Що робити якщо ви стали жертвою або свідком

« До уваги жителів Ізюмської міської територіальної громади «Пам’ять крізь віки»: у школах Ізюмської громади вшанували День пам’яті та… »

Що робити якщо ви стали жертвою або свідком

Що таке домашнє насильство?

Це – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували у родинних) відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (стаття 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»). Статтею 126-1 Кримінального кодексу України домашнє насильство визначене як умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.

Насильство щодо жінок і домашнє насильство становлять серйозне порушення прав людини. Проблема насильства щодо жінок актуальна для всіх країн і суспільств без винятку.

На жаль, випадки домашнього насильства фіксуються і в Ізюмській міській територіальній громаді.

Всього з початку року станом на 01.05.2025 року отримано інформацію про 57 випадків домашнього насильства по відношенню до 52 осіб, з них 75,4% – щодо жінок. Із загальної кількості випадків відносно 5 осіб насильство вчинялось неодноразово.

Спеціалістами Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради аналізується стан домашнього насильства в громаді, з’ясовуються причини та обставини його вчинення, координуються заходи, які здійснюються суб’єктами взаємодії в сфері запобігання та протидії цьому негативному явищу.

Серед причин домашнього насильства: зловживання алкогольними напоями, відсутність власного житла у кривдників та неможливість їх неконфліктного проживання в спільному приміщенні зі своїми родичами, сварки на побутовому підґрунті.

Аналізуючи стан родинного зв’язку між постраждалими та кривдниками, можна зазначити, що більшість випадків домашнього насильства допущено чоловіками по відношенню до дружин та синами по відношенню до матерів.

Фахівцями мобільної бригади при Ізюмському міському центрі соціальних служб постраждалим надається соціально-психологічна допомога, зокрема проводиться бесіда щодо налагодження емоційних контактів між членами родини.

Для протидії насильству за ознакою статі в Україні створена та діє розгалужена мережа служб підтримки для громадян, які постраждали від домашнього насильства та / або насильства за ознакою статі. То ж куди можна звернутися?

Існує кілька телефонних “гарячих ліній”:

● безкоштовна та цілодобова “гаряча лінія” 1547 (з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей);

● національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів) або на короткий номер (безкоштовно з мобільних телефонів) 116 123;

● єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги (цілодобово, безкоштовно) 0 800 213 103.

Зателефонувавши на будь-який з цих номерів, можна отримати психосоціальну і юридичну підтримку та консультацію щодо подальших дій.

У разі вчинення насильства обов’язково потрібно телефонувати до органів Національної поліції «102» для подальшого отримання необхідного захисту, належного фіксування випадку насильства, перенаправлення до інших суб’єктів взаємодії для отримання комплексної допомоги.

Джерело

Новости Харькова