Є пропозиція, аби Харківщина стала осередком Слобожансько-Сіверського макрорегіону.
В Україні розробили Державну стратегію регіонального розвитку до 2027 року, і до кінця року Україна надасть європейським партнерам пропозицію щодо статистичних макрорегіонів.
На даний момент було три макрорегіони (сформовані під час повномасштабної війни): «глибокий тил» (входять вісім західноукраїнських областей), центральна Україна та прифронтові і тимчасово окуповані території. Проте, на думку народного депутата, голови підкомітету Верховної Ради з питань адміністративно-територіального устрою Віталія Безгіна, макрорегіони мають бути «підігнані» під європейські статистичні стандарти, бо там макрорегіон — це територія від трьох до семи мільйонів людей.
Тому у взаємодії з Держстатом пропонують 9 статистичних макрорегіонів.
Що пропонують:
Макрорегіон 1: Сумська область, Харківська область, Чернігівська область.
Макрорегіон 2: Донецька область, Луганська область.
Макрорегіон 3: Дніпропетровська область, Запорізька область.
Макрорегіон 4: Миколаївська область, Одеська область, Херсонська область, Крим.
Макрорегіон 5: Вінницька область, Тернопільська область, Хмельницька область.
Макрорегіон 6: Київська область та місто Київ.
Макрорегіон 7: Закарпатська область, Івано-Франківська область, Львівська область, Чернівецька область.
Макрорегіон 8: Волинська область, Рівненська область, Житомирська область.
Макрорегіон 9: Полтавська область, Кіровоградська область, Черкаська область.
«До кінця року Україна надасть європейським партнерам відкориговану пропозицію щодо статистичних макрорегіонів (NUTS-1). Ми вийшли на конструктивну взаємодію із Держстатом з цього питання. Це не перекреслює роботу Міністерство розвитку громад та територій України та експертів щодо безпекових макрорегіонів, як основи державної регіональної політики. Дуже чекаємо на появу постанови. Ніяких рад чи адміністрацій на макрорегіональному рівне не буде. Обласні ради та адміністрації не втратять жодних повноважень», — повідомив нардеп Безгін.
Для кожного з регіонів можуть обрати назви, для Харківщини, Сумщини і Чернігівщини пропонується «Слобожансько-Сіверський макрорегіон».
Для чого це потрібно
На думку розробників, стратегічне планування для регіонів допоможе Україні бути конкурентоспроможними перед європейськими інвесторами у майбутньому. Водночас окремо стоїть зона в 30-70 км від лінії фронту й кордону з Російською Федерацією і з Білоруссю: на таку відстань може добити артилерія. Як правило, міжнародні кредитори не фінансують проєкти на таких територіях, адже є ризики руйнування того, що вже збудовано, сказав Безгін.