«Нам потрібні тільки здоров’я та перемога»: як харків’яни на Північній Салтівці відзначатимуть Новий рік

За інформацією: Суспільне Харків.

Пошкоджена внаслідок російських обстрілів Північна Салтівка у Харкові, 28 грудня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

Північна Салтівка — один з житлових масивів у Харкові, який чи не найбільше постраждав від регулярних російських обстрілів в перші місяці повномасштабної війни. Попри зруйновані будинки, згорілі гаражі та вирви у дворах місцеві жителі готові зустріти новорічні свята та загадати бажання.

Який настрій панує на Салтівці у передноворічний час та чого б найбільше хотілося мешканцям — читайте у матеріалі Суспільне Харків.

"Забажаю любові, добра, миру"

Наталя Кошева розповідає, що повномасштабне вторгнення повністю змінило її життя: "Втратила роботу, фірма закрилася та виїхала. Дитина поїхала, 10 місяців жила у Польщі, зараз у Тернополі працює, давно не бачилися. Я не залишила Харків, жила весь час тут, на Північній Салтівці. Квартира ціла, побиті вікна, поставили скло за свої гроші, стеля трохи впала у дитячій кімнаті".

Наталя Кошева, жителька Північної Салтівки, 28 грудня, 2022 року. Фото: Суспільне Харків

Жінка йде по продукти на новорічний стіл: "Ялинка стара, штучна. Дістали, повісили вогники. Життя не зупиняється, життя триває. Забажаю любові, добра, миру. В першу чергу, щоб закінчилась війна".

Згоріла штучна ялинка та пошкоджена внаслідок російських обстрілів Північна Салтівка у Харкові, 28 грудня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

"Найстрашніше — діти дізналися, що таке війна"

Домівка у Циркунах військовослужбовця Сергія Шишова побита уламками, чоловік з родиною кілька разів переїжджав за час повномасштабної війни. Нині він живе на Північній Салтівці, лікувався у шпиталі, нині проходить реабілітацію.

«Чим більше у дітей буде моментів з посмішкою — тим краще, щоб ця війна була не такою брудною і страшною».

"Вийшов по ялинку з двома дітьми. Найстрашніше, що трапилося, що наші діти дізналися, що таке війна. Чим більше у них буде моментів з посмішкою — тим краще, щоб ця війна була не такою брудною і страшною. На Новий рік забажаю нам перемоги. Як виявилося, нам потрібно тільки здоров'я і перемога. Все інше — заробимо і купимо", — каже Сергій.

"Страх був, але зараз його немає"

Харків'янка Тетяна Савченко розповідає, що вдома вже поставили ялинку заради онуків.

Тетяна Савченко, жителька Північної Салтівки, 28 грудня, 2022 року. Фото: Суспільне Харків

Говорить, що війна ніяк не змінила її життя: "Я живу у своїй душевній позиції. Так, страх був, але зараз його немає. Піклуюся про дітей, онуків, чоловіка. З ранку до вечора. Думаю тільки про позитив. Все буде спокійно і добре. Сподівайтеся тільки на себе. І віримо, що перемога за нами".

Огороджена вирва, яка виникла від влучання російського снаряду, Північна Салтівка, Харків, 28 грудня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

Жили у супермаркеті

15-річна Леся Косяченко з родиною перші чотири місяці повномасштабної війни провела не у Харкові.

"Спочатку ми переїхали до супермаркету, де працює мама, жили у підвалі. Потім, коли ми дізналися, що нашим сусідам відірвало голови, ми поїхали за Харків. Там жили у шкільному спортзалі. Мені там сподобалось, бо там було зоряне небо, було дуже красиво", — говорить дівчина.

Леся Косяченко, жителька Північної Салтівки, 28 грудня, 2022 року. Фото: Суспільне Харків

Пізніше Леся повернулася додому, але боялася постійних вибухів. Згодом звикла.

Свято у родині дівчини планують відзначати: "Ялинку ми не ставимо, бо ремонт. Але Новий рік святкуватимемо. Хочу, щоб швидше закінчилась війна, буду вступати до університету. Вчитимусь на психолога".

Пошкоджена внаслідок російських обстрілів Північна Салтівка у Харкові, 28 грудня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

Будинок відновлюють

Юрій Бондаренко розповідає, що 24 лютого з родиною виїхали до іншого мікрорайону Харкова — ХТЗ. 6 квітня переїхали до Полтавської області, але нещодавно повернулися до Харкова.

Юрій Бондаренко, житель Північної Салтівки, 28 грудня, 2022 року. Фото: Суспільне Харків

"Внаслідок прильоту спалений гараж, пошкоджена квартира. Зараз у нас відновлюють вікна і вибираємо воду з оселі, бо дев'ятий поверх, а технічного поверху немає, зруйнований", — говорить Юрій.

«Загадаю бажання, щоб закінчилась війна. І щоб нарешті родина зібралася разом».

Житель Салтівки втратив роботу: у завод, де він працював, було два влучання, нині підприємство не працює.

Новий рік чоловік не планує відзначати: "Не той випадок, немає ніякого бажання святкувати. Загадаю бажання, щоб закінчилась війна. І щоб нарешті родина зібралася разом".

Ялинка біля будинку на Північній Салтівці, Харків, 28 грудня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

"Перший тост буде "За нашу українську перемогу!"

Петро Дмитренко 24 лютого мав святкувати 70-річчя. У перші місяць воєнних дій на Харківщині виїжджав до Люботина. У вересня чоловік з родиною повернувся до Харкова.

Петро Дмитренко, житель Північної Салтівки, 28 грудня, 2022 року. Фото: Суспільне Харків

"О 12-ій, за традицією, сядемо і перший тост буде "За нашу українську перемогу!". Ніяку іншу. Для правнука поставили ялинку. Щось скребе на серці. Хотілося б у моєму віці вже спокою. Так оцей чорт рогатий чи лисий дурень… Наступний рік планую провести у мирі, щоб все відновлювалось. А це вже буде радувати серце, і ми зайвий рік проживемо", — розповідає Петро про плани на 2023 рік.

Пошкоджена внаслідок російських обстрілів Північна Салтівка у Харкові, 28 грудня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

"Новий рік проведу вдома"

Через те, що побачила війну на власні очі, харків'янка Олена Бикова стала цінувати все набагато більше, зізнається жінка.

Олена Бикова, жителька Північної Салтівки, 28 грудня, 2022 року. Фото: Суспільне Харків

"Квартира пошкоджена, але стіни цілі. Ми тільки повернулися до Харкова, нас не було 10 місяців тут. Новий рік проведу вдома. Плануємо придбати ялинку. Сподіватимемось, що новорічна ніч пройде тихо, щоб не "привітали". Хочемо, щоб закінчилась війна, припинили страждати діти, люди. Щоб всі воїни ЗСУ повернулися додому, щоб об'єднались родини".

Новости Харькова