Яка у Харкові ситуація з безбар’єрністю та що роблять, щоб її покращити: розмова з заступником мера Юрієм Шпарагою

За інформацією: Суспільне Харків.

Юрій Шпарага. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Міська рада перша в Україні, де створено департамент інклюзивної доступності, після нас посаду заступника міського голови з питань безбар'єрності введено у Львівській міськраді.

Харків чітко став на виконання Стратегії безбар'єрності в Україні. Ми говоримо про формування відносин в міському середовищі Харкова відповідно до філософії безбар'єрності. Послуги мають отримувати всі жителі незалежно від соціального стану, стану здоров'я та іншого.

Конкретизуйте, про які безбар'єрні послуги йдеться?

Людина повинна мати доступ до транспортної інфраструктури, легко діставатися ЦНАПів, торгових мереж, медзакладів тощо. Національний тиждень безбар'єрності оголошений з метою популяризувати цю роботу, щоб суспільство відчувало, що робиться.

Військовозобов’язані у Харкові стоять у черзі на оновлення даних у ЦНАПі, 15 липня 2024 року, Харків. Суспільне Харків

Фонд "Відродження" проводив аудит доступності міської інфраструктури. У нас заплановано захід, де вони підіб'ють підсумки своєї роботи.

Дуже важливий напрям — ветеранська політика, бо сьогодні значна кількість людей потребуватиме доступності й безбар'єрності. Почнемо з фізичної безбар'єрності. Крім того, це й можливість працевлаштування маломобільних громадян, людей, котрі мають захворювання, певний вік.

Ветеран Сергій Кошельніков виїздить на вулицю зі свого будинку. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Чи є план із безбар'єрності в Харкові, що потрібно зробити в першу чергу?

Сьогодні нам потрібно забезпечити безбар'єрні маршрути, наприклад, від вокзалу до лікувальних закладів, торгових мереж, аптек. Людина повинна мати можливість зійти з потяга і, якщо вона пересувається на колісному кріслі, вільно дістатися будь-якого місця в Харкові. Ідеться про безбар'єрні маршрути.

Трамвай №5 у Харкові. Суспільне Харків/Єлизавета Пшенична

У нас значна частина транспорту, який Харків придбав, або отримав за гуманітарними напрямками, низькопольний, адаптований під маломобільних громадян. Залишаються проблемою міські зупинки, — їх потрібно перебудувати таким чином, щоб вони відповідали цьому транспорту.

Що заважало зробити це раніше?

Це не лише в Харкові. Часто буваю в європейських містах і ця проблема, хай і не в такій значній мірі, як в Харкові, але існує. Архітектура радянського періоду якщо говорити про країни колишнього Радянського Союзу — ніхто на це не звертав уваги. Останнє відрядження було в Латвії, у Ризі багато чого зроблено, але залишки архітектури саме радянського періоду вони такі.

Ветеран Сергій Кошельніков у Харкові пересувається на кріслі колісному. Суспільне Харків/Валерія ЄмецьБордюри теж один з основних елементів, що потребує змін. Візьміть валізу з колесами, яку люди використовують зокрема в аеропортах, і спробуйте її провезти по місту, де не ліквідовані бар'єри. Пішохідні переходи мають бути в нуль із дорогою.

Державні будівельні норми, які затверджені вже зі змінами нещодавно, вони вимагають цього. Там закладені норми інклюзії й доступності.

Тому в Харкові все, що сьогодні ремонтується, реконструюється, будується — уже з дотриманням цих державних будівельних норм.

Яка ситуація із доступністю в укриттях?

Там, де відбувається реконструкція укриттів, вони вже відповідають державним будівельним нормам доступності й безбар'єрності. Це контролюється й дійсно виконується. Всі укриття, всі підземні школи, які будуються в Харкові, теж зводяться за цими нормами.

Укриття. Суспільне Харків/Валерія Ємець

В укриттях встановлюємо механічні, електричні підйомники в укриттях під медзакладами та в інших місцях, щоб можна було спускатися на колісних кріслах та маломобільним громадянам. Встановлені десятки підйомників.

Чи здійснюється підвезення людей з інвалідністю ?

У нас існує Інватаксі на базі департаменту соціальної політики міськради. Воно займається перевезеннями, але забезпечують транспортом громадські організації.

Ця послуга надається для людей з інвалідністю 1 та 2 групи. Ці люди звертаються й реєструються в департаменті. Там є спеціальне управління. Приїжджає машина, якщо треба, з підйомником. Ця послуга забезпечується повністю. Послуга безплатна за рахунок громадських організацій.

Станція «Майдан Конституції». Метро у Харкові. 16 грудня 2022 рік. Харків. Фото: Дмитро Гребінник / Суспільне Харків

Стосовно підйомників у метрополітені: чи просувається ця ініціатива?

Тяжка тема. Є декілька шляхів, щоб метро в Харкові стало стовідсотково доступним: ми починали спілкування з міжнародними донорськими організаціями, щоб виготовити проєкт на доступність харківського метро. Дуже тяжко рухається ця тема, тому що технічних рішень готових сьогодні немає. Їх потрібно розробляти з нуля, але ми рухаємося в цьому напрямку.

Гадаю, рішення буде знайдено. Можливо, не на кожній станції, можливо, можна буде дістатися до метрополітену на одній із чотирьох станцій чи п'яти. Тобто щоб спуститися й вийти на іншій станції, а там вже доступним громадським транспортом дістатися до потрібного місця.

Читати ще

Читати ще

Метро у Харкові зроблять доступнішим для маломобільних людей: коли почнеться переобладнання

Читати ще

Безбар’єрний Харків: чи стає місто доступнішим для людей з інвалідністю — досвід ветерана

Новости Харькова