Директорка департаменту освіти ХМР Ольга Деменко зазначила, що дефіциту вчителів у Харкові немає. На роботу беруть і ВПО, і випускників. Вона також розповіла про зарплати та надбавки педагогам і пояснила, навіщо депутати звернулися до Кабміну.
Деменко прокоментувала, чи відрізняються зарплати вчителів, що викладають онлайн та в метрошколі чи у підземних закладах освіти.
«Трохи відрізняються, бо є державний стандарт, надбавки за престижність. І чітко в наказі міністерства написано, що надбавка може становити від 5% до 30%. У нас, на жаль, вчителі фінансуються за рахунок освітньої субвенції державної, за рахунок якої ми виплачуємо зарплату вчителям. На жаль, цього року ми її одержали недостатньо, тому всі, хто працюють в підземних локаціях, вони всі одержують надбавку від 20% до 30%. Далі, всі, хто працюють у початковій школі – це нова українська школа, вони обов’язково одержують 20% надбавки. От всі інші, на жаль, одержують від 5% до 15% надбавки», – зазначила Деменко.
https://www.objectiv.tv/wp-content/uploads/2025/05/document_5253767888124279166-online-video-cutter.com_.mp4
Тож, на останній сесії міськради депутати затвердили звернення до Кабміну щодо забезпечення фонду оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти. За словами Деменко, таким чином хочуть підвищити саме надбавки вчителям.
«Ми до війни мали високу наповнюваність класів. І вчителі наші звикли до того, що вони одержують достойну надбавку. Зараз через нестачу коштів ми не маємо фізичної можливості платити всім. Тому ми звернулись до Кабміну, щоб нам додали цієї освітньої субвенції. Ну, розумієте, всі знають, що робота вчителя оцінюється дуже низько. Ми розуміємо, що наші вчителі і розумні, і інтелігентні, і творчі, і героїчні, і терплячі. І вони все розуміють, що у нас війна, що немає можливості. Але так хотілося б, щоб вчитель мав достойну заробітну платню за свою дійсно колосальну роботу», – пояснили у мерії.
Також Деменко повідомила, чи є у планах скорочення педагогів у місті.
«Ми тримаємо цю ситуацію під постійним контролем. Бо там були якісь проєкти наказів міністерства, не буду називати номери цих наказів, щоб нікого не ображати, які, вибачте, сіють паніку серед вчителів. То кажуть, що школи будуть закривати. То скажуть, що будуть скорочувати. Це просто один проєкт виклали, другий проєкт виклали. Паніка серед учителів. Ігор Терехов сказав: «Ми не залишимо без роботи жодного вчителя». І от зараз ми формуємо перспективну мережу на наступний навчальний рік», – підкреслила Деменко.
Вона також додала, що вакансій вчителів під час навчального року майже немає.
«От дивіться, я працювала свого часу директором школи. Як я можу дозволити, щоб у мене не було вчителя математики, чи вчителя української, чи вчителя фізкультури? Я знайду вчителя, бо дітей треба вчити. Тому, наприклад, якщо ми зараз кинемося шукати, у нас немає вакансій, бо у нас дітей вчать, вчителів ми знайшли. А от вакансії з’являються влітку, коли хтось від’їхав, хтось там вийшов заміж, хтось звільнився, хтось пішов на пенсію. Тому вакансії в школах зазвичай бувають в липні, серпні, на початку вересня», – пояснили в ХМР.