За інформацією: Суспільне Харків.
Репетиція вистави «Імперія маст дай» в ляльковому театрі в Харкові. Олександра Шликова
Прем’єра вистави "Імперія маст дай" відбудеться 5 та 6 липня у Харківському театрі ляльок імені Афанасьєва. В її основі — історії підлітків з Херсона, яких окупаційна влада вивезла до Криму під виглядом відпочинку.
Про кого і для кого вистава "Імперія маст дай"
Постановка поєднує документальні свідчення, сучасну сценографію, "гротеск і лють", щоб за допомогою художніх образів проговорити актуальну тему — депортацію українських дітей, розповіла Суспільному завідувачка літературної частини театру Ольга Дорофєєва.
Афіша Харківського театру ляльок . Харківський театр ляльок імені Афанасьєва
"Ми вважаємо, що це дуже важлива тема. Це така дуже болісна тема, але ми не маємо права про це забувати, не маємо права про це не говорити", — каже завідувачка.
За словами Ольги Дорофєєвої, вистава адресована підліткам і дорослим, тому що головні герої цієї вистави — підлітки.
"Підлітки з Херсона опиняються в Криму. Їх нібито відправляють на відпочинок, але насправді це процес депортації. Вистава про те, як працює система пропаганди, які механізми впливу використовуються на підлітків. Тисячі дітей, які опинилися в окупації або в депортації вимушені дійсно ставати на сторону Росії, або публічно говорити, що вони підтримують Росію, або долучатися до російських сімей", — каже Ольга.
Це дуже страшна історія. Нам би дуже хотілося, щоб діти поверталися. Йдуть процеси з повернення цих дітей, але це достатньо складно. І якийсь такий людський вимір цієї трагедії, того, як це відбувається на рівні однієї долі або кількох доль підлітків, саме це ми спробували розкрити, розказати про це, підняти цю тему.
За словами Ольги Дорофєєвої, починаючи з 2022 року театр ляльок став більше уваги приділяти розмовам з підлітками через художні образи.
"Була така вистава "Я норм", достатньо резонансна саме для підлітків і про підлітків під час війни. У нас є бажання продовжувати цю лінію діалогу з підлітками, і ця п'єса також максимально вкладає у цю стратегію", — каже Ольга.
Репетиція вистави «Імперія маст дай» в ляльковому театрі в Харкові. Олександра Шликова
Завідувачка літературної частини зазначає, що саме для залучення молоді та підлітків театр запросив до співпраці сучасних композиторів та авторів текстів.
"Тексти пісень писав Євгеній Володченко або Жека Курган, як композитор долучився DJ Kultivator. Це такі митці, які вміють робити максимально сучасне та актуальне мистецтво, яке сприймає сучасна молодь", — каже Ольга Дорофєєва.
Ми сподіваємось, що така потужна команда сприятиме тому, що більше людей дізнається про цю виставу. Можливо, це привабить до нас людей, які не знали, що в Харкові є такий театр ляльок з такими виставимо для дорослих.
Як створювали виставу "Імперія маст дай"
За словами представниці театру ляльок, за основу для вистави взяли п'єсу Оксани Гриценко "Я повернуся".
"Ця п'єса вже ставилася в українських театрах, наприклад, у театрі "Золоті ворота" вона йде. Ця п'єса була поставлена у Фінляндії, тобто має свою історію. Текст в Україні достатньо відомий", — каже Ольга.
Оксана Гриценко сама з Херсона. Коли вона працювала над створенням п'єси, дуже багато брала інтерв'ю у дітей, які повернулися з депортації, у свідків цих подій. Вона багато зробила для того, щоб цей матеріал був наближений до документальності.
За словами Ольги Дорофєєвої, текст для вистави обрала режисерка Оксана Дмітрієва під час open call, на якому були представлені роботи різних українських авторів та авторок.
Репетиція вистави «Імперія маст дай» в ляльковому театрі в Харкові. Олександра Шликова
Завідувачка літературної частини каже, що робота над виставою була не складною, попри досить складну тему.
"Під час роботи було багато справжнього натхнення. Через те, що там досить цікаві декорації, цікаві пластичні рішення, актори працювали зі справжнім захопленням. Навіть коли такі болісні теми ми беремо, інколи це може бути трішки абсурдно, трішки смішно, водночас в цьому є і гострота, і біль", — розповідає Ольга.
Художній образ передбачає дуже багато граней цієї проблеми. Я не можу сказати, що вистава вийшла однозначно з якоюсь інтонацією дуже важкою, сумною. Це безумовно є, але є також і багато-багато іншого.
Завідувачка каже, що для створення вистави зібрали досвідчену команду митців.
"Сталася дуже потужна колаборація. Режисерка вистави Оксана Дмітрієва — це головна режисерка Харківського театру ляльок. Також долучилася як сценографка та авторка текстів пісень харківська художниця і поетка Діна Чмуж. Вийшло так, що для створення костюмів долучилися українська дизайнерка і дизайнер, засновники власних брендів. Вони допомагали зі створенням костюмів. Тобто якісь такі несподівані люди долучались до команди, дуже талановиті, що дозволило створити окрім важливого змісту ще й по-справжньому художньо цікаву насичену форму", — розповідає Ольга.
Репетиція вистави «Імперія маст дай» в ляльковому театрі в Харкові. Олександра Шликова
Про назву та основне послання вистави
Назва вистави відрізняється від назви твору Оксани Гриценко. Авторка зі змінами погодилась. Під назвою в афіші написано — "Напруга на 13 кіловольтів: акумулюємо лють", каже Ольга.
"Є момент якоїсь такої нашої злості, нашого неприйняття, того, що така страшна відбувається трагедія з дітьми з України. І є трішки така зла інтонація, з якою ми хочемо про це говорити, бо дійсно мовчати, замовчувати це ми не маємо права. Тому і сама назва вистави така трішки плакатна", — розповідає представниця театру.
Назва "Імперія маст дай" про те, що імперія має померти, про те, що всі ми цього хочемо. І дуже багато нашої злості, нашої агресії, нашої люті направлено на те, що робить РФ з цивільними, на те, що вона робить щодня з нашими містами. Це не можна ніяк виправдовувати, це абсолютна імперська історія, яка просто має викорінюватися.
"Напруга на 13 кіловольтів" — це також важливий момент, який має значення для повного розуміння вистави, каже Ольга.
"Це з одного боку така метафора, що ця вистава має енергією злості такої потужної, а з іншого боку, 13 кіловольтів — це напруга генераторів на Каховській ГЕС. Це документальний факт, який впав в око режисерці, і вона вирішила взяти саме цю цифру", — розповідає завідувачка.
За її словами, у виставі багато музики та підкресленої гротескності.
"Є моменти дійсно болісні в цьому сюжеті, в тому, що відбувається з героями. Але є і багато жартів, і смішних моментів, і багато гострих, дуже виразних пластичних і візуальних метафор. Сподіваємося, що вийшла вистава і за формою актуальна, і за змістом важлива", — каже представниця театру.
Репетиція вистави «Імперія маст дай» в ляльковому театрі в Харкові. Олександра Шликова
Про те, як художні образи допомагають сприймати важкі теми
За словами Ольги Дорофєєвої, автори вистави намагалися важкі теми подати через художні образи.
"Коли ми занурювалися в цей матеріал, ми достатньо багато шукали в інформаційному полі новин про абсолютно трешові методи російської пропаганди, про те, що роблять школярі в Росії, що змушують їх робити. Ми збирали інформацію про російську пропаганду, щоб зануритися в цей абсурд для того, щоб це переросло в якийсь такий художній ступінь кітчу, щоб це перетворилося у відверте посміховисько, абсолютний абсурд", — згадує Ольга.
Коли якась тема береться і перетворюється в мистецтво, перетворюється у виставу, то це дає можливість нам наче б трішки відсторонитися від цієї теми. З одного боку, про це подумати, але з іншого боку, трішки відсторонитися, трішки інакше на це подивитися через якісь мистецькі образи. У нас є надія, що в рамках цього проєкту буде можливість показати цю виставу і за кордоном, бо це та тема, про яку ми не можемо забувати, і ми маємо використовувати різні способи, і через новини, через мистецтво, говорити та пам'ятати про те, що відбувається з дітьми під час війни. Читати ще
Читати ще
У Харкові театр ляльок покаже прем’єру вистави, яка присвячена Сергію Параджанову: у чому її особливість
Читати ще
Вчителька з Харківщини потрапила в полон під час окупації, втекла з катівні, а пізніше — заснувала театр: її історія
Читати ще
Чотири театри Харкова отримали статус «критично важливих установ» на період воєнного стану