Кожен шостий школяр — під землею. У Харкові відкрили четверту школу-укриття

Простір вміщає одночасно 400 учнів.

У Шевченківському районі Харкова почала працювати четверта підземна школа міста. Вона може прийняти 1000 учнів — найбільше серед усіх.

Будівництво коштувало 107 мільйонів гривень. Поки що тут навчатимуться 808 дітей із п’яти навколишніх шкіл. Усі — різного віку, але найбільше учнів молодшої школи — половина.

Перші класи вчаться увесь тиждень

Двір старої школи в центральному районі Харкова нічим не видає недавнє будівництво. Тут все, як і раніше: позад головного приміщення облаштували спортивний майданчик та поле для гри у футбол і баскетбол, тож поміж ними вхід у підземелля майже непомітний. Але дещо все ж вирізняє цей двір з-поміж тих, де вже четвертий рік повномасштабної війни ніхто не навчається. На лавочках під парканом сидять мами та бабусі — схвильовано чекають своїх малюків, яких привели на перший в житті «нормальний» урок за партами.

«Ми вже звикли навчатися вдома, але син дуже хотів у школу. Він своїх однокласників бачив лише на екрані і вже не міг дочекатися, коли ж перший навчальний день — так хотілося з ними зустрітися», — розповіла KharkovNEWS.info Анастасія Гусєва, мама першокласника.

Батьків пообіцяли пустити до класів після уроків. 

До підземного шкільного холу ведуть довгі сходи, у кінці яких дітей зустрічає охоронниця. Далі їх розводять по класах вчителі і тьютори. Загалом у школі — 133 працівники, із них 100 педагогів. Коридор у цьому підземеллі ширший, ніж в інших школах, тут навчаються діти з порушеннями опорно-рухового апарату, бо школа, на базі якої працює підземний простір, вже 7 років як стала інклюзивною. Для зручності — і перила вздовж стін. 

«Кожна підземна школа в місті — індивідуальна, має свій власний проєкт і адаптована саме до того мікрорайону, де вона побудована», — пояснила директорка міського департаменту освіти Ольга Деменко.

Особливість цієї школи — характерні назви, що має кожен кабінет. Наприклад, у класі під назвою «Харківський рекорд» стенди прикрашені згадками про досягнення місцевих спортсменів, а «Портал часів» — світлинами історичних будівель. Є класи природи, культури та науки, але до предметів, що тут викладають, вони не прив’язані — старшокласники проводять всі уроки в одному класі і не ходять з кабінету в кабінет. Втім, їх тут не так і багато. Половина учнів — з перших — четвертих класів. Їм пощастило найбільше, бо учні молодшої школи проводять очно усі п’ять навчальних днів на тиждень, інші проводитимуть один день онлайн.

Обід у перший день в школі. Фото: KharkovNEWS.info

На обід у перший навчальний день — фрикадельки у соусі з гречаною кашею та ікрою з буряка, на солодке — сік або узвар з булкою і яблуко. 

Класи ще формуються, і попит на них шалений. До директора надходить по 80 заявок на день, але прийняти зможуть лише близько 200-х учнів.  

Дитсадок будувати складніше

Серед приблизно 100 000 харківських школярів 60 000 живуть у Харкові. Зараз у школах хоча б частково навчається кожен шостий із цих дітей. У департаменті освіти обіцяють невдовзі відкрити ще три школи, дві з них будуть на Салтівці, у найбільшому районі міста. Ці споруди перебувають у процесі будівництва, а в планах на майбутнє — побудувати іще два безпечних навчальних заклади. Як і в інших школах, набиратимуть у них в першу чергу молодших школярів.

«Якщо брати лише першокласників і другокласників, то 70% таких дітей живуть у Харкові. І нам треба робити акцент на цих дітях, бо вони не були в садочку, рівень соціалізації в них низький», — пояснила Ольга Деменко.

Фото: Сергій Козлов/KharkovNEWS.info Фото: Сергій Козлов/KharkovNEWS.info Фото: Сергій Козлов/KharkovNEWS.info Фото: Сергій Козлов/KharkovNEWS.info Фото: Сергій Козлов/KharkovNEWS.info Фото: Сергій Козлов/KharkovNEWS.info Фото: Сергій Козлов/KharkovNEWS.info ПопереднійНаступний

Як і інші освітні простори, підземна школа у Шевченківському районі працюватиме все літо — діти ходитимуть на додаткові заняття та гуртки, наздоганятимуть шкільну програму. Уже зараз у вихідні, коли школярі вдома, у класах займатимуться підготовкою до першого класу дошкільнята.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові відкрили третю підземну школу

Підземного дитячого садка поки що в Харкові немає жодного. У мерії пояснюють, що його набагато важче збудувати, аніж школу, через суворіші вимоги — адже в садку діти сплять, тож треба для цього облаштувати окрему кімнату, до того ж, вони проводять у дошкільному закладі не кілька годин, а цілий день. Тим не менш, проєктно-кошторисну документацію підземного дитсадка вже роблять. Термінів реалізації проєкту в міськраді не кажуть, але обіцяють, що садок з’явиться в одному з густонаселених районів. 

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новости Харькова