Пропонував хабар біткоїнами, втік за кордон: чим запам’ятався народний депутат Андрій Одарченко

За інформацією: Суспільне Харків.

Андрій Одарченко. Суспільне Харків

Андрій Одарченко обирався у парламент від партії "Слуга народу". Під час своєї депутатської каденції Одарченко виграв вибори на посаду ректора у новоствореному Біотехнологічному університеті, став фігурантом корупційної справи, був оголошений в міжнародний розшук та заочно засуджений до восьми років позбавлення волі. За даними українських ЗМІ, нардеп переховується від правосуддя в Угорщині.

У рамках проєкту "Обранці" Суспільне розкаже про діяльність народних депутатів-мажоритарників Верховної Ради та покаже, які закони вони розробляли, за що голосували, які передвиборчі обіцянки виконали, а які — ні.

Як Андрій Одарченко потрапив у парламент

Висуванець партії "Слуга народу" Андрій Одарченко на парламентських виборах 2019 року переміг в одномандатному окрузі №170, який охоплює частину Салтівки у Харкові.

Попередні парламентські вибори у 2012 та 2014 роках в цьому окрузі вигравав проросійський політик Дмитро Святаш. Засуджений у 2024 році за виправдання збройної агресії РФ проти України, Святаш брав участь у виборах в парламент також і в 2019 році, але програв висуванцю президентської політичної сили — Андрію Одарченку.

Андрій Одарченко. Андрій Одарченко/Facebook

В 170-му окрузі було зареєстровано 15 кандидатів. Кількість людей, які проголосували 21 липня 2019 року — 74 155. За Одарченка 31 681 житель округу віддав свій голос, за регіонала Дмитра Святаша проголосували 21 238 людей. Військовий, член партії "Національний корпус, а від початку повномасштабного вторгнення начальник штабу спецпідрозділу ГУР МО "Kraken" Костянтин Немічев набрав 2 511 голосів.

На момент обрання нардепом Андрій Одарченко був деканом факультету управління торгівельно-підприємницькою та митною діяльністю Харківського державного університету харчування та торгівлі.

Одарченко обрався як безпартійний. За даними сайту Верховної Ради, у 2002 році він працював помічником нардепа четвертого скликання Олега Панасовського, який обрався від Компартії України.

Родина народного депутата Андрія Одарченка

Андрій Одарченко народився в Харкові у 1978 році в родині викладача Харківського інституту громадського харчування Миколи Одарченка.

Батько нардепа у 2021 році очолив факультет управління торгівельно-підприємницькою та митною діяльністю у новоствореному Державному біотехнологічному університеті, ректором якого обрали його сина. Професор Микола Одарченко помер в січні 2023 року на 83 році життя.

Брат нардепа Дмитро з 2021 року по квітень 2025 року є завідувачем кафедри торгівлі, готельно-ресторанної та митної справи у ДБТУ.

Андрій Одарченко має доньку Аллу та сина Миколу.

Діяльність народного депутата Андрія Одарченка в парламенті

У Верховній Раді Андрій Одарченко обіймав посади в комітеті з питань антикорупційної політики.

  • член комітету з питань антикорупційної політики (29 серпня 2019-16 лютого 2021);
  • голова підкомітету з питань антикорупційної політики у сфері господарських, земельних і містобудівних правовідносин комітету з питань антикорупційної політики (16 лютого 2021-10 жовтня 2024);
  • член тимчасової слідчої комісії ВР з питань розслідування можливих фактів незаконного та неефективного проведення органами державної влади, органами місцевого самоврядування заходів щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції земельних відносин (земельної децентралізації).

Прізвище Одарченка фігурує у співавторстві з іншими народними обранцями у 113 проєктах законів, 33 з них стали чинними. Зокрема він має стосунок до розробки змін до закону "Про запобігання корупції" щодо упорядкування окремих питань захисту викривачів, закону про створення Державної служби України у справах дітей, упорядкування законів щодо функціонування Автоматизованого інформаційного комплексу освітнього менеджменту.

За свою каденцію Одарченко подав дев'ять депутатських запитів, зокрема два останні стосуються присвоєння звання Герой України загиблим військовослужбовцям Збройних Сил України.

Андрій Одарченко у Верховній Раді, 2 листопада 2021 року. Андрій Одарченко

За даними сайту Верховної Ради, Андрій Одарченко за п'ять років у парламенті два рази виступав з місця: у 2019 році коментував законопроєкт щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти; у 2021-му — проєкт закону щодо вдосконалення порядку використання та застосування заходів примусу, бойової техніки та озброєння прикордонниками.

Маркерні голосування:

  • За легалізацію медичного канабісу. Документ регулює обіг канабісу в медичній, промисловій та науковій діяльності. За оцінками Міністерства охорони здоров’я України, 6 мільйонів пацієнтів потребують ліків на основі медичного канабісу. Ліки з медичним канабісом у своєму складі ефективні при лікуванні понад 50 патологічних станів, зокрема епілепсії, неврологічних захворювань, ПТСР, онкозахворювань, хвороб Паркінсона та Альцгеймера. В суспільстві виникла дискусія, противники легалізації наголошували, що канабіс може використовуватися як легкий наркотик, його вживання може приводити до залежності.

Андрій Одарченко на площі Свободи у Харкові, 4 травня 2022 року. Андрій Одарченко

  • За Містобудівний кодекс, який, за оцінками експертів, має корупційні ризики. Європейська комісія закликала відхилити законопроєкт 5655. У доповіді щодо заявки України на членство в Євросоюзі зазначили, що документ делегує надмірні повноваження у сфері містобудівного контролю приватним структурам та призводить до послаблення повноважень органів місцевого самоврядування у цій сфері. У грудні 2022 документ направили на підпис президенту України, закон досі не підписаний.

Останній раз голосував в залі ВР 5 вересня 2024 року.

Як Андрій Одарченко очолив Біотехнологічний університет

У травні 2021 року Кабінет міністрів підтримав ініціативу Міносвіти про створення у Харкові нового Державного біотехнологічного університету (ДБТУ), ректором якого пізніше обрали Андрія Одарченка.

До складу ДБТУ увійшли чотири виші:

  • Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Василенка;
  • Харківська державна зооветеринарна академія;
  • Харківський національний аграрний університет імені Докучаєва;
  • Харківський державний університет харчування та торгівлі.

Державний біотехнологічний університет. facebook.com/dbtu.official

Керівництво реорганізованих вишів вважало об’єднання недоречним. Ректор Харківського аграрного університету Олександр Ульянченко намагався через суд скасувати створення вишу, але Окружний адміністративний суд Києва залишив його позов без розгляду. Ульянченко розповідав Суспільному, що ХНАУ ім. Докучаєва належать 2,5 тис. га сільгоспугідь, понад 8 тис. га лісу та дендрологічний парк і вважав об’єднання вишів рейдерським захопленням землі.

У грудні 2021-го Одарченко, який був на той момент головою Вченої ради ДБТУ, переміг на виборах ректора. Три інші кандидати на посаду заявили про порушення на виборчих дільницях, але цей протест не мав наслідків, в обласному департаменті науки та освіти спростували фальсифікації.

Одарченко за законом не мав права поєднувати посаду ректора з мандатом народного депутата, тому обов’язки керівника університету з моменту обрання ректора виконує інша людина. На сайті вишу вказано, що дію контракту Одарченка припинили до складання повноважень у парламенті.

Одарченко за законом не мав права поєднувати посаду ректора з мандатом народного депутата. Державний біотехнологічний університет

Після втечі нардепа за кордон у вересні 2024-го Біотех не засудив ректора. У листопаді на сайті та на сторінці вишу у Facebook розмістили привітання Одарченка з днем народження, йому побажали "процвітання, прихильності долі, удачі, приголомшливих можливостей, досягнень та перемог". На це звернули увагу в Харківському антикорупційному центрі.

ХАЦ запропонував викладачам університету альтернативний текст привітання:

"Бажаємо, щоб Румунія не надала вам притулок, а за поданням українських колег депортувала до України для неупередженого суду за звинуваченням у дачі хабаря у криптовалюті та незаконному перетині кордону. Нехай ваше політичне життя сконає, а виборці 170-го округу Харкова більше ніколи не побачать вас на Салтівці"

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий 20 листопада 2024 року під час зустрічі із науковцями у Харкові пообіцяв, що контракт з нардепом буде розірваний.

Як на запит Суспільне Харків відповіли у Міністерстві освіти та науки України, Андрія Одарченка звільнили з посади ректора 26 листопада 2024 року.

Народний депутат Андрій Одарченко — фігурант антикорупційного розслідування

В листопаді 2023 року Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про викриття народного депутата, члена комітету з питань антикорупційної політики на спробі підкупу голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури біткоїнами. Нардепом виявився ректор Андрій Одарченко. Посаду голови Держвідновлення на той час обіймав Мустафа Найєм.

В листопаді 2023 року Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про викриття народного депутата Андрія Одарченка. НАБУ

Одарченко, за даними НАБУ, пропонував голові агентства хабар у криптовалюті Bitcoin в еквіваленті 50 тис. доларів за сприяння у виділенні коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії РФ на відновлення Біотехнологічного університету.

"Це перша в історії антикорупційних органів неправомірна вигода у криптовалюті, яку вдалося задокументувати", — зазначили у НАБУ.

Пошкоджена будівля біотехнологічного університету у Харкові, грудень 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Біотехнологічний університет. Російська армія обстріляла університет у Харкові, який є архітектурною пам’яткою. 29 липня 2022. Фото: Олег Синєгубов

22 листопада 2023 року Вищий антикорупційний суд взяв Одарченка під варту з можливістю застави в розмірі 15 млн гривень. Колектив Біотеху надав у суді позитивну характеристику ректору, її підписали 200 людей, в тому числі в. о. ректора Андрій Кудряшов.

Пізніше Одарченко вийшов під заставу і здав закордонні паспорти. Він мав не відлучатись за межі України без дозволу суду, повідомляти про зміну місця проживання та утриматися від спілкування зі свідками.

Судове засідання по справі нардепа Андрія Одарченка у ВАКС, 23 вересня, 2024 року. Суспільне Новини

23 вересня 2024 року прокурорка Єлена Дроботова повідомила, що Андрій Одарченко незаконно перетнув кордон України у Чернівецькій області за межами пунктів пропуску з Румунією. Він звернувся до державних органів Румунії з заявою про отримання прихистку. Прокурорка просила конфіскувати у дохід держави 15 млн грн застави, внесеної за Одарченка.

З вересня 2024 року Одарченко перебуває в міжнародному розшуку. Вищий антикорупційний суд наприкінці 2024-го заочно виніс вирок нардепу, призначивши йому покарання у виді позбавлення волі на 8 років з конфіскацією усього належного йому майна. Станом на квітень 2025 року нардеп оскаржує вирок суду.

"Сьогодні в судовому засіданні захисник Одарченка озвучив доводи апеляційної скарги. Він зазначив, що Одарченко просто опинився не в тому місці і не в той час, він просто прийшов проконсультуватися", — повідомив 10 квітня Центр протидії корупції.

17 квітня "Українська правда" опублікувала розслідування про нардепів-втікачів. За даними видання, Одарченко мешкає у Будапешті. 22 лютого 2025 року угорська поліція затримала нардепа у містечку Вашарошнамень неподалік кордону України.

Угорські поліцейські з’ясували, що Одарченко перебуває у розшуку Інтерполу і що він попросив в Угорщині притулок, тому відпустили його.

Партія "Слуга народу" виключила Одарченка зі своїх лав у листопаді 2023 року. 10 жовтня 2024 року парламент виключив нардепа-втікача з антикорупційного комітету.

Діяльність Андрія Одарченка в окрузі у Харкові під час повномастабного вторгнення та переїзд Біотеху

З моменту обрання нардепом і після повномасштабного вторгнення РФ Одарченко проводив зустрічі у своєму окрузі. Він підкреслював у дописах Facebook, що Салтівка — його рідний район.

Згідо зі звітами у Facebook, з лютого 2022 року Одарченко:

  • повідомляв своїх підписників, куди звертатись по допомогу;
  • брав участь в координації роботи центру надання гуманітарної допомоги у Салтівському житловому масиві;
  • привозив гуманітарні вантажі, особисто роздавав мешканцям свого округу продуктові набори, одяг, засоби гігієни. Передавав гуманітарні вантажі військовим;
  • ініціював переїзд ДБТУ в Ужгород та Мукачево.

На сторінці в Facebook Одарченко писав про передачу гуманітарки від підприємців Закарпаття, закордонних благодійників.

«До салтівчан приїхали не з порожніми руками — привезли дрова, гуманітарну допомогу та інші засоби першої необхідності», — було сказано на сторінці нардепа у Facebook у грудні 2022 року. Андрій Одарченко

В перший рік повномасштабної агресії нардеп зокрема інспектував пункт незламності на Салтівці та привітав дітей з Новим роком. В листопаді 2022-го він прозвітував про те, що зусиллями влади, партнерів та меценатів його команда привезла у Харків та роздала тисячі пакунків гуманітарної допомоги.

Одарченко повідомляв і про допомогу військовим, зокрема про передачу спецхарчування та засобів гігієни від партнерів військовим15-го батальйону 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського, спецпідрозділу "Омега" Нацгвардії України, Полку поліції особливого призначення, 1-ї мотопіхотної роти 1-го мотопіхотного батальйону 93-ої ОМБр "Холодний Яр".

У березні 2022-го Одарченко ініціював переїзд ДБУ на Закарпаття. Навчальні корпуси та гуртожитки вишу у Харкові зазнали ракетних ударів.

"Продовжувати навчальний процес стало неможливо. Тому спеціальним наказом міністра освіти на баланс університету було передано частину майна освітніх закладів Ужгорода та Мукачева", — повідомляв сайт ДБТУ.

Чоловік відбирає автентичну цеглу на толоці, грудень 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Остання активність нардепа у Facebook була 10 вересня 2024 року.

Суспільне Харків намагалося отримати коментар Одарченка щодо його діяльності під час повномасштабного вторгнення, але ні особистий номер, ні в приймальні нардепа не відповідають.

Що декларував Андрій Одарченко: годинник Ulysse Nardin, апартаменти у Таїланді та авторські права

У першій декларації, яку Одарченко подав як народний обранець, не було відображено жодного об'єкта нерухомості чи незавершеного будівництва. Він не мав, згідно з документом, цінних паперів, корпоративних прав, нематеріальних активів. За 2019-й нардеп вказав автомобіль Lexus ES 300H 2013 року.

Основними джерелами доходу були зарплата у Харківському державному університеті харчування та торгівлі — 122 196 грн та заробітна плата, отримана в ВР, — 142 523 грн. Також нардеп Одарченко отримав компенсацію вартості оренди житла та проїзду — 111 574 грн.

Андрій Одарченко. УНІАН

У 2019-му він мав заборгованість за кредитною картою ПриватБанку в розмірі 203 433 грн, отримав позику 297 2400 грн в Одарченко Лідії Семенівни.

У 2020-му нардеп задекларував годинник Ulysse Nardin вартістю 110 тис. грн — подарунок батька, та автомобіль Mercedes-Benz GLS 350 2017 року за 1,7 млн грн.

Декларацію за 2020 рік нардеп виправив після перевірки її з боку Національного агентства з питань запобігання корупції, на це звернув увагу ХАЦ. Після перевірки декларації Одарченко згадав про земельну ділянку площею 198 кв. м, її вартість на той час складала 592 503 грн, та про квартиру площею 91,8 кв. м, якою користувалися діти народного обранця.

Декларація Андрія Одарченка за 2023 рік. Суспільне Харків

За 2023-й нардеп задекларував 16 об’єктів нерухомості, зокрема дві квартири в Харкові (61,1 кв. м і 198 кв. м), квартиру в Ужгороді (116,9 кв. м), апартаменти у Таїланді (площа не вказана), будинки у Харкові, Малий Данилівці, а також нежитлові будівлі та шість земельних ділянок.

У декларації за 2023 рік нардеп вказав корпоративні права та нематеріальні активи. Він має авторські права на 14 розробок, серед них — функціонал мобільного додатку Cataclysm, комп'ютерна програма Khmara, збірка графічних зображень Cataclys, Інтерфейс мобільного додатку Khmara PRO (навігатор для порятунку у разі ядерного вибуху).

Джерелами доходу Одарченка у 2023 році були зарплата за основним місцем роботи у ВР — 715 380 грн та зарплата у Державному біотехнологічному університеті — 55 847 грн.

Нардеп задекларував 222 тис. грн готівкою, 7079 грн на банківських рахунках та 1097 грн з приміткою "власність дочки".

Відомості про доходи Одарченка за 2024 рік на сайті НАЗК відсутні.

Читати ще

Читати ще

Декларації за 2024 рік народних депутатів від Харківської області: огляд

Читати ще

«Не можу назвати ефективним діалог влади міста зі мною та кропивничанами». Нардеп Олександр Дануца — у проєкті «Обранці»

Читати ще

В окрузі активніший, ніж у парламенті. Нардеп від Кіровоградщини Ігор Мурдій — у проєкті Суспільного «Обранці»

Читати ще

«Я зловживав впливом і за своє зловживання мав винагороду»: Анатолій Гунько в проєкті «Обранці»

Читати ще

Будівництво євроколії, голосування, думка про демобілізацію: робота нардепа із Закарпаття Роберта Горвата

Читати ще

Голосування, пропуски, пропозиція продати українську ГТС Америці: нардеп Віктор Балога у проєкті Суспільного «Обранці»

Читати ще

«Не вважаю російську мову власністю Путіна»: інтервʼю з нардепом від Одещини Олексієм Гончаренком

Новости Харькова