«Паска з душею». Шеф-кухар Олександр Цепковський 12 квітня провів для всіх охочих у ТРЦ у центрі Харкова майстер-клас із приготування великодньої випічки. Захід відбувся в межах держпроєкту, який має на меті привернути увагу до проблеми забруднення українських земель вибухонебезпечними предметами. Тому готував кухар із борошна, намолоченого із зерна з розмінованих полів деокупованих Херсонщини та Миколаївщини. А допомагали йому бійці ДСНС.
“Паска – це така випічка, до якої треба з душею підходити і робити це на самоті, – говорить кухар. – Щоб ніхто вам не заважав. Тоді все вийде. Це традиційний рецепт паски української. Я додав технологію заварювання муки. Це дає таку вогкість і паска довго залишається свіжою та ніжною”.
Спочатку робиться опара. У велику миску потрібно просіяти 150 г борошна і запарити 250 мл кип’яченого молока. Перемішати. Далі 50 г дріжджів змішують з 1,5 столовими ложками цукру і 100 мл теплого молока. Коли дріжджі піднімуться і молоко з борошном трохи охолоне – усе змішують. Далі опару накривають рушником і залишають у теплому місці на 40 хвилин.
Коли опара стане пишною, її потрібно обім’яти і додати п’ять яєць і п’ять жовтків, попередньо перебитих із цукром. Далі слід додати 180 г розтопленого вершкового масла, 5 г солі, 150 г обвалених у борошні сухофруктів, досипати від 350 до 550 г борошна. Вимішане тісто підходить ще приблизно 40 хвилин. Далі його потрібно розкласти по формах, щоб воно заповнювало ½ форми, і знову почекати 40 хвилин. Випікають паски в духовці за температури 180 градусів приблизно 40-50 хвилин.
«Глазур – класична швейцарська, дуже проста у приготуванні, але дуже стабільна. Змішуються білки з цукром, можна замінити на цукрову пудру. І на водяній бані розтоплюємо цукор, щоб він не відчувався в білках. І потім збиваємо як звичайну глазур. І дрібку солі треба – для балансу смаку. Можна додати лимонну кислоту», – радить Цепковський.
Також, за його словами, можна зробити паску з начинкою – зрізати верхівку, дістати м’якуш і наповнити середину заварним кремом або шоколадним мусом.
Прикрашає великодню випічку кухар сухими квітами.
«Взагалі паски починають пекти з четверга. Чистий четвер вважається початком. А в Страсну п’ятницю ніхто нічого не пече, не робить. Можна і у суботу, але в неділю вже не печуть, тому що всі йдуть до церкви», – каже Цепковський.