За інформацією: Суспільне Харків.
Директор сільськогосподарського підприємства Артем Орач — один з 10 аграріїв прикордонної Дергачівської громади Харківщини, який вирішив цьогоріч обробляти свої поля. Суспільне Харків/Олександр Ставицький
Ми знаємо, що ми робимо, задля чого це робимо. По датах посівна розпочалася 20 квітня, напередодні Великодня ми розпочали — 19 квітня. Плануємо засіяти 250 гектарів кукурудзи, 200 — вже посіяно озимину, пшениці з осені. Решта — 350 гектарів соняшника.
В аграрія лишається близько 80 гектарів території, яку він не зможе обробити: вона занадто близько до кордону.
Торік 25 вересня, розповідає Артем Орач, росіяни розбили ангари та техніку — по підприємству запустили три ракети. Частину зерна, яке готувалося під посів озимини, вдалося врятувати.
Знищена сільськогосподарська техніка на Харківщині. Суспільне Харків/Олександр Ставицький
Знищена сільськогосподарська техніка на Харківщині. Суспільне Харків/Олександр Ставицький
Також аграрій тримає 300 свиней. З початку повномасштабного вторгнення кількість голів зменшилася щонайменше вдвічі.
"Була певна проблема: ми не могли їх здати, ніхто не хотів їхати, тому що лінія бойового зіткнення була тут буквально у парі кілометрів. Не було вже світла, були вже певні проблеми з кормами. Була така ситуація, що нам довелося повипускати це поголів’я усе. Але через те, що тут поряд є водойма, їм головне було — попити води й прийти далі поїсти", — згадує підприємець.
У господарстві в Дергачівській громаді живуть 300 свиней — удвічі менше ніж до повномасштабного вторгнення РФ. Суспільне Харків/Олександр Ставицький
Склалася ситуація, що вийшло знайти, домовитися з автотранспортом, який був згоден приїхати сюди. Бойові дії йшли. За два дні нам вдалося завантажити все поголів'я, вдалося його евакуювати, врятувати. Ще ми за них якісь невеликі кошти отримали.
Відновити господарство вдалося, коли Сили оборони вибили росіян з Руської Лозової, каже Орач.
"Було одразу прийнято рішення знову поновити поголів’я. Я спочатку взяв молодняк для старту. З того моменту по сьогодні ми займаємося. У 2022 році сіяти не вдавалося. Ми посіяли буквально 10%, а треба було коштом чогось функціонувати. Свині нас витягували. Плюс були певні проблеми з реалізацією продукції зернової. А свині — це тримало нас на плаву", — розказує фермер.
10 аграріїв прикордонної Дергачівської громади на Харківщині цього року вирішили обробляти свої поля. Суспільне Харків/Олександр Ставицький
"Хочеться жити й воювати за цю землю"
В іншій частині громади працівники підприємства, яким керує Костянтин Зубрич, вже посіяли соняшник та кукурудзу. На розмінування поля пішов місяць. Допомагали в цьому і військові сапери, і ДСНС, і приватні фірми.
"80% я зможу обробляти. Ми тільки не зможемо обробляти Слатине. Там дуже великі обстріли КАБами та іншим. Не дуже хочеться ризикувати хлопцями-механізаторами, тому що це зараз і так розкіш для фермерського господарства. Не вистачає людей. Зараз у мене працює четверо людей: два механізатори й два — підсобні", — каже директор сільськогосподарського підприємства.
Костянтин Зубрич. Суспільне Харків/Олександр Ставицький
У господарстві Костянтина Зубрича цьогоріч планують обробити 400 гектарів землі. Суспільне Харків/Олександр Ставицький
У 2022 році, коли частина громади була окупована, Зубрич пішов у партизани, а після українського контрнаступу повернувся до роботи в полі.
"Скоріше хотілося, щоб вони звідси пішли, щоб їх вибити, звідси прогнати й сіяти, бо я люблю свою працю. Я тут набираюся сили. Як можна це не любити, коли ти дивишся, як воно сходить, обробляєш усе. Це велике кохання. Хочеться жити й воювати за цю землю", — говорить аграрій.
Аграрій Костянтин Зубрич під час окупації Дергачівської громади був партизаном. Суспільне Харків/Олександр Ставицький
Незручності — це сусіди наші недоброзичливі. КАБи кидають, дрони. Ще нам не дають кредити. Нам дуже зараз тяжко після війни запуститись у той процес, який був до війни. Не вистачає коштів. Якби не було сусідів, було б дуже гарно. Щоб зовсім їх не було, щоб скоріше закінчилася ця війна.
Цьогоріч Костянтин Зубрич планує обробити 400 гектарів землі.
Третина аграріїв громади обробляє свої поля
Аграрії цьогоріч зможуть обробити чверть посівних площ у громаді, говорить начальник МВА Вячеслав Задоренко.
Очільник Дергачівської громади Вячеслав Задоренко. Суспільне Харків/Валерія Ємець
"Сьогодні, в такий нелегкий час, 10 аграріїв з 27 — у нас 27 аграрних підприємств, які зареєстровані на території громади й вели посівну роботу — проводять посівну кампанію. З цих 10 — один повномасштабно сіється. Це аграрій, який живе у місті Дергачі. Він засіює повністю свої площі. [Інші] невеличкі клаптики землі засіюють, але вони сплачують і податки до бюджету, і створюють робочі місця", — розповідає Задоренко.
У 2024 році кількість аграріїв, які працювали в полі на Дергачівщині, була вдвічі меншою, зазначає очільника адміністрації.
Працівник сільськогосподарського господарства. Суспільне Харків/Олександр Ставицький
"Ворог застосовує сьогодні FPV-дрони, застосовує волокно. Завдає ударів по нашій аграрній техніці, яка виїжджає в поля. Навіть при тому, що аграрії сіють невеличкі клаптики землі ближче до державного кордону, але бувають випадки, що вони не можуть вчасно внести добрива, вчасно провести оприскування. Врожаї, на жаль, гинуть", — пояснює Вячеслав Задоренко.
За його словами, громада звертається до міжнародних партнерів, щоб допомагати місцевим аграріям, зокрема, посівними матеріалами та грошима на закупівлю добрив.
Читати ще
Читати ще
У Куп’янському районі майже не проводять розмінування через постійні обстріли — начальник РВА
Читати ще
Вдруге відновлюють господарства: як працюють фермери зі Студенка на Харківщині
Читати ще
Сири з трюфелем і вином у прифронтовому селі: як на півночі Харківщини в умовах обстрілів і браку людей працює ферма
Читати ще
У Харкові запрацювала «Лавка деокупації»: що там продають і чим проєкт допоможе фермерам зі звільнених територій