Війна спише чи доведеться платити: Харківські тепломережі – про борги та війну

Близько 8,6 мільярда гривень. Такий загальний борг за опалення та гарячу воду мають мешканці Харкова – побутові споживачі. При цьому, розповіли МГ “Об’єктив” у КП “Харківські теплові мережі”, рівень сплати населенням за послуги у 2024 році склав 87%, що лише на 6% менше, ніж було до повномасштабної війни. На підприємстві говорять, що це результат багатьох заходів, зокрема й подання позовів на боржників до судів. Їхня загальна сума сягає 4 мільярдів гривень. За що мають платити люди, які через війну виїхали в інший населений пункт чи за кордон? Чому виставляють рахунки мешканцям квартир, де жити неможливо? Яким був опалювальний сезон 2024/2025 та чи триватиме енергодецентралізація? Про все це ми запитали у фінансового директора КП “ХТМ” Ігоря Горішнього.

– Який загальний борг харків’ян за опалення та гарячу воду?

– Загальна сума заборгованості побутових споживачів за послуги з подачі теплової енергії та гарячої води зараз складає близько 8,6 мільярда гривень. Ми розміщуємо на дошках оголошень об’яви для мешканців будинків. До прикладу, мешканці будинку №5 по вулиці Амосова заборгували підприємству 11 мільйонів 469 тисяч гривень. Мешканці будинку №12 по вулиці Нескорених – 9 мільйонів 854 тисячі. Будинок №77 по проспекту Тракторобудівників – 9 мільйонів 813 тисяч. №72 по проспекту Перемоги – 9 мільйонів 247 тисяч. Тобто, доволі багато житлових будинків, мешканці яких мають значну заборгованість перед Харківськими тепловими мережами.

– Наскільки гірше харків’яни стали платити з початку повномасштабної війни?

– 2022 рік був дуже складний. І багато людей, мабуть, прийняли для себе таке рішення, що “війна, ми платити не будемо, війна все спише”. Доволі часто таке траплялося і чули це від мешканців. Але потім, знаєте, 2023 та 2024 роки довели, що за послуги доведеться все-таки сплачувати. У 2022 році оплата за послуги населенням складала близько 50%, у 2023 році – близько 75%. І нам вдалося у 2024 році довести рівень сплати населенням до 87%. Ми надаємо послуги населенню та юридичним особам, бюджетним організаціям. Тому в цілому по підприємству оплата за надані послуги складає 93%, а по населенню – 87%. Це торік. У довоєнний період цей показник також сягав 93%. Тоді населення трохи більше сплачувало, ніж у 2024 році. Це результат такої серйозної роботи.

– Коли КП «ХТМ» звертається з позовами до судів? Яка загальна сума цих позовів?

– Ми велику роботу проводимо позовну, що стосується і юридичних, і фізичних осіб, тобто споживачів – населення. У 2023 році подали до суду близько 10 тисяч позовних заяв. У 2024 році подали 7,5 тисячі позовних заяв на боржників серед населення. І це працює. Загальна сума позовів десь близько 4 мільярдів, але ми цю роботу проводимо не перший рік, а постійно. Тому за попередні два роки – це близько 700 мільйонів.

МГ “Об’єктив” уточнила у пресслужбі КП “ХТМ”, що розмір боргу, після накопичення якого підприємство звертається до суду, – не встановлений. Але, зазвичай, до цього методу впливу вдаються стосовно споживачів, які винні підприємству понад 30 тисяч гривень.

– Чи суди виносять рішення про стягнення з населення боргів, накопичених у період повномасштабної війни?

– Закон не забороняє судам виносити рішення і на борги, які накопичились під час війни. Там є певні обмеження, які стосуються наступного: ми не нараховуємо пеню, інфляційні різні доплати.

Джерело

Новости Харькова