«Жоден район не залишився без «уваги» росіян». Інтерв’ю Ігоря Терехова — про удари РФ, відбудову й майбутнє Харкова

За інформацією: Суспільне Харків.

Міський голова Ігор Терехов біля «Епіцентру» після ударів, 25 травня 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Євген Гертнер

З початку повномасштабного вторгнення РФ у Харкові через влучання зруйновані 12 тисяч будівель, а збитки, завдані російською агресією, сягнули понад 10 мільярдів євро.

В інтерв'ю для Українського Радіо Харкова мер міста Ігор Терехов розповів про наслідки російських ударів навесні, кількість переселенців, призупинення грантової допомоги USAID, скільки дітей загинуло протягом повномасштабного вторгнення та як тиша може вплинути на місто.

"Наше головне завдання сьогодні: зробити вдалою систему ППО в Харкові"

Наскільки руйнівною для міста виявилася весна через російські удари?

Це такий тероризм з боку Російської Федерації, коли масовані атаки "Шахедів" по різних районах міста Харкова і це переважно вночі, коли люди відпочивають, коли лунають повітряні тривоги. На жаль, хтось реагує, хтось не реагує, бо сплять люди. Крім цього атаки масовані. Якщо ми раніше бачили, що це було один, два, три "Шахеди" і все, то останній раз було 20 "Шахедів". Взагалі було 32, але 12 наші сили ППО збили. Але два — таки долетіли до Харкова.

Коли вночі приїжджаєш на всі ці влучання — а вони у різних куточках міста — розумієш, який людський ресурс ми залучаємо, як працюють наші комунальні служби.

Наше головне завдання сьогодні: зробити вдалою систему ППО в Харкові, таку, щоб вона могла боротися з "Шахедами" — Російська Федерація не полишає своїх планів щодо руйнації, щодо обстрілів. Ми це чудово бачимо. Це проблематика оборонних відомств, скоріше військових, але ми дуже серйозно допомагаємо.

Чи застосовували росіяни дистанційну вибухівку у Харкові?

Поки що не бачили цього, але була така інформація щодо удосконалення "Шахедів", що може бути затримка при вибухах, тобто розкид снарядів і потім вони будуть вибухати. Поки ми цього не бачили, але потрібно бути дуже обережними, потрібно готуватися до всіх сценаріїв, які можуть бути.

Північна Салтівка, Харків, 19 лютого 2025 року. Суспільне Харків/Вікторія ЯкименкоЯкі пріоритетні цілі росіян на ваш вашу думку?

Я не можу сказати їхніх пріоритетних цілей, бо вони у них в голові, вони будують свої плани. Як я кажу завжди: не головне, що вони хочуть, а те, як ми будемо протидіяти цьому. Наскільки ефективно будемо протидіяти цьому? Потрібно просто працювати, робити все для того, щоб не дати здійснитися будь-яким планам росіян.

"Сьогодні у Харкові перебуває 1,3 мільйона людей"

Як весняні масовані атаки позначилися на кількості жителів?

На кількості жителів ніяк не позначилось. Сьогодні у Харкові перебуває 1,3 мільйона людей. Якщо взяти до повномасштабного вторгнення, то ми офіційно мали 1,6 мільйона жителів. Насправді завжди було десь 2 мільйони.

Харків’яни на Майдані Свободи у День Незалежності, 24 серпня 2024 року. Суспільне Харків/В’ячеслав МавричевСкільки нині переселенців у місті?

Офіційно 206 тисяч вимушених переселенців, але я бачу, що набагато більше вимушених переселенців є у Харкові. Хтось реєструється, хтось не реєструється зі своїх особистих питань, але наше головне завдання — щоб вони стали справжніми харків'янами. Щоб вони мали дух Харкова, жили Харковом, любили Харків і обожнювали його так, як справжні харків'яни.

Мені не дуже подобається ця назва "вимушені переселенці". Вони люди, які були вимушені переїхати до Харкова. Вони наші харків'яни — все, крапка.

Як атаки позначилися на бізнесі?

Певний відтік є, але я дуже вдячний нашим підприємствам. Є фірми, які після потужних обстрілів нікуди не діваються. Навпаки, закачав рукави, вони перебудовують, відбудовують. Ми їм допомагаємо, але я вдячний за їхню позицію. Ми скасували місцеві податки і збори. Моє основне прохання для всього бізнесу: залишатися у Харкові. Це дуже важливо.

Друкарня «Фактор-Друк» зачинена після ракетного удару РФ, пожежі та загибелі працівників, 28 травня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія ЄмецьСкільки будівель у Харкові зазнали пошкоджень через обстріли?

З початку вторгнення РФ було пошкоджено 12 тисяч будівель. Серед них — і багатоповерхівки, і приватний сектор, і офісні приміщення, і об'єкти критичної інфраструктури. Жоден район не залишився без "уваги" росіян. Кожен район має влучання та руйнації.

Приватний сектор став інтенсивніше обстрілюватися?

Так, на жаль, так. Коли багато на одній локації приватних будинків, то влучання одного "Шахеда" завдає дуже багато руйнацій.

Наслідки влучання «Шахеда» у приватний будинок в Основ’янському районі, Харків, 25 грудня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

"Розраховуємо, що населення складатиме 2,5 мільйони жителів"

Яка нині загальна сума збитків місту від російських ударів?

Ви знаєте, дуже важко казати. Ми взяли цифру, порахували, зараз прибавляємо до цієї цифри. Нині — трохи більше за 10 мільярдів євро.

Скільки будинків планують відбудувати цьогоріч?

Пріоритети по відбудові — це житло, підземні школи — вже працює чотири, хочемо побудувати ще чотири. Щодо житла — хочемо опрацювати 200 будинків цього року.

Відновлення будинку по вулиці Леся Сердюка у Харкові, квітень 2025 року. Суспільне Харків/Вікторія ЯкименкоСкільки містян загинули через удари РФ?

По-перше, війна ще не закінчилась. По-друге, це величезна трагедія для кожної родини, кожного з нас. Я назву лише одне число — станом на зараз загинули 26 дітей.

Наскільки позначилось на Харкові призупинення грантової підтримки USAID?

Для нас це був стратегічний партнер. У нас були дуже серйозні стосунки з ними щодо підтримки міста Харкова. Я дуже їм вдячний, що вони багато нам допомагали. Є програми, які ще не завершено, але вони будуть завершувати їх. Ми маємо певні гарантії від них. Це програми в енергетичній галузі. Для нас це безумовно удар. Але ми працюємо над пошуком інших партнерів.

Центр Харкова, травень 2024 року. Суспільне Харків/Вікторія ЯкименкоЯк можлива тиша в повітрі перезапустить місто?

У нас є домовленості — є багато інвесторів зі США, Німеччини, Франції, Великої Британії, інших країн. Це проєкти щодо виробничого підприємства, житла, науковий та індустріальний парк, нова система енергетики. Ми будемо серйозним та успішним мегаполісом.

Розраховуємо, що населення складатиме 2,5 мільйони жителів. Приїдуть ті, хто виїхав. І будуть нові люди, яких я вже називаю новими харків'янами, а не вимушеними переселенцями. І також приїдуть студенти, бо для нас головне, щоб наше місто лишалося студентською столицею.

Читати ще

Читати ще

«Бобер — це перетворювач простору». Як бобри живуть на Харківщині й де їх можна побачити

Читати ще

Людина у стані війни. Інтерв’ю з автор(к)ами фільму Militantropos, який покажуть у паралельній програмі Канн

Новости Харькова