Тривожність на тлі інформації про посилення наступу: психотерапевт з Харкова пояснює, що робити

За інформацією: Суспільне Харків.

Люди намагаються загасити пожежу в будинку, зруйнованому після російської атаки в Харкові. Фото: AP

Протягом майже року повномасштабного вторгнення українці так чи інакше адаптувалися до війни. Психотерапевт з Харкова Максим Жидко вважає, що на початку лютого 2023, а саме на тлі інформації про посилення наступу на Україну з боку РФ, українцям "вже не так страшно", як рік тому.

Що робити з відчуттям тривоги та як не вестися не інформаційно-психологічні операції росіян, психотерапевт розповів в етері Суспільне Новини.

"Чутки про наступ йдуть з певною періодичністю, тому я вважаю, що не такий страшний чорт, як його малюють". Треба розуміти, що кожен наступ супроводжується різного роду інформаційно-психологічними операціями. Тому чутки про наступ — це такі операції", — вважає Жидко.

«Якщо ми не хочемо бути жертвами (ІПСО — ред.), то нам треба критично ставитись до джерел і не бути тим, хто розповсюджує ці чутки»

"Коли ми думаємо про можливий наступ, треба розуміти, де ми в цих думках. Тобто, про що ми думаємо. Тому що, розумієте, є ті речі в житті, які ми можемо контролювати, а є ті, які не можемо контролювати", — говорить Жидко.

Читайте також: "Спроби посіяти паніку": поліція Харківщини закликала не піддаватися провокаціям росіян

За його словами, українці не можуть контролювати те, де саме може розпочатися можливе посилення наступу, але є речі, на які кожен може вплинути безпосередньо:

  • зібрати "тривожну" або валізку безпеки,
  • контролювати можливі сценарії власної поведінки (подумати, що буде в тому чи іншому випадку),
  • опанувати контроль над собою.

"Головне — ми можемо контролювати себе. Ми можемо контролювати турботу про себе. Зараз я б сказав так — чим більше у вас тривога з приводу можливого посилення наступу, тим більше приділіть час та увагу собі та близьким", — каже психотерапевт.

Жидко окремо згадує батьків і запевняє — їхні емоції свідомо зчитують діти: "Буває, що діти нібито посилюють ці емоції. Розумієте, є така психогігієна, і ваші емоції можуть в значно більшій мірі повпливати на дітей. Пам'ятайте, що від вас залежать інші люди".

Що відомо про можливість повторного наступу РФ на Україну

13 грудня 2022-го міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час брифінгу заявив, що російські війська можуть спробувати здійснити масштабний наступ на Україну у січні-лютому 2023 року. За його словами, про це може свідчити підготовка російських призовників, перекидання техніки та низка інших ознак.

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний також зазначив, що у нього немає сумнівів, що "військові РФ знову підуть на Київ". За його словами, стратегічне завдання України — підготуватися до загострення війни, яке може статися наприкінці січня, або навесні. При цьому Росія може розпочати наступ на українську столицю з Білорусі. Міністр оборони України Олексій Резніков також заявив про те, що Росія може готувати новий широкомасштабний наступ, який, ймовірно, відбудеться у лютому 2023 року.

19 грудня 2022 року Інститут вивчення війни (ISW) написав, що російське керівництво докладає зусиль, щоб реабілітуватись після своїх військових невдач та підготувати новий масштабний наступ на територію України у найближчі місяці; при цьому командувач Об'єднаними силами України Сергій Наєв припустив, що президент Росії Володимир Путін намагається домовитись із лідером білоруського режиму Олександром Лукашенком про ширшу участь білоруських сил в імовірному вторгненні. Аналітики зазначили, що Путін може віддати наказ про відновлення великомасштабних наступальних операцій цієї зими, однак закликали не переоцінювати спроможності російських чи об'єднаних російсько-білоруських сил для їхнього успішного проведення.

24 грудня ISW заявив, що принаймні з жовтня 2022 року Москва готує умови для повторного вторгнення на північ України і, можливо, нового наступу на Київ. Аналітики зазначили, що ця підготовка могла бути російською інформаційною операцією або відображати фактичні наміри президента Путіна. За оцінками ISW, відновлення широкомасштабного російського вторгнення з Білорусі цієї зими малоймовірне, але це можливість, яку слід сприймати серйозно.

Водночас 4 січня 2023 року керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов в інтерв'ю ABC News розповів, що Україна планує на весну великий наступ, а найзапекліші бої очікуються у березні.

8 січня представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький в інтерв'ю The Guardian заявив, що Росія планує мобілізувати до війська від 300 до 500 тисяч людей для проведення наступальних операцій на сході та півдні України навесні та влітку 2023 року. На його думку, призовники знадобляться для низки російських наступальних операцій навесні та влітку 2023 року у Донецькій та Харківській областях, а також, можливо, на Запоріжжі. При цьому на Херсонщині та у Криму війська РФ вестимуть оборону.

27 січня в інтерв’ю Радіо Свобода секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов висловив припущення, що Російська Федерація може розпочати новий масштабний наступ на Донеччині та Луганщині до 24 лютого цього року. Данілов підкреслив, що українська сторона має розуміння, на яких ділянках російські військові планують свій наступ — насамперед йдеться про Донбас. За його словами, також росіяни перевіряють обороноздатність українських військ на Запоріжжі.

3 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія "хоче реваншу там, де не вийшло" і концентрує сили, аби "забрати Схід". Про це він заявив на пресконференції за результатами саміту Україна-ЄС в Києві, відповідаючи на питання про плани РФ щодо нового наступу. Президент зазначив, що українська влада і військові вже готуються до ескалації. За словами Зеленського, Україна має шанси стримати росіян.

Новости Харькова