Радник Януковича і «наглядач за судами». Ким був убитий у Мадриді Портнов

21 травня в Мадриді застрелений 51-річний Андрій Портнов — колишній близький соратник Віктора Януковича.

Портнов був заступником глави президентської адміністрації Януковича, раніше співпрацював з БЮТ і готував «широку коаліцію» разом з регіоналами, яка мала обмежити повноваження президента України, повідомляє NV.

За попередніми даними, Портнова застрелили близько 9:15 ранку (10:15 за Києвом) біля Американської школи в престижному районі Мадрида Посуело, неподалік якої жив і куди привів своїх дітей. Портнов помер від серії несумісних із життям вогнепальних поранень ще до приїзду медиків, у тому числі в груди та голову. Арештів поки що немає.

NV нагадує про те, ким був Андрій Портнов і чому його ім’я пов’язане з низкою найрезонансніших антидемократичних подій та періодів в історії незалежної України.

Юрист родом із Луганська

Андрій Портнов у 90-х роках працював юристом у Луганську, де здобув профільну вищу освіту.

З 1997-го року, за часів президентства Леоніда Кучми, переїхав до Києва, де почав працювати до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку — спочатку як головний спеціаліст, а потім на керівних посадах, піднімаючись усе вище кар’єрними сходами.

На початку 2000-х заснував власну юридичну фірму Портнов та партнери.

У велику політику Портнов потрапив разом із партією Батьківщина Юлії Тимошенко, де у 2005—2010 роках керував юридичним департаментом її передвиборчого штабу. Саме від Батьківщини Портнов двічі обирався народним депутатом до Верховної Ради 5-го та 6-го скликань (2006-2010 роки). 2008-го став заступником голови фракції БЮТ у парламенті.

Портнов був одним із юристів, які у той період президентства Віктора Ющенка розробляли так і не реалізований проєкт скандальної «ширки» [широкої коаліції] — залаштункових коаліційних переговорів між БЮТ та Партією регіонів. Вони розглядали можливість ухвалення конституційних змін для ослаблення ролі президента на тлі суттєвого посилення ролі парламенту.

Портнов займався супроводом підписання не менш скандальних газових контрактів, які у 2009 році підписали у Москві прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко та Володимир Путін, на той момент прем’єр РФ.

2009 року Портнов став членом Вищої ради юстиції України.

Соратник Януковича та співавтор «диктаторських законів» 16 січня

Після перемоги Віктора Януковича на виборах 2010 року Андрій Портнов, на той момент заступник керівника фракції БЮТ у Раді, перейшов до його команди та став заступником голови автократичної адміністрації Януковича.

В адміністрації Януковича Портнов займався судовою гілкою влади. У 2011 році став радником Януковича та очолив головне управління з питань судоустрою Адміністрації президента. Був одним із розробників нового Кримінального процесуального кодексу України, який Рада затвердила у 2012 році.

Під час Революції гідності Портнова підвищили на посаді першого заступника глава АП. На початку 2014 року його також називали одним із розробників «диктаторських законів» 16 січня. Ці закони обмежували конституційні права громадян України та були покликані поставити поза законом протести та акції учасників Революції гідності, а також висвітлення їх у незалежних медіа. Закони були ухвалені прихильною до Януковича більшістю тодішньої Ради з порушенням регламенту – без обговорення, підняттям рук, без використання системи Рада.

28 лютого 2014 року Генеральна прокуратура України направила вимогу до Міністерства внутрішніх справ та СБУ з вимогою негайно затримати осіб, які «причетні до масових вбивств активістів у центрі міста Києва у період з 18 по 22 лютого 2014 року». У цьому списку був і Портнов.

Портнов вперше виїхав з України 24 лютого 2014 року, невдовзі після втечі Януковича. Як і більшість близьких до диктатора втікачів того періоду, Портнов спочатку виїхав до РФ.

Згодом переїхав до Відня (Австрія), де, як стверджував, займався адвокатською діяльністю. У 2018 році отримав від Володимира Мураєва (батька Євгена Мураєва) 100% акцій каналу телеканалу NewsOne, який пізніше став одним із рупорів проросійських сил та соратників Віктора Медведчука в Україні. Портнов заявив, що розриває договір з телеканалом того ж 2018-го.

СБУ розслідувала справу про причетність Портнова до окупації Криму у 2014 році. У березні 2018-го проти Портнова порушили кримінальну справу за статтею «державна зрада». 

Повернувся до України після перемоги Зеленського у 2019 році

У другій половині травня 2019 року, невдовзі після перемоги та інавгурації Володимира Зеленського на виборах президента, Портнов повернувся до України. А в серпні 2019 року СБУ припинила кримінальне провадження про ймовірну державну зраду Портнова «у зв’язку з відсутністю в діянні складу кримінального злочину». У січні 2020 року Печерський суд Києва ухвалив рішення, яким визнав, що Андрій Портнов нібито мешкав останні п’ять років на території України.

Водночас Портнов перебував під санкціями США з 2021 року за те, що 2019-го він «культивував широкі зв’язки із судовим та правоохоронним апаратом України за допомогою хабарництва». І, крім того, «обґрунтовано звинувачено» у використанні впливу на судові рішення в Україні, хотів отримати контроль над системою правосуддя, домагався призначення лояльних йому осіб на вищі судові посади, а також здійснював підкуп суддів.

Вдруге Портнов втік з України після початку повномасштабного вторгнення РФ – він виїхав 3 червня 2022 року через Закарпатську область. З того часу мешкав за кордоном, зокрема в Іспанії.

За останні роки проти Портнова було порушено чимало кримінальних справ, багато з яких він виграв у суді.

Проєкт UkraineWorld від Internews Ukraine у ​​своєму дослідженні 2020 року встановив, що Портнов активно намагався дискредитувати українську Революцію Гідності та подальші проєвропейські реформи в країні, просував антизахідні програми, залучаючи до цього інтернет-ботів. Проте Україна не запроваджувала санкції проти Портнова.

Джерело

Новости Харькова