненими. До України повернулися 160 військових, які перебували у полоні з 2022 року. Серед звільнених з полону — п'ятеро захисників з Харківської області, повідомив очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов.
За його даними, додому повернулися бійці з Харкова, Ізюма, Берестина, Савинців та Безлюдівки.
