Приватний «пункт незламності». Як харків’яни допомагають один одному у важкі часи

Денис Котенко пропонує всім бажаючим погрітися та помитися у себе вдома.

Харків’яни купляють новорічні подарунки чужим дітям, пропонують допомогу з дітьми та пускають незнайомців погрітися та помитися у свої квартири, коли в місті вимикають електрику. За 10 місяців війни жителі міста навчилися об’єднуватися та допомагати один одному.

Доки влада звітує про «пункти незламності», де часто немає найнеобхідніших речей, харків’янин Денис Котенко створив у власній квартирі «пункт незламності» з робочими місцями, гарячим душем та чаєм. Сусіди, дивлячись на нього, теж почали допомагати людям переживати блекаути.

У душ з цукерками та булкою

До війни Денис Котенко жив разом зі своєю великою сім’єю — у них з дружиною п’ятеро дітей. Зараз двоє старших переїхали до Києва, дружина з молодшими — за кордон, тож у квартирі в центрі міста залишився лише Денис та французький бульдог Боня. Коли у вересні почалися масові ракетні обстріли, світло та воду в Харкові періодично вимикали на десятки годин, виявилося, що місто не в змозі забезпечити «пункти незламності» усім необхідним — у деяких з них було світло і навіть інтернет, але багато таких точок обігріву виявились зачиненими. 

Квартирі Котенків пощастило — будинок вимикали від електрики тільки раз на чотири години. Оскільки Денис працює віддалено і майже завжди вдома, друзі почали навідуватися до нього в гості — зарядити гаджет чи прийняти душ. Тоді господар квартири вирішив, що його комунальні переваги могли б стати в нагоді й іншим людям, які потерпають від відсутності світла чи води.

«Дуже багато моїх знайомих і друзів пішли на війну, зараз вони на фронті і роблять дуже багато для всіх нас, нашої перемоги. Так хіба ж мені важко відкрити двері свого дому? Це найменше, що я міг зробити», — розповів Денис Котенко KharkovNEWS.info.

Чоловік розмістив своє оголошення у групі «Реюз» на Facebook і до нього почали приходити люди. У перші дні після грудневих обстрілів, коли світло у деяких районах вмикали усього на кілька годин на добу, було по 12-14 відвідувачів на добу. Зараз, коли ситуація з енергопостачанням трішки налагодилась, приходять дві-три людини. Якщо в перші дні головне прохання гостей було — зарядити телефон та інші гаджети або попрацювати, то зараз просяться переважно помитися, бо води в багатьох районах міста немає. Через надмірне навантаження зламався душ у ванній кімнаті, але серед відвідувачів знайшовся чоловік, який зміг його полагодити. Загалом люди приходять не з пустими руками, кожен несе у гості чай, цукерки або інші смаколики.

Гостинці від гостей. Фото: Денис Котенко

«Людмилі Семенівні 72 роки, вона приходить вже вдруге, щоб зарядити свій павербанк та телефон, і кожного разу приносить булочку «Малятко», яку купує в АТБ по дорозі до мене. Коли побачив її знов з такою самою булочкою, розчулився та ледь не заплакав, як дитина», — розповідає Денис.

Чимось віддячити прагнуть більшість відвідувачів. Один чоловік, який приходив митися, запропонував свої послуги сантехніка, а родина, яка днями має приїхати в Харків і теж попросилася в душ, пропонує везти з села молоко та яйця. . 

Приклад надихає

Чоловік спочатку побоювався, що серед відвідувачів його «квартири незламності» можуть виникати суперечки, адже люди бувають різні, але серед усіх гостей трапився лише один буркотливий пенсіонер.

«Один дядько сидів розповідав увесь час, які погані волонтери, як вони щось відбирають у нього з пакетів. Навіть моя собака його не злюбила і весь час гавкала», — пригадує господар.

Велика кількість гостей товариській собаці Боні не зашкодила, вона любить людей, особливо, як помітив господар, тих, хто говорить українською — до таких відразу проситься на руки.

Приклад Дениса Котенка надихнув багатьох його сусідів і не тільки. Люди підключилися і теж готові допомагати незнайомцям, які через війну опинилися в скрутній ситуації.

Приклад надихає. Скриншот листа Денису Котенку від підписниці

«Пишуть люди і кажуть: «Давайте якщо у вас не буде вистачати місця, ми готові прийняти людей у себе», це з будинку на Данилевського, там теж не вимикають світло. Сусідка згори каже — нехай приходять увечері, коли я вдома. Ще одна жінка запропонувала приглянути за дітьми, якщо їхнім мамам треба буде попрацювати чи просто відпочити, — розповідає Денис.

У групі «реюз», яка свого часу була створена для обміну непотрібними речами, теж почали з’являтися незвичні оголошення. Люди пропонують свою допомогу. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гріють навіть у танку. Харківський архітектор робить окопні свічки для ЗСУ

«Хочу підтримати малозабезпечених мам на свята, щоб вони змогли купити трохи солодощів (фруктів) дітям. Закинути на картку 100-200 грн. тим матусям, які насправді не мають грошей. Якщо є мами, які у відчаїбо не можуть дати своїй дитині хоча б цукерочку на свята, ПИШІТЬ, ми спробуємо вам допомогти», — розмістила оголошення жінка з ніком Sunny Tatyana.

Під цим дописом за три дні зібралося більше 120 коментарів, люди пропонують свою допомогу ініціаторці проєкту. Інша жінка запрошує до себе тих, кому ніде і немає з ким зустрічати Новий рік. Загалом у групі після початку війни люди частіше пропонують речі та допомогу, ніж просять. Війна зробила харків’ян більш щедрими.

Джерело

Новости Харькова