За інформацією: Суспільне Харків.
Олександр Куницький. Суспільне Харків
Олександр Куницький переміг у Харкові на позачергових виборах у Верховну Раду у 2019 році. На той час він був блогером, відомим як ZpSanek. За час своєї роботи у Верховній Раді Куницький запам'ятався скандалами з колегами, поліцією, зв'язками з приватним бізнесом, також він став фігурантом антикорупційних розслідувань, а нині перебуває за кордоном.
Детальніше про роботу Олександра Куницького в якості народного депутата — у проєкті Суспільного "Обранці".
Як Олександр Куницький потрапив у парламент
Блогер Олександр Куницький став кандидатом від президентської політичної сили на парламентських виборах 2019 року в одномандатному окрузі №169, який охоплює Київський район (центр Харкова — ред.) та частину Салтівського району.
Разом з Куницьким було зареєстровано 14 кандидатів. Головними опонентами блогера були два нардепи ВР восьмого скликання: харків’янин Олександр Кірш (висуванець партії "Народний фронт", мажоритарник, переміг у 2014-му у 169 окрузі — ред.) та киянин Олександр Грановський (№58 у списку партії "Блок Петра Порошенка" — ред.).
Кількість виборців, які взяли участь у голосуванні 21 липня 2019 року на окрузі №169 — 76 531. Куницький набрав 34 908 голосів, Грановський — 11 557, Кірш — 10 919.
Пост Олександра Куницького у Facebook після перемоги на виборах. Олександр Куницький
Куницький народився 25 серпня 1983 року в Запоріжжі. Він має професійно-технічну освіту, за спеціальністю — кухар-кондитер. На момент балотування був приватним підприємцем, автоблогером. Його канал ZpSanek отримав золоту кнопку YouTube в червні 2020 року, канал має понад 1,62 млн підписників.
Олександр Куницький та Олександр Дубінський. Олександр Куницький
Під час підготовки до виборів з’ясувалося, що кандидат в народні депутати окрім українського мав громадянство Ізраїлю, також він не проживав безперервно на території України протягом п'яти років. Через це Центральна виборча комісія 11 липня 2019 року скасувала реєстрацію Куницького кандидатом.
Куницький 6 липня 2019 року під час зустрічі з виборцями у Харкові розповів, що у 12 років разом з батьком виїхав у Ізраїль.
"У 2002 році вступив на службу до армії Ізраїлю.Чим я дуже пишаюся. У 2005 році, після армії, я повернувся до України. Відтоді я проживаю в Україні", — сказав Куницький.
Блогер відмовився від ізраїльського громадянства, ЦВК відновила його реєстрацію як кандидата після рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Діяльність Олександра Куницького у Верховній Раді
Нардеп Куницький за шість років у парламенті ініціював 90 законопроєктів сам або в співавторстві з іншими народними обранцями. 23 з цих проєктів стали чинними законами. Від нардепа у ВР надійшло 58 депутатських запитів, всі вони були розглянуті.
За даними сайту парламенту, на рахунку Куницького вімім виступів, всі — з місця. Зокрема він коментував внесення змін до закону "Про Національну поліцію", відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, також нардеп двічі виступав під час години запитань до уряду.
Олександр Куницький. Alexander Kunitsky/Facebook
Олександр Куницький обіймав такі посади:
- член комітету ВР з питань правоохоронної діяльності;
- голова тимчасової слідчої комісії ВР з питань розслідування можливих фактів незаконної діяльності у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг, яка здійснюється з використанням інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж;
- керівник групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Перу.
- член груп з міжпарламентських зв'язків з Канадою, Ізраїлем, Албанією, Вірменією, Польщею, Угорщиною, Японією.
Олександр Куницький у Верховній Раді. Олександр Куницький
Рух "Чесно" звернув увагу на те, що в Раді Куницький просував теми, пов’язані з автомобілями: ініціював закони про електромобілі, митне оформлення авто, штрафи за порушення Правил дорожнього руху, роботу патрульної поліції та державну підтримку інфраструктури для електротранспорту. Більшість законодавчих ініціатив, до яких долучався Куницький, мали велику кількість співавторів.
"Найменше співавторів, від одного до п'яти, припадає на ті законопроєкти Куницького, що могли мати ознаки лобіювання бізнес-інтересів, зокрема щодо електромобілів та зарядних станцій. Наприклад, нардеп був єдиним ініціатором проєкту змін до законів про розвиток мережі зарядних станцій для електротранспорту", — підкреслює "Чесно".
Олександр Куницький — фігурант антикорупційних справ
Проєкт "Схеми" у липні 2020 року оприлюднили розслідування "ZPSanek: ЗЕ-бізнес", в якому розказали, що Куницький використовував депутатський мандат в інтересах харківської групи компаній "Автоентерпрайз", що займаються імпортом електрокарів, виготовленням і встановленням зарядних станцій для них.
Автоентерпрайз. Суспільне Харків
За даними "Схем", Куницький до обрання в парламент отримував зарплату в "Автоентерпрайз" і взаємодіяв з компанією як ФОП. Він не приховував свій зв’язок з цим бізнесом та виступав від його імені публічно. Бенефіціар та керівник компанії Дмитро Ніконов називав Куницького своїм бізнес-партнером.
Дані про компанію «Автоентерпрайз» . YouControl
Після обрання в парламент нардеп Куницький зробив Ніконова своїм помічником та розмістив дві громадські приймальні у Харкові на території підприємств з пулу "Автоентерпрайз". Одну з приймалень — на вул. Григорія Рудика, 6, де працювали ПРАТ НВП "Система" і ТОВ "Автоентерпрайз Харків", діяльність якого фігурувала в кримінальній справі Державної фіскальної служби.
Друга приймальня відкрилась на вул. Академіка Павлова, 271, де було розташовано ТОВ "Екомобілі". Цю фірму підозрювали у ввезенні в Україну електрокарів за заниженими цінами.
"Схеми" додали, що громадські приймальні народних депутатів є недоторканими, для проведення обшуку в рамках кримінальної справи потрібно погодження генерального прокурора України.
У розслідуванні зазначали, що Куницький використовував депутатські звернення для вирішення проблем пов’язаного з ним бізнесу. У вересні 2019 року нардеп скаржився в Державне бюро розслідувань на слідчих Офісу великих платників податків ДФС, які розслідували ухилення від сплати податків групою компаній "Автоентерпрайз" та Дмитром Ніконовим. ДБР відкрило кримінальне провадження щодо податківців.
Ще одно офіційне депутатське звернення Куницького було адресоване "ДТЕК Київські електромережі", компанії, яка відповідає за всі електромережі та підключення до них у столиці. Куницький цікавився можливістю встановлення електрозарядної станції біля будинку на Печерську в Києві, де він орендував квартиру. До звернення він додав технічний паспорт на зарядний пристрій виробництва "Автоентерпрайз".
Олександр Куницький. Олександр Куницький
Після оприлюднення журналістами цих фактів НАЗК перевірило діяльність Куницького й у квітні 2021 року встановило, що нардеп розсилав офіційні депутатські звернення з питань, які становили його приватний інтерес. Агентство направило до суду два протоколи про адміністративне правопорушення.
За даними НАЗК, нардеп порушив частину другу статті 172-7 Кодексу про адміністративні порушення — вчинення дій чи прийняття рішень в умовах конфлікту інтересів. За такі дії передбачене покарання у вигляді штрафу від 3400 до 6800 грн та внесення до реєстру корупціонерів.
Влітку 2021 року Печерський районний суд Києва встановив, що нардеп діяв в межах своїх службових повноважень і закрив провадження щодо Куницького.
Діяльність Олександра Куницького в окрузі: що кажуть жителі округу №169
У Харкові нардепа Куницького пам’ятають, але не бачили давно. Під час парламентських виборів 2019 року харків’янин Микита Соловйов був зареєстрований кандидатом від партії "Демократична Сокира" на окрузі №169.
"Наскільки мені відомо, Куницький в Харкові не зʼявлявся. За весь час не чув геть нічого про його допомогу Харкову. А я в місті майже весь час й доволі багато спілкуюся з іншими волонтерами", — розказав він.
Вікторія Герасименко-Кравченко, мешканка П’ятихаток, які є частиною 169-го одномандатного округу, розповіла, що не має інформації, чи робив Куницький щось корисне для виборців.
"В П'ятихатках ніхто його не бачив, після початку повномасштабки — тим більше. Запам'ятався скандалами в пресі та втечею з країни під час війни. Мабуть, це все, що можу сказати. На відміну від нього, попередні депутати хоча б з'являлись на свята. Цього у нас жодного разу не було", — повідомила Вікторія.
Очільниця благодійного фонду "Харків з тобою" Олена Рофе-Бекетова повідомила, що знає про обранця від свого округу не більше, ніж про нього пишуть в ЗМІ.
"Ніколи не чула, щоби він якимось чином взагалі був причетним до того, що відбувалося чи відбувається в “його" окрузі", — зазначила Рофе-Бекетова.
Олександр Куницький. Олександр Куницький
Номер телефону громадської приймальні Куницького, який був вказаний на сайті ВР на початку його каденції, є недійсним. На сторінці нардепа у Facebook не вказана інформація, як з ним можуть зв’язатись виборці. Теоретична можливість встановити контакт з нардепом у жителів округу №169 є через сайт партії "Слуга народу".
Звернутися до Олександра Куницького жителі округу №169 у Харкові потенційно можуть через сайт партії «Слуга народу». Слуга народу
Громадянська мережа "Опора" у 2024 році зазначала, що серед депутатів-мажоритарників всі народні обранці окрім Куницького працювали, як у Верховній Раді, так і у своїх округах на Харківщині.
Про що нардеп Олександр Куницький пише у соцмережах
За діяльністю свого обранця харків’яни мають можливість стежити у соцмережах. Після обрання в Раду Куницький продовжував оновлювати контент на каналі ZpSanek, має профіль в Instagram з обмеженим доступом та доступний усім Facebook.
На своїй сторінці у Facebook нардеп публікує приклади "бусифікації", дописи з критикою роботи Національної поліції, а також заклик відправити у відставку міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка.
У профілі Facebook Куницького є пости про Харків. Після повномасштабного вторгнення він називав Харків "моє місто", публікував фото і відео зруйнованих будівель у центрі, фото пошкодженої Салтівки, свідоцтва руйнувань у Центральному парку після атак росіян.
3 березня 2022 року Куницький опублікував відео, в якому показав, що разом з іншими депутатами працює в Києві. Нардеп нагадав, що він — старший сержант Ізраїльської армії в запасі.
У листопаді 2022-го нардеп передав гуманітарну допомогу військовим і зробив фото під Бахмутом.
У листопаді 2022-го нардеп Олександр Куницький передав гуманітарну допомогу військовим і зробив фото під Бахмутом. Олександр Куницький
Дописів у Facebook про допомогу харків’янам, роздачу гуманітарної допомоги під час повномасштабної агресії РФ Куницький не робив.
У листопаді 2022-го нардеп Олександр Куницький передав гуманітарну допомогу військовим і зробив фото під Бахмутом. Олександр Куницький
Куницький під час своєї каденції викривав порушення у сервісних центрах МВС, звертав увагу на те, що в регіонах є "спеціальні" люди, які готові за гроші прискорювати послуги сервісних центрів. Влітку 2022-го викладав відео черг із сервісних центрів і розповіді водіїв, які не могли отримати необхідні послуги.
Скандали, в які потрапив нардеп Олександр Куницький
За свою каденцію нардеп від "Слуги народу" неодноразово потрапляв у скандали.
- 29 червня 2021 року в їдальні ВР сталася сутичка між Куницьким і нардепом від "Слуги народу" Миколою Тищенком. Куницький стверджував, що причиною конфлікту став законопроєкт про автоматичну пролонгацію дипломів моряків. За словами Куницького, профільний комітет, до складу якого входив Тищенко, не хотів підтримувати цей документ;
- 22 листопада 2021 року патрульна поліція зупинила Куницького за підозрою в порушенні ПДР у центрі Харкова. В цей день у місті проходило виїзне засідання комітету ВР з правоохоронної діяльності, присвячене резонансним ДТП і заходам для посилення безпеки на дорогах. 23 листопада поліція винесла постанову про накладення штрафу у розмірі 340 гривень.
Куницького зупинили патрульні у Харкові. youtube.com/zpsanek
- 11 березня 2022 року Куницького затримали на одному з блокпостів через те, що він знімав позиції військових;
- 11 липня 2022 року Куницький потрапив у ДТП у Києві на Рибальській набережній;
- 5 жовтня 2023 у центі Києва сталася бійка за участю Куницького і нардепа Артема Дмитрука. Потерпілий поскаржився поліції, що нардепи знімали його на телефон, почали штовхати, звинувачували в шахрайстві. За словами Дмитрука, потерпілий був працівником шахрайського call-центру і першим завдав удар. Коментуючи відео бійки, речниця фракції "Слуга народу" Юлія Палійчук зауважила, що інцидент є неприпустимим. Генпрокурор відкрив кримінальне провадження на нардепів Дмитрука і Куницького через бійку за статтями про умисне тілесне ушкодження середньої тяжкості, а також хуліганство.
- У липні 2023-го нардеп Куницький виїжджав у відрядження до Ізраїлю на п'ять днів, а повернувся в Україну через три тижні. У проміжку після робочого відрядження і до повернення нардеп був помічений в аеропорту штату Флорида. У цей час в Україні діяла заборона для виїзду за кордон для посадовців під час воєнного стану без належних підстав.
Олександр Куницький поїхав у відрядження до США і не повернувся
Куницький 23 вересня 2024 року виїхав з України на підставі тижневого відрядження від Верховної Ради, повідомили "Схеми". Він поїхав до США з метою "поглиблення українсько-американського міжпарламентського співробітництва" і досі не повернувся. Коли народний обранець отримав дозвіл на закордонне відрядження, ДБР вже вело розслідування щодо обставин його виїзду з країни влітку 2023-го.
Олександр Куницький. Фото: Олександр Куницький/Facebook
Колеги Куницького по партії повідомили журналістам, що Апарат парламенту намагався зв’язатись із депутатом, але "не отримав чіткої відповіді".
"Він приїде до України. Так він декларує. Я не можу після ситуації з Одарченком, який не мав виїжджати взагалі, але виїхав, я вже не можу гарантувати, що хтось може тримати своє слово. Але поки що Куницький каже, що після того, як він свій конфлікт з патрульною поліцією вирішить, він повернеться", — коментував голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
Він додав, що Куницький може дистанційно скласти мандат депутата і не мати обов’язків перед державою.
Що декларував Олександр Куницький з 2018 по 2024 роки
Куницький у першій декларації за 2018 рік, яку подав вже як народний обранець у 2019 році, декларував два об'єкти нерухомості. У його власності були:
- квартира площею 50,46 кв. м у Запоріжжі, вартість — 148 500 грн;
- квартира в Ізраїлі площею 52,80 кв. м, вартість — 4 910 232 грн;
Також нардеп орендував недобудовану квартиру площею 70,97 кв. м в Одесі.
Куницький мав корпоративні права в ТОВ "Народний погляд" і нематеріальні активи: права на YouTube ZpSanek (з 2010 року) та авторське право на весь контент, оприлюднений на цьому каналі.
Олександр Куницький. Олександр Куницький
Основні джерела доходу у 2018 році:
- зарплата в ТОВ "Тесла Моторс" — 7850 грн;
- дохід від зайняття підприємницькою діяльністю — 1 494 350 грн;
- дохід від надання майна в оренду — 33 809 грн;
- дохід від підприємства CONCEPTION MARK LP, зареєстрованого в Шотландії — 329 768 грн;
- соціальна виплата (допомога при народженні дитини) — 24 080 грн;
- дохід дружини Олени Куницької: страховий платіж, що сплачується страхувальником-роботодавцем — 14 892 грн;
- заробітна плата дружини у ПП "ДЖЕЙ ТІ ІНТЕРНЕШНЛ КОМПАНІ УКРАЇНА" — 25 655 грн;
- подарунки у грошовій формі — 241 970 грн та 21 106 грн;
- дохід від надання майна в оренду за кордоном — 33 809 грн, 65 631 грн, 65 631 грн, 65 631 грн.
Олександр Куницький. Олександр Куницький
Куницький декларував грошові збереження: готівку дружини — 580 500 грн і свою — 195 тис. доларів.
Кошти, розміщені на банківських рахунках: 17 955 доларів у "ПриватБанку" та 94 771 ізраїльських шекелей у Bank Hapoalim (Тель-Авів). Також він мав фінансове зобов’язання — кредит 301 003 шекелей під заставу квартири в Ізраїлі.
У декларації за 2019 рік додалась орендована квартира у Києві та два авто, які орендували нардеп і його дружина. Куницький орендував у ПП "Автоентерпрайз" Nissan leaf 2013 року, Олена Куницька — BMW i3 2015 року у громадянина Юрія Токарчука.
Джерела доходу у 2019 році:
- зарплата в ТОВ "Тесла Моторс" — 16 657 грн;
- дохід від зайняття підприємницькою діяльністю — 2 665 048 грн;
- дохід від підприємства CONCEPTION MARK LP — 264 462 грн;
- соціальна виплата (допомога при народженні дитини) — 10 320 грн;
- заробітна плата народного депутата — 157 339 грн;
- оплата витрат на участь у навчанні партії "Слуга народу" — 29 036 грн;
- компенсація вартості оренди житла — 81 250 грн;
- компенсація вартості проїзду територією України — 30 726 грн;
- дохід дружини від зайняття підприємницькою діяльністю — 1 483 850 грн;
- заробітна плата дружини у ПП "ДЖЕЙ ТІ ІНТЕРНЕШНЛ КОМПАНІ УКРАЇНА" — 15 775 грн;
- дохід від надання майна в оренду — 348 048 грн;
- подарунки у грошовій формі — 23 072 грн;
- безповоротна фінансова допомога від члена родини — 310 565 грн;
- дружина отримала додаткові надходження 16 715 грн і 1043 грн у подарунок.
Грошові збереження родини Куницьких складались з готівки дружини — 1 350 000 грн, готівки нардепа — 180 200 доларів. На чотирьох банківських рахунках нардеп і його дружина зберігали від 420 до 4512 грн. У 2019-му нардеп сплатив податок на доходи фізичних осіб — 170 369 грн.
Декларація Олександра Куницького за 2024 рік. Суспільне Харків
У декларації за 2023 рік Куницький вказує лише сина. До об’єктів нерухомості, що були задекларовані раніше, нардеп додав квартиру площею 70,9 кв. м і паркомісце в Одесі.
За 2024 рік він задекларував шість об’єктів нерухомості, які були вказані й в попередніх деклараціях. Єдиним джерелом доходу Куницького була зарплата у Верховній Раді — 501 788 грн. Готівкою він зберігав 115 тис. доларів, на банківському рахунку — 1780 доларів.
Читати ще
Читати ще
«Не можу назвати ефективним діалог влади міста зі мною та кропивничанами». Нардеп Олександр Дануца — у проєкті «Обранці»
Читати ще
Обранці: голосування, обіцянки та статки твого депутата
Читати ще
В окрузі активніший, ніж у парламенті. Нардеп від Кіровоградщини Ігор Мурдій — у проєкті Суспільного «Обранці»
Читати ще
«Я зловживав впливом і за своє зловживання мав винагороду»: Анатолій Гунько в проєкті «Обранці»
Читати ще
Декларації за 2024 рік народних депутатів від Харківської області: огляд