На Харківщині евакуювали покинутих вагітних кобил з-під обстрілів

За інформацією: Суспільне Харків.

Конюх Олексій Болюх допомагає евакуювати зі Старосалтівської громади двох вагітних коней. Суспільне Харків/Валерія Ємець

"Їм тут дуже важко. Немає ні сіна, ні корму, ні вівса. І немає кому допомоги. Ну, хлопці допомагають — волонтери, поліція, але ж їм теж нема, де взяти корм. Фермери відмовляються допомагати, а ми самі вирощувати не можемо. Раніше ми вирощували, а зараз немає ні тракторів, нічого. Тому важко. І тому вони зараз гуляють по полях", — говорить Олексій Болюх.

Олексій Болюх, конюх. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Вони вагітні, тут взагалі немає умов, щоб вони народжували. Тому ми потихеньку вивозимо вагітних, а інші ще тут залишаються — я за ними слідкую.

Кінно-спортивний комплекс "Атлант" розташований у Старосалтівській громаді на півночі Харківщини. У 2022 році вона перебувала під російською окупацією, а у 2025 році за 16 кілометрів — лінія фронту.

"Всю окупацію я тут пробув. 33 влучання у нас було, потім ще чотири — все розбомблене. У погребі ховався, жив там. Коней рятував: виганяв їх на поле, коли йшли обстріли. Вони тікають, і самі знаходять собі затишне місце, коли сюди прилітає", — говорить Болюх.

Налякана кобила не хоче заходити у машину для евакуації. Суспільне Харків/Валерія Ємець

За словами конюха Олексія, власник кінного комплексу виїхав звідси за день до звільнення.

"На початку був начальник як начальник, але зараз вже три роки я без зарплатні. Тут також було 250 свиней, 180 баранів — усе це він продав. Поки були запаси, коней я годував, а на нове грошей він не надсилав. Кинув мене і коней, отак", — каже конюх.

Коні — під арештом

Поліцейський офіцер громади Дмитро Новицький каже, що дізнався про коні покинуті у 2023 році, з того часу намагається допомагати тваринам: "Я знаю місцевих фермерів, багато хто мене знає — ми почали допомагати сіном, вівсом".

Дмитро Новицький, поліцейський офіцер громади. Суспільне Харків/Валерія Ємець

На власника, каже, заведена кримінальна справа.

"Кудись їх віддати не можна, тому що заведено кримінальне провадження на власника цих коней, і зараз вони перебувають під арештом. Неможливо точно сказати, чиї ці коні, тому що в реєстрі є 14 коней, а потім вони почали народжувати. Документів на цих коней немає, тому що власник їх із собою забрав. Приїжджали люди, казали, що це їхні коні, багато чого розповідали, а документів нема. Тому вони залишаються тут разом з конюхом Олексієм", — пояснив поліцейський офіцер громади Дмитро Новицький.

Поліція допомагає опікуватися кіньми

Олексій говорить, після деокупації він продовжив піклуватися кіньми, йому допомагають поліцейські офіцери громади.

"Один кінь помер. Четверо були поранені. Їх вилікували з допомогою поліції — вони привозили лікарів, волонтерів. За війну народилися чотири дитинчата", — говорить Олексій.

За війну на конефермі, по якій влучали 33 рази, народилося чотири дитинчата. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Тварин тут 28 і всіх їх треба вивезти у безпечніше місце, говорить помічник начальника Головного управління Нацполіції Харківщини В’ячеслав Марков.

"Ми евакуюємо коней у кілька етапів. Першими вивезли поранених коней — це п'ять жеребців. В одного було поранення в голову, вже почалося гниття. У другого були поранені копита, ще троє були не у найкращому стані. Зараз вони вже повністю здорові, їх доглядали ветеринари", — розповідає Марков.

В’ячеслав Марков, помічник начальника Головного управління Нацполіції Харківщини. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Потім ми евакували двох вагітних кобил, одна з яких вже народила дівчинку, на ім'я Перемога. Зараз у табуні є ще дві вагітні кобили з явними знаками вагітності. Ми спілкувалися з ветеринарами, було прийнято рішення евакуювати їх, щоб забезпечити комфортні пологи та післяпологовий догляд.

"Тут чутно, як б’ють по Вовчанську. І коні дуже лякаються цих звуків. При кожному вибуху вони починають якісь хаотичні переміщення. А тут розбиті приміщення, усюди цегла — це може бути небезпечно і для них, і для людей поруч", — каже поліцейський.

Куди евакуювали коней

Двох коней вивезли південніше — за 60 кілометрів від Старосалтівської громади. У притулку в селі Задонецькому волонтер Роберт Саргсян побудував конюшню — там вже живуть сім евакуйованих тварин.

Роберт Саргсян, власник притулку «Animals 911». Суспільне Харків/Валерія Ємець

"Про цих коней я дізнався, коли евакуйовував тварин із Вовчанська, долучився до допомоги поліцейським. Спочатку привезли їжу, потім лікаря, коваля. Але кільком коням потрібна була допомога: вони були поранені, у них був лишай. Тому ухвалили рішення вивозити сюди. Тут їм краще: тут спокійно, за ними доглядають, стабільно є їжа. Зараз я дуже сподіваюся, що незабаром ми швидко зробимо денники, щоб коням було, де жити", — каже Роберт Саргсян.

Я тварин люблю більше, ніж людей, чесно. Коли був мир, в цій країні мені було добре. Потім я просто розумів, що я повинен тут залишатися. Тварини — це ті, кому дійсно необхідно було допомогти і ніколи я не пожалкую про свій вибір.

Роберт Саргсян, власник притулку «Animals 911». Суспільне Харків/Валерія Ємець

Нині поблизу Старого Салтова ще залишаються 19 коней — конюх Олексій говорить, хоче вивезти їх усіх до осені, але для цього треба добудувати стайню у Задонецькому. Потім він і сам поїде в це село — доглядати своїх коней.

Читати ще

Читати ще

Удар РФ по «Фельдман екопарку»: серед загиблих тварин була вагітна коза

Читати ще

Лебеді, врятовані з Куп’янщини, оселилися у харківському екопарку: як почуваються птахи-«переселенці»

Новости Харькова