За інформацією: Суспільне Харків.
Павло Сніжко. Суспільне Харків/Роман Кривко
Павло Сніжко зазначає, що документи, які є в реєстрі, визнаються дійсними для будь-яких дій, в тому числі для отримання компенсації за пошкоджене або знищене майно, але в деяких випадках може знадобитися саме паперова форма.
"Компенсаційний механізм має таку структуру, що для подачі заявки достатньо електронної форми зареєстрованого права власності в реєстрі. А от вже коли ви звертаєтесь до нотаріуса, якщо це майно було знищене, з заявою про припинення права власності, нотаріуси будуть вимагати паперову форму документа. Не завжди, але, як правило", — каже юрист.
Наслідки влучання російського дрона біля багатоповерхівки у Салтівському районі Харкова, 12 червня 2025 року. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев
За його словами, до "Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" вносять інформацію про нерухомість, якою користуються всі фізичні та юридичні особи в Україні: квартири, будинки, гуртожитки.
"Державні органи також повинні зареєструвати таке майно в електронному реєстрі. Звісно ж, прямого обов'язку немає, але, як ми бачимо, що завчасна реєстрація такого майна значно спрощує процедуру отримання компенсації", — зазначає Сніжко.
За його словами, майно, яке власники придбали або отримали у спадок до 2013 року, до реєстру не вносилось автоматично, тому через застосунок "Дія" або через вебпортал "Дія" варто подати заявку про його внесення, тому що відсутність запису в реєстрі позбавляє власника майна права на отримання компенсації.
Дмитро Доленко у під’їзді, дах якого був пошкоджений через російське влучання, 12 червня 2025 року. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев
"Можна звернутися до Центру надання адміністративних послуг, де представлений такий реєстратор, і подати паперову форму заявки. По-перше, потрібно взяти оригінал правоустановчого документа. Це може бути договір купівлі-продажу, свідоцтво про прийняття спадщини, інші документи, які посвідчують право власності. Взяти технічний паспорт, взяти паспорт та ідентифікаційний код, який присвоєний громадянину України, та звернутися до реєстратора", — каже Павло Сніжко.
Документи просканують, відправлять на реєстрацію і вже вам надійде тоді повідомлення, що майно або зареєстровано, або розгляд заявки зупинений, бо на сьогодні є випадки, коли неможливо здійснити таку реєстрацію. І якщо майно зареєстроване, вам повідомлять, коли можна отримати готовий документ про реєстрацію.
Юрист зазначає, що в Харкові з таким запитом можна звернутися до Будинку Нерухомості, який працює на площі Павлівській, 4.
Наслідки влучання російського дрона біля багатоповерхівки у Салтівському районі Харкова, 12 червня 2025 року. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев
Як відновити втрачені паперові документи
Павло Сніжко каже, що паперові документи, які були втрачені під час обстрілу, потрібно відновити, отримавши дублікат, якщо це можливо.
"Якщо документи втрачені, то ми рекомендуємо завжди займатися відновленням. Це не складний етап, він звичайно може вимагати деяких грошових витрат, бо послуги нотаріуса з видачі дубліката оплатні, але це треба зробити, щоб повністю мати весь комплекс документів. Середня сума варіюється і від регіону і від об'єкта, на який виготовляється дублікат. В середньому п'ять тисяч гривень можуть коштувати послуги з відновлення договору купівлі-продажу", — каже юрист.
За його словами, час, необхідний на відновлення документів, залежить від додаткових факторів.
"Буває по-різному. Якщо, наприклад, нотаріус, який посвідчував угоду, працює, і з ним є зв'язок, і він не перевантажений, то такий дублікат можна отримати з урахуванням пошуку цієї справи в архіві за два тижні, можливо, за місяць. Якщо вже правоустановчий документ передали до архіву на території громади, то це може трохи більше часу займати", — зазначає Сніжко.
Подружжя Луценків у своєму дворі, в який влучив російський безпілотник. 21 травня 2024 року. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
Які проблеми можуть виникати при відновленні документів
За його словами, є кілька нюансів, які варто знати, якщо з'явилась потреба у відновленні документів.
"На місцях влучання ракетних обстрілів ми надаємо консультації людям, які постраждали. Ми консультуємо, як подати заявку на отримання компенсації, як відновити документи, якщо вони втрачені. Ця процедура хоч і не складна, але залежить від того, в який період були видані документи. Також враховуючи орган або організацію, яка видала, є декілька нюансів. Ми роз'яснюємо, як швидше це зробити та які документи необхідно із собою взяти", — розповідає юрист.
Оскільки Програма "єВідновлення" — це національний компенсаційний механізм. Він передбачає порядок подачі заявки на отримання компенсації. Звісно ж, мешканці та власники пошкодженого майна розгублені в момент, коли було влучання. Тому ми надаємо консультації на місці, надаємо роздатковий матеріал, який містить покроковий механізм подачі такої заявки. І, звісно ж, маємо можливість зустрітися пізніше, щоб роз'яснити незрозумілі факти щодо подачі.
За словами юриста, якщо орган, організація чи нотаріус, які видали правоустановчий документ, вже не працює, а залишилась на окупованій території, то єдиним виходом є звернення до суду.
Наслідки ударів по підприємствах в Основ’янському районі Харкова, 9 квітня 2025 року. Харківська обласна військова адміністрація
"Механізм отримання компенсації буде відрізнятися, якщо майно залишилось на території активних бойових дій. Власники такого житла на сьогодні, на жаль, не можуть отримати компенсацію, оскільки для отримання компенсації потрібно, щоб спеціально створена комісія виїхала за місцем розташування такого нерухомого майна і склала відповідний акт. На жаль, на території, де постійні обстріли, комісія не завжди може виїхати, оскільки безпековий момент він перш за все", — каже представник благодійного фонду "Право на захист".
Власники такого майна мають можливість подати заявку про пошкоджене майно. І коли ситуація зміниться, і комісія зможе працювати на цій території, тоді вже подати заявку на отримання самої компенсації.
Скільки людей звертається щодо відновлення документів на нерухоме майно
За словами представника, фонд "Право на захист" отримує звернення переважно щодо нерухомого майна.
"Якщо територія міста, області чи району піддавалася обстрілам, то у нас працює команда швидкого реагування. Ми виїжджаємо на таке місце влучання, і ми можемо за день отримати до 90 звернень щодо пошкодженого житла. В середньому за місяць ми опрацьовуємо до 500 звернень від громадян Харківської області з різних тематик. Але тенденція до того, що 70% таких звернень стосуються саме майна: або відновлення документів, або фіксації пошкодження, або отримання компенсації",
Він зазначає, що у більшості випадків вдається отримати оригінали документів, зареєструвати їх та отримати компенсацію.
"Якщо є складнощі з отриманням оригіналів документів, є, наприклад, тільки копії або інша інформація, яка підтверджує право власності громадянина, то можна звернутися до суду, отримати рішення суду, яке також є документом, що буде підтверджувати право власності. Можна зареєструвати рішення суду та отримати право на компенсацію", — каже юрист.
Читати ще
Читати ще
Жодної компенсації за «єВідновлення» у Дворічанській громаді Харківщини: начальниця СВА розповіла про причини
Читати ще
Шахрайство з «єВідновленням» на Ізюмщині: суд виніс перший вирок у справі
Читати ще
«Купили шланг перший раз в житті». Як у деокупованих селах Харківської області використовують сонячні електростанції