« Ветерани війни із порушенням слуху можуть безоплатно отримати слухові апарати…
Платні медичні послуги в Україні: які зміни чекають пацієнтів
З 01 січня 2025 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 5 липня 2024 р. № 781 «Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб».
Цією постановою затверджується перелік випадків, за яких заклади охорони здоров’я державної та комунальної форм власності можуть надавати послуги з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб.
Випадки, у яких пацієнти або інші фізичні та юридичні особи повністю мають оплачувати медичні послуги:
- звернення пацієнта без направлення лікаря, крім випадків, коли направлення не потрібне відповідно до законодавства;
- надання медпослуг закладами охорони здоров’я (далі – ЗОЗ) за договорами з юридичними особами;
- надання медпослуг у ЗОЗ сектору безпеки і оборони та Державного управління справами пацієнтам, які не належать до прикріпленого контингенту;
- надання медпослуг, які не покриває програма державних гарантій медичного обслуговування населення.
Випадки, за яких пацієнти оплачують лише додаткові послуги, натомість вартість самої медичної послуги покривається коштом Програми медичних гарантій:
- надання медпослуг за місцем проживання (вдома) чи перебування пацієнта за умови, якщо це є побажанням пацієнта, а не обумовлено його медичним станом;
- можливість самостійно обрати лікуючого лікаря під час отримання спеціалізованої медичної допомоги в плановому порядку в стаціонарних умовах;
- перебування в палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу за запитом пацієнта.
Розрахунки за платні послуги здійснюватимуться виключно в безготівковій формі. Надання платної допомоги буде оформлене відповідними підтверджувальними документами та обов’язково внесене до електронної системи охорони здоров’я.
Уряд переконаний, що запроваджені зміни допоможуть викорінити неофіційні платежі та покращити фінансування медицини. Пацієнти отримають доступ до якісніших послуг, за які вони офіційно сплачуватимуть гроші, а заклади – прозоре фінансування.
Звертаємо Вашу увагу, що відтепер медичні заклади зможуть самостійно визначати вартість платних послуг. Міські ради не мають повноважень регулювати тарифи на послуги, що надають заклади охорони здоров’я (у зв’язку із вилученням абзацу 5 пункту 12 додатка до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» від 25.12.1996 № 1548).