За інформацією: Суспільне Харків.
Художник Альоша на тлі своєї інсталяції у Каразінському університеті. Суспільне Харків/Валерія Ємець
23 травня у Великій хімічній аудиторії Каразінського університету відбулася презентація мистецької інсталяції "Khēmia of Ma’at" художника Альоші (Олексій Потупін) родом з Лозової на Харківщині. Після 2014 року у Росії діяли чотири індивідуальних виставки робіт Альоші.
Про що його роботи, як ставиться до російської агресії та чи не вбачають організатори репутаційних ризиків через позицію автора — читайте у матеріалі Суспільного.
Інсталяція у Каразінському університеті
Інсталяція Альоші у ХНУ імені Каразіна з'явилась завдяки співпраці з "ЄрміловЦентром".
Альоша презентує свою інсталяцію у Каразінському університеті. Суспільне Харків/Валерія Ємець
"Для мене було важливо створювати нову реальність. Мене завжди цікавив стик біології, людського щастя, етики і того, що зараз називається Paradise Engineering — створення раю на Землі або на інших планетах. Я придумав для цього назву "біоїзм" або "біофутуризм". І це мистецтво — про можливості майбутніх біології, життя й етики на Землі", — сказав Альоша на презентації.
Всі мої роботи — це частина одного великого проєкту, який називається "біоїзм". Тобто все, що б я не робив — інсталяції, малюнки, інтервенції, перформанси, наукова теорія, художня теорія — це все частина великої роботи, яку я називаю "біоїзм". Я вважаю, це безглуздо і не добре — пояснювати людям те, що вони мають побачити у роботі. Тому що люди — достатньо обмежені істоти. Вони все одно будуть намагатимуться нову невідому форму упакувати в якісь рамки. Тобто приклеїти якісь особливі шаблони.
"Я переконаний пацифіст"
Під час підготовки матеріалу Суспільне звернуло увагу на біографію автора та перелік його індивідуальних виставок: у 2014, 2016 та двічі у 2018 роках Альоша презентував свої роботи в Росії.
У 2016 році Олексій Потупін їздив населеними пунктами України, де вміщував свої мистецькі об'єкти до повалених пам'ятників Леніну. Проєкт він назвав "Іконоборство та біоїзм".
22 лютого 2022 року на офіційному сайті Альоші була опублікована заява. У ній йшлося про те, що "всі страждання та війни мають бути припинені" і "немає виправданих конфліктів, усі вони є злочинними, завдають насильства та болю всім видам біологічних істот".
Акція Альоші перед «Батьківщиною-мати». aljoscha.org
Під час своєї мистецької акції Олексій стояв голим навпроти монументу Батьківщині-матері у Києві.
"Я стояв голий і беззахисний, як тварини та рослини, у мовчазному протесті проти будь-якого ідеологічного божевілля", йшлося у тексті заяви.
Ще 1 березня 2022 року перед цим реченням було доповнення: "Як європейський художник українсько-російського походження".
Скриншот з офіційного сайту Альоші. Заява від 22 лютого 2022 року. aljoscha.org
Суспільне запитало художника про його позицію. На питання Суспільного митець відповідав російською, пропонував також перейти за потреби на англійську або німецьку, адже погано знає українську. Далі — пряма мова.
Чому ви проводили виставки у Росії після початку війни?
По-перше, я вважаю несправедливим виправдовуватися. Я не зробив нічого поганого. Я працюю в царині гуманізму й загальногуманних цінностей нашої цивілізації. Сподіваюсь, Україна теж рухається до цього. Всі мої проєкти, що я робив у Росії, були тільки в області біоїзма та біоетики. Я працюю в першу чергу з молодими людьми, намагаюся прищепити новим поколінням цінності збереження життя та ускладнення світу, а не спрощення.
Як ви ставитесь до розв'язаної Росією у 2014 році війни проти України?
Я засуджую будь-яку агресію. Російську в тому числі. Звісно, здається, всі це [вторгнення Росії у 2014 році] побачили. Той же Зеленський після 2014 року, як мені сказали, робив купу бізнесу в Росії після 2014 року. Але я вважаю це несправедливо стосовно будь-якої людини. Я за особисту відповідальність, я несу свою відповідальність. Але я вважаю, що не маю виправдовуватися за свої добрі справи. Я намагаюсь працювати в області гуманізму.
Чи підтримуєте ви зв'язки з російськими митцями та галереями?
Після 2022 року лишились мої роботи, але я забув просто про них. Вони можуть робити з ними що завгодно. Це заборонити їм не можу. Хоча можу на словах, але фізично — ніяк. Мене це абсолютно не цікавить і не стосується. Я там не виставляюсь після 2022 року і не веду там ніякої діяльності.
За день до війни (повномасштабного вторгнення РФ — ред.) я прославився. Я був єдиним художником, який роздягнувся догола і вийшов перед цим жахливим монументом кровожерливою Батьківщини-мати, зробив перфоманс і це все потрапило в медіа. Це був протест проти насилля. І я переконаний пацифіст. Я не збираюсь змінювати свою думку. Будь-яке насилля неприйнятне. Багато людей у світі зберігає цю позицію. Це не означає, що пацифісти не збираються допомагати Україні: купа людей хочуть допомагати, але не хочуть вкладати гроші в озброєння, в насилля, бомби, снаряди. І я своєю діяльністю, проєктом "Надія" мобілізую ці сили на Заході, щоб вони не відверталися від України.
"Якщо цей художник приїжджає в Росію і хоче говорити там про цінності гуманізму (…), то, можливо, він думає про те, як це донести до людей через свої роботи"
Директорка центру сучасного мистецтва "ЄрміловЦентр" Наталія Іванова прокоментувала Суспільному свою позицію щодо виставок Альоші в Росії під час російсько-української війни.
Далі — пряма мова.
Чи знали ви, що Альоша після 2014 року виставляв свої роботи в Росії?
Так, я звісно, знала про те, що він працював з російськими галереями, але з 2022 року він не працює з російськими галереями. Він досить чітко артикулює свою позицію щодо агресії Росії щодо України.
Чому попри те, що митець проводив виставки в РФ після початку війни, ви вирішили з ним співпрацювати?
Війна триває з 2014 року, звісно, але коли ми познайомилися, вже була чітко сформульована позиція художника і коли ми говорили про місію художника в цьому світі, то досить переконливо звучало для мене, що це працювати на якісь цивілізаційні цінності, впровадження демократичних цінностей, толерантності, порозуміння, створення всупереч руйнуванню і спротиву агресії.
Ви питали у нього, чого він проводив виставки на території держави-агресорки після початку війни? Ми не бачили його інтерв'ю, де б він це стверджував.
Можливо, там не було таких питань. Але я думаю, що у художників є якісь внутрішні бачення про те, що відбувається, яка їхня роль в цьому. Якщо цей художник приїжджає в Росію і хоче говорити там про цінності гуманізму, про те, що агресія вбиває людей і будь-яких живих істот (…), то можливо він думає про те, як це донести до людей через свої роботи.