Поліцейський з Куп’янська у 2022 році потрапив в окупацію, повертався на службу через три країни й продовжує працювати

За інформацією: Суспільне Харків.

Спротив під час окупації. Листівки українських партизанів у Куп’янську на Харківщині. Фото: t.me/kupyansknews

"У той час ми, хто не міг виїхати, за вказівкою перебували на місцях у Куп'янську. Але потім, коли військові РФ почали всіх українських військовослужбовців вивозити в катівні, правоохоронців, і тоді деякі співробітники Куп’янського відділу поліції — не кажу за всіх — перейшли на бік ворога, а деякі, які не зрадили присяги, почали шукати шляхи, як би їм виїхати", — згадує Артем Зайцев.

Артем Зайцев. Суспільне Харків

Він каже, що іншого варіанту, окрім вириватися на підконтрольну Україні територію, для себе не бачив.

"Чого ви сюди приперлись до нас? Чого ви хочете від нас? Якого дідька? Що Ви тут робите? Це наша земля. Я там народився, я там виріс. Від кого Ви мене хочете звільняти? Я не хочу ні від кого, ні від чого звільнятися. У мене й так все добре було", — згадує свої думки та обурення вторгненням росіян у Куп'янськ у 2022 році.

Як поліцейському вдалося виїхати з окупованого Куп'янська

Після захоплення Куп'янська 27 лютого 2022 року Артем Зайцев своїх поліцейських обов'язків не виконував. Каже, що разом з батьками переїхав на дачу.

"Уже у квітні десь я зустрів у місті одного хлопця. Ми побалакали, зрозуміли, що потрібно виїжджати — що він збирається виїжджати, ще хтось збирається виїжджати. Ми намагалися три рази виїхати на підконтрольну Україні територію через Балаклію. У нас це не вийшло — росіяни не випустили, хоч і не знали, що ми поліцейські", — згадує Зайцев.

На одних блокпостах казали, що ви молоді хлопці, ви візьмете зброю до рук і з цією зброєю будете воювати проти нас. А на деяких блокпостах зовсім не пояснювали: розвертайтесь і назад їдьте.

У 20-х числах травня Артем дізнався, що його товариш та знайомий виїхали через Росію.

"До того нам казали, що в росіян кордоні є списки військовослужбовців, представників силових структур. Але ці мої товариші сказали, що немає в них ніяких списків, мовляв, придумайте собі легенду й виїжджайте. І 30 травня я ще з одним з хлопцем виїхав. Виїхали через Тополі", — говорить Артем Зайцев.

Артем Зайцев. Суспільне Харків

Для росіян придумали легенду, що їдуть у Санкт-Петербург на заробітки — на утеплення фасадів будинків і перекриття дахів: "У Куп’янську робити нічого, заробітків нема, грошей нема. Їдемо заробити гроші, і потім будемо повертатися в Куп’янськ".

"Потім з Тополів — автобусом до Бєлгорода, з Бєлгорода до Москви, звідти до Риги, з Риги до Варшави й назад до України. Це близько п'яти тисяч кілометрів", — говорить Артем.

Коли повернувся на Батьківщину, відразу стало аж легше дихати. Коли певний час їдеш по Росії, усього лякаєшся. Ти не розумієш, що може бути, де тебе, хто може зупинити.

Батьки поліцейського лишилися в окупованому Куп'янську. Артем каже, що після його від'їзду до них приходили росіяни.

"Якби не виїхали, думаю, мене забрали б на підвал і там би примушували до співпраці", — говорить поліцейський.

Я служив в ЗСУ свого часу — там давав присягу. Служив ще в міліції — давав присягу. Пройшовши переатестацію, я давав присягу вже поліцейського. Я давав на вірність українському народу та Україні три присяги. І це щось для мене значить. І зрадити я не маю права.

Довелось поновлюватися на роботі у поліції через суд

Поки Артем Зайцев їхав до Харкова, його з лав поліції звільнили. Чоловік каже, що довелося поновлюватися через суд. У 2023 році Артем Зайцев зміг повернутися на роботу до вже звільненого від окупантів рідного міста. Нині він поліцейський відділу реагування патрульної поліції.

"Якби була така думка, що звільнили, ладно, звільнили, я б не їхав тоді в Україну, я б залишився в Європі. Усі ми, коли їхали в Україну, хто виїжджали — я вертався з чотирма хлопцям — всі розуміли, що це може бути, бо ти їдеш додому, де війна. Усі це розуміли, і всі, як і я, їхали додому виконувати службові обов'язки", — говорить поліцейський.

Шеврон з надписом «Куп’янськ». ДСНС у Харківській області/Facebook

Артем каже, що повномасштабне вторгнення змінило роботу поліції.

"Це якось згуртувало. Після такого, мабуть, інакше ставишся до свого побратима. Ти розумієш, яка ситуація може кожної хвилини, секунди статися. І ти повинен розуміти, як чинити. Комусь допомогу надати, ще щось. Наразі дуже часті поранення. Особисто доводилося використовувати і свої турнікети, і надавати домедичну допомогу людям", — розповідає Зайцев.

Артем Зайцев, патрульний Куп’янського райвідділу поліції. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Під час обстрілу у січні 2025 року Артем Зайцев був поранений.

"Стан задовільний, почуваюся добре. Є невеликий нюанс — може, це через погодні умови. Але буває, що рани турбують, а саме — ниє в місцях швів на шиї", — говорить Зайцев.

Якби поліції не було в Куп'янську, мабуть, були б часті випадки мародерства. Поліція допомагає людям в різних випадках. Я вважаю, що поліція потрібна в таких місцях, особливо як Куп'янськ.

Артем Зайцев, патрульний Куп’янського райвідділу поліції. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

"Місто Куп'янськ я б не проміняв на жодне місто"

Рідних, які б досі лишалися у Куп'янську, в Артема Зайцева немає — близьким довелося евакуюватися через обстріли.

"Квартира ще не зруйнована, але комунікацій немає — ще після зими 2022 року. Навідатись до своєї квартири можу, до квартири батьків уже навідуюсь дуже-дуже рідко, бо безпекова ситуація цього не дуже дозволяє", — розповідає поліцейський.

Наслідки удару КАБ-1500 по Куп’янську, 9 листопада 2024 року. Харківська обласна прокуратура/Telegram

За його словами, дача, на якій він з батьками жив під час окупації, пошкоджена обстрілами.

"Постійно бачиш, що він змінюється, змінюється на гірше, бо стає більше руйнувань. У спогадах все це зіставляєш з тим, що було раніше, і думаєш, як гарно тоді жилося ще до війни. І я кажу, що місто Куп'янськ я б не проміняв на жодне місто навіть тут, у Харківській області. І коли закінчиться війна, я в Куп'янську й залишусь жити. Це моє рідне місто, і мені воно подобається", — каже Артем Зайцев.

Читати ще

Читати ще

«З боку РФ є тенденція полювання на поліцейських»: очільник поліції Харківщини — про атаки РФ на правоохоронців

Читати ще

Як поліцейським Харківщини довелося адаптуватися до викликів війни

Читати ще

«Правоохоронці об’єдналися в один кулак», — начальник слідства Харківщини про роботу під час війни

Читати ще

«Повернулося хибне враження про мирне життя». Новий голова патрульної поліції Харківщини — про війну і службу на фронті

Новости Харькова