«Кулак» для прориву ППО: оглядач «Мілітарного» — про нову тактику ударів дронами по Харкову

За інформацією: Суспільне Харків.

Мобільні вогневі групи протиповітряної оборони працюють з зенітно-ракетного комплексу по російському ударному дрону типу «Шахед», 23 лютого 2025 року. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Що стосується Харкова, це дійсно питання дуже цікаве. Ми можемо простежити певні такі зміни в тактиці РФ.

На самому початку повномасштабного вторгнення це була бойова ударна авіація, але через дії наших захисників вони зазнали в Харкові значних втрат в авіаційній техніці та пілотах, і відмовилися від цієї тактики.

Винищувач-бомбардувальник Су-34 ПКС РФ. ФОТО: Ілюстративне

Коли росіяни були на ближніх підступах до міста, застосовували системи залпового вогню, ствольну артилерію.

Коли під час харківського контрнаступу ворог був відбитий від міста Харкова на значну відстань, вони почали застосовувати ракети С-300.

Запуск ракет «С-300» з території Белгорода у бік Харкова. Запуск ракет «С-300» з території Белгорода у бік Харкова. Фото: Вадим Беліков

Потім ми бачили іншу ітерацію — застосування керованих авіаційних бомб разом з комплектами УМПК. Цей період теж закінчився відносно нещодавно.

Пожежа в «Епіцентрі» у Харкові після ударів РФ керованими авіабомбами по гіпермаркету, 25 травня 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

І ось бачимо, що ворог активізувався в завдаванні ударів саме ударними безпілотниками типу "Шахед". Чому так? Ми можемо побачити теж по картинці ретроспективно, які саме об'єкти були у фокусі уваги Росії — це дійсно об'єкти критичної цивільної інфраструктури, енергетичної інфраструктури і, звичайно, промислові об'єкти.

Вирогідно, просто методично працюють над терором цивільного населення та над знищенням об'єктів критичної та промислової інфраструктури.

Російська тактика ударного дронового "кулака": як це працює і чому росіяни почали використовувати цю тактику

Якщо ми кажемо про те, як вони можуть акумулюватися: запускається встановлена кількість для конкретного удару, вони у визначеному квадраті скупчуються, і далі виконують політ по маршруту.

Для подібних задач теж вони використовують нові майданчики та точки для пусків своїх безпілотників. Якщо раніше фігурувало три стабільних точки: мис Чауда, Міллерово та інші, то зараз загалом до п'яти цих стартових майданчиків.

Уламки російського безпілотника «Герань-2», який впав на території Шевченківського району Харкова, 5 листопада 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

За останніми твердженнями можемо побачити, що більшу частину зараз зосереджують на північно-східних кордонах з Україною, це їм дозволяє мінімізувати підльотний час цих безпілотників до місць, які вони планують уразити. І для українських захисників це теж дещо ускладнює роботу, оскільки час для реагування зменшується.

Технічно запуски "Шахедів" виглядають наступним чином. Вони застосовують як основний засіб пневматичну катапульту, вона може бути на стартовій позиції не одна. По-друге, дійсно, вони практикують різні варіанти щодо запусків, в тому числі з мобільних шасі — це запуски безпілотників за допомогою пікапів. Подібна тактика, вона теж не є якоюсь новинкою, адже ми бачили, що ще в 2023 році іранці демонстрували подібну тактику застосування, де для розгону та набрання необхідної швидкості для польоту, вони застосовують звичайні цивільні пікапи.

Лікарня в Золочеві після влучання російських безпілотників, Харківська область, 14 березня 2025 року. Суспільне Харків/Олександр Ставицький

У першу чергу, це пов'язано з тим, що росіяни теж не мають безліміту, їм потрібно мати певний НЗ (неторкнутий запас — ред.) по безпосередньому і фактичному призначенню цих ракет. Тобто захист своїх же об'єктів, своєї ж ППО.

Другий момент — і Україна, і, як ми бачимо в цьому випадку, Росія, працюють над тим, щоби максимально ефективно, з погляду витрачених ресурсів, мати максимальний ефект від ураження. Дрони — це дійсно виріб, який може це забезпечити.

Як захистити Харків від масованих точкових ударів безпілотників

Географія, на жаль, відіграє тут одну з визначальних ролей. Якщо ми порівняємо з іншими містами, він буде пролітати більш значущу відстань, і ця відстань прикрита засобами протиповітряної оборони.

Що стосується ефективних тактик протидії: бачимо, що ПВКПовітряне командування "Схід" досить активно працює над комплексами рішень, які б могли ефективно протидіяти цим загрозам. Ми бачимо, що українські розробники та українське ВПК, воно теж активно працює над асиметричними відповідями.

Можемо як приклад FPV-дрони-перехоплювачі. Це можуть бути і засоби направленої енергії, тобто бойові лазери.

Робота мобільних груп ППО. Суспільне Харків/Дмитро ГребінникПотрібен певний період, щоб ефективно адаптувати тактику та стратегію, щоб ефективно протидіяти даному виклику. На кожну дію є протидія і просто питання в часі реагування. І просто ми сподіваємося, що цей час буде максимально мінімальним для того, щоб мінімізувати загрозу.

Як змінюються російські дрони типу "Шахед" станом на початок квітня 2025 року

За останніми повідомленнями ми бачимо, що росіяни наростили фугасну осколкову бойову частину до 90 кг. Були повідомлення на Київщині, що росіяни експериментують зі застосуванням спеціальних боєприпасів таких як термобаричні боєприпаси.

Також ми бачимо, що росіяни експериментують з запальними сумішами, тобто це така бойова частина, яка може викликати не лише ураження шляхом своєї фугасної дії, дії вибуху, а спричиняє масові пожежі.

Вирва, в якій лишився двигун російського «Шахеда» після влучання в землю у Харкові, 26 березня 2024 року. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев

Що стосується інших ноу-хау, то так само були повідомлення, що росіяни намагаються імплементувати певні засоби передачі інформації, тобто це модулі з SIM-картами, які використовують українську стільникову мережу. Але це було швидко нівельовано з боку наших Сил безпеки оборони й наразі ефективно використовувати таку можливість ворог немає. Але вони продовжують досить активно змінювати свої вироби, в тому числі "Шахед".

Читати ще

Читати ще

«Молнія»: що це за безпілотник та чому росіяни почали застосовувати його?

Читати ще

РФ обстрілювала Харків у березні вдвічі частіше, аніж у лютому: як росіяни змінили тактику

Читати ще

«Пінопластовий повітряний змій». Російський дрон-приманка «Пародія»: що це за безпілотник і що робити, якщо знайшли його

Новости Харькова