За інформацією: Суспільне Харків.
Євген Пивоваров. Суспільне Харків
Професор кафедри технології харчування Харківського державного університету харчування та торгівлі Євген Пивоваров обрався у 2019 році у Верховну Раду від партії "Слуга народу". Він переміг на мажоритарному окрузі №175, який у двох попередніх скликаннях ВР представляв Володимир Кацуба.
Чим запам’ятався Євген Пивоваров за свою каденцію у парламенті, читайте у проєкті Суспільного "Обранці".
Як Євген Пивоваров потрапив у парламент
На парламентських виборах 2019 року на окрузі №175, який охоплює Дергачі, Люботин та частину Харківського району, було зареєстровано 11 кандидатів у народні депутати.
У голосуванні взяли участь 69 819 виборців. Кандидат від президентської політичної сили Євген Пивоваров набрав 30 405 голосів. Його опонентами були висуванець "Опозиційного блоку" Володимир Кацуба (за нього віддали голоси 13 217 виборців) і представник ОПЗЖ Андрій Лазуренко (набрав 8 503 голоси).
Що відомо про Євгена Пивоварова
Пивоваров народився у 1978 році в родині викладача Харківського інституту громадського харчування. Батько нардепа Павло Пивоваров є професором кафедри харчових технологій в ресторанній індустрії Державного біотехнологічного університету. На парламентських перегонах 2019 року він записав відео на підтримку сина.
Народний депутат Євген Пивоваров у Верховній Раді. Євген Пивоваров
Євген Пивоваров закінчив Харківську державну академію технології та організації харчування, є автором або співавтором майже 140 наукових статей, має ступінь доктора технічних наук, лауреат державної премії в галузі науки й техніки.
Офіційний сайт політика повідомляє, що він є співзасновником групи компаній з виробництва харчової продукції. В цих компаніях було створено 400 робочих місць.
Рух "Чесно" зазначав, що прізвище Пивоварова фігурувало в антикорупційному розслідуванні. Він був серед засновників житлово-будівельного кооперативу "Стройіндустрія-1", якому Харківська міська рада у 2016 році безплатно виділила земельну ділянку площею майже 1,3 га на вул. Олімпійській, 6, поруч з Палацом Спорту, про це писав Харківський антикорупційний центр.
Засновниками кооперативу на той час були вказані Савелій Мамаєв, Євгенія Сопіна, Олексій Сопін, Світлана Полтавська, Євген Пивоваров. Вартість ділянки, за даними прокуратури, склала понад 10 млн грн. У січні 2017 року Господарський суд Харківської області скасував рішення міськради щодо безплатного виділення ділянки. Пізніше Харківський апеляційний господарський суд залишив без змін рішення суду першої інстанції.
Діяльність Євгена Пивоварова у Верховній Раді
Посади у парламенті:
- голова підкомітету з питань централізованого водопостачання, водовідведення, виробництва тепла та теплопостачання комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг;
- член тимчасової слідчої комісії з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства України при формуванні та реалізації цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг;
- член Постійної делегації у Парламентській асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва;
- Член групи з міжпарламентських зв’язків з Австрією, Іспанією, Об'єднаними Арабськими Еміратами, Республікою Корея, Великою Британією, США, ФРН, Францією.
Нардеп за свою каденцію у ВР сім разів виступав з місця, шість разів — з трибуни, він подав сім депутатських запитів. За даними сайту парламенту, прізвище Пивоварова фігурує у 179 проєктах законів, 63 з них стали чинними.
Серед них зокрема закони, які мали мету врегулювати питання у сфері надання житлово-комунальних послуг, мали стосунок до забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу, пропонували звільнити від сплати деяких комунальних послуг мешканців будинків, які зазнали пошкоджень чи були зруйновані внаслідок атак армії РФ.
Народний депутат Євген Пивоваров . Євген Пивоваров
Народний обранець був залучений у міжнародну діяльність, він брав участь у засіданнях комітету Парламентської асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва. У травні 2025 року на засіданні цієї організації у Туреччині обговорювали стратегію підвищення рівня освіти й зайнятості людей з особливими потребами в країнах Чорноморського регіону. Пивоваров писав, що одним з пріоритетних завдань України є формування політики інтеграції ветеранів.
Маркерні голосування
- 22 лютого 2022 року голосував за засудження агресії РФ на Донбасі;
- За заборону релігійних організацій, пов’язаних з РФ;
- За легалізацію медичного канабісу. Закон полегшує лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями, епілепсією, ПТСР;
- За містобудівний кодекс, який за оцінками експертів, має корупційні ризики. Документ не підписаний президентом.
Просував персональний бренд
Громадянська мережа "Опора" у 2024 в матеріалі “Політична карта Харківської області: тенденції двох років війни" писала про діяльність нардепа Пивоварова:
“Серед політично афілійованих благодійних фондів варто відзначити фонди народних депутатів з Харківщини. Народний депутат Євген Пивоваров активно проводить благодійну діяльність за допомогою свого іменного фонду. Діяльність фонду зосереджена насамперед на наданні матеріальної та медичної допомоги жителям деокупованих територій (які входять до виборчого округу депутата), а також передачі спорядження для ЗСУ. Фонд тісно співпрацює з ОВА (передають разом медичне обладнання, публікації про це розміщуються на сайті ОВА)".
Політик не обмежився активністю на Харківщині, у 2023 році "Опора" зазначила, що благодійний фонд Пивоварова "епізодично діє" на Сумщині. У 2024 та 2025 році БФ звітував у Facebook про участь у проєктах у Сумській, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях.
Народний депутат Євген Пивоваров роздає гуманітарну допомогу. Євген Пивоваров
Кандидат політичних наук, політолог Антон Авксентьєв каже, що Євген Пивоваров — один з народних обранців, які під час депутатської каденції активно просували персональний бренд через діяльність іменного благодійного фонду. Вихід діяльності за межі 175 округу та Харківської області може бути пов’язаний з цим, але експерт припускає, що є й інші причини.
"Благодійний фонд Пивоварова настільки вмонтований в систему багатьох різних міжнародних та урядових проєктів, що, можливо, у фонді вже не зовсім вирішують, де і що їм робити, в яких локаціях. Так іноді трапляється. Щоб всю цю махину утримувати, треба робити ті проєкти, які узгоджені, потрібні донорам", — говорить політолог.
Народний депутат Євген Пивоваров роздає гуманітарну допомогу. Євген Пивоваров
"Друге припущення — це трохи підвищує статус політика. Він вже такий макрорегіональний, діє не в межах однієї області. І третя опція, вона, на жаль, найбільш ймовірна, що наступні вибори у парламент пройдуть за закритими партійними списками. І по факту найважливіше буде, як кандидата сприймає партія, яка буде його висувати. Можливо, цей макрорегіональний статус допоможе отримати вище місце в списку і розраховувати на прохідну частину", — коментує експерт.
Євген Пивоваров повідомив Суспільне Харків, що його благодійний фонд за останні три роки надавав допомогу у 22 регіонах України, її вартість склала понад 1,1 млрд грн, допомогу отримали 1 419 433 людей.
У звіті БФ партнерами фонду вказані зокрема благодійні організації з США, України, Латвії, Іспанії, уряд Польщі, Міністерство охорони здоров’я та Міністерство цифрової трансформації України, організація United For Animals.
"Усвідомлював іміджеві ризики"
Євген Пивоваров не голосував за перенаправлення військового ПДФО з місцевих бюджетів до державного. У 2023 році начальник Дергачівської міської військової адміністрації В'ячеслав Задоренко розказав, що надходження від ПДФО військовослужбовців складали майже 70% бюджету громади. За його словами, Дергачівська громада після націоналізації військового ПДФО урізала програми розвитку критичної інфраструктури, а також скоротила підтримку ЗСУ.
Народний депутат Євген Пивоваров з керівником Дергачівської МВА Вячеславом Задоренком. Євген Пивоваров
За словами політолога Антона Авксентьєва, нардеп усвідомлював непопулярність цього рішення, тому не брав участь у голосуванні.
"Центр 175 виборчого округу — Дергачі, вони від перенаправлення військового ПДФО втратили найбільше у відсотковому значенні. Більше половини грошей Дергачівської громади був військовий ПДФО, це така ексклюзивна громада з-поміж наших 56, по них це рішення вдарило найбільше. За даними Open Budget, ніяких серйозних компенсацій у вигляді субвенцій з держбюджету їм не було надано", — говорить політолог.
Народний депутат Євген Пивоваров роздає гуманітарну допомогу. Євген Пивоваров
"Пивоваров зареєструвався на сесії (коли парламент голосував за переспрямування військового ПДФО громад до держбюджету – ред.), він голосував за включення цього проєкту в порядок денний, за розгляд за скороченою процедурою. І потім за 20 хвилин після обговорення голосування в першому читанні він був відсутній. Тобто він усвідомлював іміджеві ризики, наскільки це непопулярне рішення саме для його округу, що буде дуже важко потім в окрузі це пояснювати. На голосуванні в другому читанні й в цілому він був відсутній", – додав політолог.
Народний депутат Євген Пивоваров з керівником Дергачівської МВА Вячеславом Задоренком. Євген Пивоваров
Обґрунтовував добудову енергоблоків Хмельницької АЕС
У лютому 2025 року Верховна Рада проголосувала за виділення 1 млрд доларів на закупівлю двох російських ядерних реакторів у Болгарії для добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. За словами міністра енергетики Германа Галущенко, третій енергоблок мають збудувати за 3 роки, четвертий – за чотири роки. Орієнтовна вартість проєкту, від якого Україна отримає додаткові 2,2 ГВт енергії, близько 160 млрд гривень.
Євген Пивоваров підтримав введення енергоблоків в експлуатацію, його пояснення опублікував сайт Верховної Ради. За словами політика, добудова енергоблоків матиме стратегічне значення для України, а також дасть можливість створити понад 3 тис. робочих місць.
"Те обладнання, яке купує Україна в Болгарії, було придбане більше 20 років тому, але болгари його не використали. Наразі немає сенсу будувати енергоблоки за іншим сценарієм, адже доведеться витратити значно більше коштів і часу на це", – зазначив політик.
Опозиція критикувала проєкт через вартість будівництва, доречність таких витрат під час війни. Опоненти також говорили, що купівля обладнання може створити залежність від російського ядерного палива.
Народний депутат Євген Пивоваров. Євген Пивоваров
Експертка у галузі атомної енергетики Ольга Кошарна у коментарі "Еспресо. Захід" казала, що до закінчення війни добудова Хмельницької АЕС не має сенсу.
"Ми втратили великих споживачів електроенергії. Тому нам спочатку треба переглядати всю систему і робити прогнози, чи потрібна Україні базова генерація у таких великих обсягах, якщо нам бракує саме маневрових потужностей… Як на мене – ці блоки купують не для будівництва Хмельницької АЕС. Бо навіть будівельні конструкції до них не підходять, там компоновка інша. Я бачу, що це робиться лише з метою дерибану", – підкреслила Кошарна.
18 квітня 2025 року представник уряду Болгарії заявив, що країна передумала продавати два ядерних реактори російського виробництва.
Робота Євгена Пивоварова на окрузі від початку повномасштабного вторгнення
У перші дні повномасштабного вторгнення БФ Пивоварова оголосив збір коштів для допомоги армії, лікарням та дитячим будинкам. Нардеп інформував читачів, де можна здати кров, публікував мапу бомбосховищ у Харківській області. Він також просив людей ускладнити переміщення армії РФ, радив демонтувати на будівлях номери, назви вулиць, дорожні знаки, підмішувати в дизпаливо пісок, воду у разі, якщо доведеться давати паливо окупантам.
Народний депутат Євген Пивоваров. Євген Пивоваров
БФ Пивоварова отримував гуманітарні вантажі від партнерів, допомогу розподіляли серед громад, які входять до 175 округу. Волонтери фонду розносили пакунки з продуктами, ліками пенсіонерам, маломобільним людям. Нардеп писав, що волонтери його фонду комунікують з представниками Малоданилівської ОТГ і місцевої ТрО.
Навесні 2022-го він відвідував постраждалих внаслідок бомбардувань мешканців Люботина, відвідав Мереф'янську, Солоницівську громади, Пісочин та інші населені пункти. У звільнені після окупації громади БФ Пивоварова привозив гуманітарну допомогу.
Народний депутат Євген Пивоваров після деокупації Циркунів на Харківщині відвідав село. Євген Пивоваров
Пивоваров у травні 2022 року після деокупації села Руська Лозова Харківського району звернувся до парламентського комітету з питань організації державної влади та Харківської обласної ради з пропозицією перейменувати населений пункт на Українську Лозову.
Нардеп публікував фото руйнувань після російських атак. 27 квітня 2022 року Пивоваров оприлюднив фото на фоні будівлі Харківського державного університету харчування та торгівлі, який постраждав.
Народний депутат Євген Пивоваров роздає гуманітарну допомогу в метро. Євген Пивоваров
В штабі нардепа повідомили, що від початку повномасштабної війни майже половина зі 122 населених пунктів, які входять до 175 округу, були окуповані або стали прифронтовою територією, понад 30% помешкань було зруйновано або пошкоджено.
"До повномасштабного вторгнення функціонувало п'ять громадських приймалень Євгена Пивоварова: у Липцях, Дергачах, Солоницівці, Пісочині, Люботині. Через постійні обстріли та руйнацію, кількість стаціонарних громадських приймалень довелося скоротити. Нині працює лише одна, інші тимчасово припинили свою роботу через питання безпеки. Попри це, кожне звернення фіксується: помічники приймають заявки телефоном, месенджерами, електронною поштою, заносять їх до електронної системи й координують із відповідними органами влади", – зазначили в штабі нардепа.
Пивоваров також повідомив, що проводить прийоми громадян за гнучким графіком, у тому числі виїзні прийоми у громадах свого округу. Найчастіше люди звертаються до нього з питаннями відновлення електрики й водопостачання, компенсації за тарифи та комунальні послуги, з питань виплат для тимчасово переміщених осіб, субсидій тощо.
Народний депутат Євген Пивоваров. Євген Пивоваров
Що робив після лютого 2022 року:
- відвідував харків’ян, які ховались на початку вторгнення на станціях метрополітену;
- разом з колегами-нардепами передав військовим автомобіль, бронежилети, спальні мішки, тепловізори, маскувальні сітки;
- відвідував поранених у військовому шпиталі;
- відвідував переселенців, яких поселили у санаторних закладах Харківської області;
- БФ Пивоварова надавав гуманітарну допомогу переселенцям;
- передавав гуманітарну допомогу бригаді оперативного призначення НГУ "Хартія";
- БФ разом з партнерами організував виїзд мобільної бригади лікарів у деокуповані громади;
- БФ отримував ліки та медичні препарати, які розподіляв у 7 регіонах України;
- розвозив медикаменти у прифронтові громади;
- організував роботу мобільної стоматології, лікарі проводили безоплатне лікування мешканців 175 округу;
- разом з партнерами передавали системи автономного живлення обʼєктам критичної та соціальної інфраструктури у громадах Харківської області;
- започаткував проєкт підтримки дітей прифронтових і деокупованих громад;
- БФ надавав допомогу притулкам для тварин;
- разом з партнерами БФ організував проєкт "Фуд Трак: Їжа без кордонів". У березні 2025 року фонд звітував, що за півтора місяця роботи в Харківській області було приготовано та роздано понад 119 тис. комплексних гарячих обідів;
- у партнерстві з продовольчою сільськогосподарською організацією ООН надав 83 домогосподарствам на Сумщині фінансову допомогу, 2140 домогосподарств у Сумській області отримали набори з насінням 12 овочевих культур;
- БФ передав меблі для облаштування навчальних просторів у сховищах ХНУ ім. В.Н. Каразіна, Інклюзивно-ресурсним центрам у Солоницівці та Дергачах;
- БФ організував реюз-хаб, в межах якого люди можуть отримати одяг, взуття, засоби гігієни, дитячі іграшки.
Народний депутат Євген Пивоваров роздає гуманітарну допомогу. Євген Пивоваров
Коментар політолога
Політолог Антон Авксентьєв вважає, що одним з трендів майбутніх парламентських виборів буде роздача гуманітарної допомоги кандидатами на виборні політичні посади. Це явище Рух "Чесно" і Громадянська мережа "Опора" називають "гречкосійством".
"Думаю, в кожній області є з десяток благодійних фондів, трошки крупніше чи менше. Фонд Пивоварова, напевно, один з найбільших у нашій області. Їхня робота — це класика політичних технологій, яка активно використовувалась десь 13 років тому на передвиборчій кампанії. Основні напрями: це гуманітарна допомога продуктовими наборами, безкоштовні обіди", — говорить політолог.
Після 2014 року сталася метаморфоза "аптечка замість гречки", коли більше стали надавати гуманітарну допомогу не продуктовими наборами, а організовувати роботу виїзних медичних бригад. Це була така еволюція політтехнологій, гречку легко було дискредитувати, а аптечку – трошки важче. Пивоваров теж це освоїв. Я бачу, що в нього є поєднання і гречки, і аптечки.
Активи нардепа Євгена Пивоварова
У першій декларації, яку Пивоваров подав як народний депутат за 2018 рік, було сім об’єктів нерухомості — п'ять земельних ділянок у Харківській області та дві квартири у Харкові площею 64,8 кв. м та 65 кв. м. Нардеп користувався автомобілем BMW 520I 2013 року, який належав його батькові.
Пивоваров мав корпоративні права у спільній власності у семи Товариствах з обмеженою відповідальністю в Україні, Польщі та США. Він був кінцевим бенефіціарним восьми ТОВ.
Серед нематеріальних активів політика були 18 винаходів, зокрема спосіб одержання аналога ікри осетрових і лососевих риб, пристрій для виробництва капсульованих продуктів, спосіб переробки грибів у харчові структуровані продукти.
Джерела доходу: заробітна плата, отримана у ТОВ "Тайфун-2000" — 59 225 грн, заробітна плата у Державному університеті харчування та торгівлі — 154 396 грн, а також дивіденди у розмірі 2 889 508 грн. Пивоваров декларував збереження готівкою: 2,5 млн грн, 74 тис. доларів, 19,5 тис євро. На банківських рахунках: 11 тис. грн та 1 600 доларів.
Народний депутат Євген Пивоваров. Євген Пивоваров
Декларація за 2019 рік. Додався один об’єкт нерухомості – гараж у Харкові. Мав корпоративні права у 5 підприємствах, був бенефіціаром чотирьох ТОВ.
Джерела доходу:
- Заробітна плата у ВР – 182 129 грн;
- Заробітна плата за основним місцем роботи у ХДУХТ – 113 674 грн;
- Заробітна плата, отримана за сумісництвом – 54 219 грн;
- Дивіденди – 4 310 773 грн;
- Додаткове благо від партії "Слуга Народу" – 22 300 грн;
- Дохід від відчуження рухомого майна – 900 тис. грн;
- Дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав – 50 тис. грн;
- Дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав – 1 936 513 грн;
- Дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав – 160 500 грн;
- Дохід від відчуження нерухомого майна – 968 400 грн.
Заощадження: 4 510 594 грн, 110 тис. доларів, 40 тис, на банківських рахунках – 27 785 грн і 1 816 доларів.
За 2020 рік політик задекларував 11 об’єктів нерухомості, у Києві він орендував номер в готелі "Національний" Управління справами Апарату ВР. Корпоративні права мав у трьох ТОВ, був бенефіціаром чотирьох підприємств.
Джерелами доходу були: заробітна у ВР — 558 723 грн, зарплата у ХДУХТ – 39 100 грн, Дивіденди – 4 518 986 грн, дохід від відчуження нерухомого майна – 949 200 грн, дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав — 2 млн грн.
Заощадження готівкою: 4,5 млн грн, 130 тис. доларів, 40 тис. євро. На банківських рахунках – 155 тис. грн.
Народний депутат Євген Пивоваров. Євген Пивоваров
Декларація за 2021 рік: 11 об’єктів нерухомості. Нардеп задекларував автомобіль AUDI A8 L 2020 року, який був в оренді на підставі лізингу. Пивоваров був бенефіціарним власником п'яти підприємств, мав цінні папери ТОВ “Жилстрой-3”.
Джерела доходу:
- Заробітна плата у ВР – 634 182 грн;
- Заробітна плата у ХДУХТ – 24 882 грн;
- Заробітна плата у Державному біотехнологічному університеті – 16 883 грн;
- Дивіденди – 1 443 058 грн.
- Проценти УКРСИББАНК – 18 549 грн.
Заощадження: 40 тис. доларів і 13 100 євро готівкою, на банківських рахунках – 3 158 970 грн.
Народний депутат Євген Пивоваров . Євген Пивоваров
За 2022 рік Пивоваров задекларував 13 об’єктів нерухомості, у тому числі квартиру в Ужгороді, яку орендувала дружина політика, а також квартиру, на яку вона мала право користування в Житомирі. Нардеп користувався орендованим AUDI A8 L.
Джерела доходу:
- Заробітна плата у ВР – 508 073 грн;
- Заробітна плата у ДБТУ – 23 393 грн;
- Дивіденди – 20 тис. грн.
- Проценти, "УКРСИББАНК" – 173 901 грн;
- Дохід від відчуження рухомого майна – 2 165 208 грн
Дохід дружини: зарплата у БФ Євгена Пивоварова – 9 тис. грн (основне місце роботи), стипендія у Київському університеті ім. Б. Грінченка – 47 087 грн, грошова допомога від університету – 64 995 грн.
Заощадження: 230 тис. грн готівкою, на банківських рахунках – 21 681 грн. Нардеп позичив третім особам 2,6 млн грн, 1,3 млн грн, 1 млн грн.
Народний депутат Євген Пивоваров у Верховній Раді. Євген Пивоваров
Декларація за 2023 рік: 12 об’єктів нерухомості, корпоративні права у шести підприємствах. Пивоваров був бенефіціарним власником семи ТОВ, декларував права на 18 винаходів.
Джерела доходу:
- Заробітна плата у ВР – 707 944 грн;
- Заробітна плата у ДБТУ – 56 968 грн.
- Дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав – 2 776 728 грн.
Дружина нардепа отримала заробітну плату 46 353 грн, соціальну виплату – 17 200 грн, Дохід від зайняття підприємницькою діяльністю – 294 374 грн.
Заощадження: 1 млн грн готівкою, на банківських рахунках – 12 603 грн, 513 доларів.
Декларація Євгена Пивоварова за 2024 рік. Суспільне Харків
За 2024 рік політик задекларував: 13 об’єктів нерухомості, у тому числі земельні ділянки і квартиру в Харкові площею 58,3 кв. м, яка належить громадянину Роману Тищенку. Нардеп має безоплатне право користування житлом. Дружина політика орендує квартиру в Ужгороді, де проживає разом з донькою, також жінка орендує автомобіль BMW Х4 2022 року.
Політик мав корпоративні права у п'яти ТОВ і був бенефіціаром п'яти підприємств. Він задекларував нематеріальні активи, серед яких 11 винаходів.
Джерела доходу:
- Заробітна плата у ВР – 809 502 грн;
- Заробітна плата у ДБТУ – 53 125 грн;
- Дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав – 1 млн 156 тис. грн;
- Дивіденди – понад 3 млн грн.
Заощадження: 300 тис. грн готівкою, на банківських рахунках – 2 106 078 грн. Нардеп позичив третім особам 5 млн грн.
Читати ще
Читати ще
Вийшов із фракції ОПЗЖ, потрапив до числа прогульників у ВР, рятував тварин. Чим запам’ятався нардеп Олександр Фельдман
Читати ще
Очолив тимчасову комісію з фортифікацій, назвав мобілізацію «фільтрацією населення». Чим запам’ятався нардеп Бакумов
Читати ще
Виступала за звільнення бізнесу від місцевих податків. Чим відзначилася депутатка Вікторія Кінзбурська
Читати ще
Ініціював закони щодо військових, потрапив у скандал через помічника-зрадника. Чим запам’ятався нардеп Юрій Здебський
Читати ще
Очолила делегацію України в ПАРЄ, просувала ідею створення Спецтрибуналу для РФ. Чим запам’яталася Марія Мезенцева
Читати ще
Потрапляв у скандали, лобіював приватний бізнес, втік за кордон: чим відзначився народний депутат Олександр Куницький
Читати ще
Пропонував хабар біткоїнами, втік за кордон: чим запам’ятався народний депутат Андрій Одарченко