За інформацією: Суспільне Харків.
Генеральна репетиція перед прем’єрою опери «ТГШ. Подорож у часі», 23 квітня 2025 рік. Схід Опера
25 та 26 квітня у Харківському національному академічному театрі опери та балету імені Лисенка презентують оперу-кабаре "ТГШ. Подорож у часі". Вона присвячена 211-й річниці від дня народження Тараса Шевченка.
Про прем'єру, як створювали оперу та в чому її особливість, автори розповіли на брифінгу 25 квітня.
Як створювалась опера-кабаре "ТГШ. Подорож у часі"
Генеральний директор і художній керівник Схід Опера, а також художній керівник проєкту, Ігор Тулузов зазначив, що робота над оперою почалась у 2019 році.
"Ми зустрілися в кабінеті дуже цікавої людини, мого друга — академіка Бориса Гриньова разом з Арменом Калояном, і в розмові виникла саме тоді ця ідея — зробити оперу про Шевченка, про сучасного Шевченка, про Шевченка, який був би цікавий українському сучасному глядачу", — каже гендиректор.
Генеральна репетиція опери-кабаре «ТГШ. Подорож у часі», 23 квітня 2025 рік. Схід Опера
Ігор Тулузов вважає, що ця прем’єра важлива, оскільки вона "суто українська, створена українцями", вона відкриває аудиторії класика української літератури з нової сторони.
"Це такий незвичайний погляд на цю особистість, він сучасний, він дає можливість познайомитись з Шевченком таким, яким його зазвичай не описують: людяним, дуже емоційним, дуже пристрасним, дуже цікавим, з чоловічими пристрастями і майже недоліками. Але це дійсно жива людина, і про це саме ця опера", — каже Ігор Тулузов.
Генеральна репетиція перед прем’єрою опери-кабаре «ТГШ. Подорож у часі», 23 квітня 2025 рік. Схід Опера
"Дуже активними учасниками, людьми, які започаткували цей проєкт, були наші друзі Місько Барбара і Світлана Олешко. На жаль, зараз їх з нами немає, але вони дуже активно брали участь в наших дискусіях і згенерували перші такі найважливіші тренди цього проєкту", — каже режисер-постановник вистави і головний режисер Схід Опера Армен Калоян.
За його словами, вже під час повномасштабного вторгнення творці опери отримали грант від Українського культурного фонду, після чого і почалась робота з написання музики й лібрето.
"Хто з УКФ працював — це дуже стислий період, щоб написати оперу за той строк, який дає УКФ, я дуже б хотів, це наболіле, щоб для таких проєкт УКФ змінював правила", — говорить Армен Калоян.
Актори на генеральній репетиції опери «ТГШ. Подорож у часі», 23 квітня 2025 рік. Схід Опера
За його словами, авторка лібрето Олена Павлова провела велику дослідницьку роботу і з архівами, і з листами.
"І в опері дуже багато, до речі, є листів не тільки Шевченка, і до Шевченка, і дуже багато використовується архівних докумертів", — каже Армен Калоян.
Він зазначає, що лібрето довелося скорочувати, інакше вийшла б опера на 6-8 годин.
"Це дійсно така дуже чудова п'єса, яку можна було б в драматичному театрі ставити, ну як і "Вишиваний", якого написав Сергій Жадан. Це теж як окреме оповідання, теж окрема драматургія, теж дуже цікаво", — каже Армен Калоян.
Репетиція перед прем’єрою опери «ТГШ. Подорож у часі», 23 квітня 2025 рік. Схід Опера
"Ми говорили про те, що я хочу мати такий новий жанр, щоб надихав, щоб молодь приходила і щоб це була не сучасна музика така тональна, а щоб люди могли наспівувати, виходячи, як з мюзиклу виходять, і весь час якісь мелодії в голові. Тут буде багато таких вірусних мелодій, текстів, які будуть запам'ятовуватись, і виникла ідея зробити такий жанр опера кабаре", — каже Армен Калоян.
Яким Шевченко постає в опері
"У нас Шевченко присутній і на Майдані, і під час війни. Ця тема не випадкова — тема Балаклії, коли зривають це гасло “Росія Україна один народ”, а там слова Шевченка: "Борітеся поборете" — це знак, і це Балаклія наша, яка звільнена від окупантів, саме тому і подорож у часі", — каже режисер-постановник.
Репетиція постановки «ТГШ. Подорож у часі», 23 квітня 2025 рік. Схід Опера
За словами Армена Калояна, особливістю опери є те, що вона більш підлаштована під сучасного глядача, який звик до гаджетів і коротких творів.
"Опера так і написана, як модно зараз, як TikTok, один за іншим дуже швидко минають ці події: “Мочиморди”, потім Санкт-Петербург вже перед смертю Шевченка, потім знову повертається в український Версаль, потім з'являється "Смерть і москаль", потім десь там у Рєпніних, і немає таких довгих арій, довгих дуетів, що для непідготовленого глядача важко, тут так, ніби ти береш телефон і все перегортаєш. Це теж дуже цікавий жанр, якого до цього не було", — каже режисер-постановник.
Важливість опери про Шевченка для Харкова під час війни
Олена Павлова, авторка лібрето, називає цю прем'єру важливою для Харкова.
"В одному інтерв'ю в Харкові мене запитали: "У нас взагалі-то війна, чи доречно робити оперу?". Я тоді відповіла, що саме зараз, саме у Харкові треба робити оперу, бо все, що хоче ворог — знищити українську культуру", — говорить Павлова.
Репетиція перед прем’єрою опери-кабаре «ТГШ. Подорож у часі», 23 квітня 2025 рік. Схід Опера
"У Харкові це особливо відчутно, коли тут дуже мало майданчиків, на яких можна проводити події, підліткам залишається збиратись біля торгових центрів. Культура надважлива саме в цей час. Це не просто сучасна опера, це сучасна українська опера, створена великою командою в Харкові, який щодня під обстрілами. Це йде всупереч бажанням ворога нас знищити", — каже Олена Павлова.
Читати ще
Читати ще
У Харкові покажуть прем’єру вистави «Каліка з острова Інішмаан», яку не могли презентувати два роки
Читати ще
Україна представила в Японії видання з друкарні «Фактор-друк», яку обстріляли росіяни
Читати ще
У Харкові діти переселенців і військових зробили великодні паски для оборонців регіону
Читати ще
«Не вмирає воля»: як постать Шевченка підтримує під час війни на Харківщині
Читати ще
Поезія та щирість у релізах тижня від Artилерії