Спільнота не хоче, щоб у Харкові будували, як за минулих архітекторів, яких призначали поза конкурсом.
Харківська архітектурна спільнота звернулася до міської влади з вимогою провести нарешті відкритий конкурс на посаду головного архітектора Харкова.
Відповідний Маніфест створили і підписали представники архітектурної спільноти і громадських організацій, урбаністи, підприємці та активні мешканці Харкова, зокрема команда «Люку», архітекторка SBM studio Ольга Клейтман, Павло Храмов, архітектор Віктор Дворніков. Вони вимагають від Харківської міської ради, депутатів, виконавчих органів та профільних департаментів дотримуватись законодавства України та провести відкритий конкурс, попри повномасштабну війни (під час воєнного стану чиновників можуть призначати на позаконкурсній основі — Ред.).
Кожен охочий харків’янин може долучитися до підписання Маніфесту, для цього необхідно заповнити форму за посиланям.
Чого хочуть автори тексту:
Оголосити відкритий конкурс.
Залучити архітекторів, урбаністів, бізнесу та громадськості.
Провести дослідження громадської думки.
Сформувати незалежну конкурсну комісію з представників громадськості та фахової спільноти.
Зробити публічними всі етапи конкурсу.
Створити консультативно-дорадчий орган на постійній основі.
Забезпечити розробку нового статуту Харківської територіальної громади.
Що цьому передувало
Багато років архітектурне середовище Харкова було «узурповане» родиною Поліванових – Чечельницьких. Навіть під час повномасштабної війни Ігор Терехов не міг майже три роки звільнити головну архітекторку Харкова Тетяну Поліванову, яка взимку 2022 року виїхала за кордон і не повернулася. Як писав KharkovNEWS.info, Поліванова з перших днів повномасштабної війни перебувала в Італії. Інформацію про це ще у 2023 році підтвердив міський голова, а звільнення відбулось тільки навесні 2025 року.
Що відбувалось у Харкові за часів попередніх архітекторів: знищення чверті Лісопарку під приватну забудову, знесення бульварів на проспектах Аерокосмічному, Науки та Героїв Харкова, Прибудова нового корпусу Історичного музею, яка спотворила вигляд площі й руйнує стіни історичної пам’ятки, точкова забудова центру знищила значну частину історичної спадщини; немає жодної пішохідної вулиці у центрі міста; зведення багатоповерхівок перед оглядовим майданчиком на каскаді, а також за оглядовим колесом у Центральному парку, знищення вікових дерев у зоопарку та бетонізація його простору; демонтаж трамвайних гілок в центрі міста (вул. Сковороди, вул. Весніна); нехтування генеральним планом.
Раніше KharkovNEWS.info писав, чому у Харкові так багато скандалів з головними архітекторами?
Автор: Юлія Агєєва