За інформацією: Суспільне Харків.
Фігурант справи про розкрадання грошей на будівництві фортифікацій Дмитро Косотухін, 30 червня 2025 року. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
Як справу коментує Андрій Руденко
Другим суд почав засідання щодо Андрія Руденка. На засіданні інтереси колишнього заступника мера представляють четверо захисників, повідомляє кореспондент Суспільного з зали суду.
— Пане Андрію, визнаєте провину?— Яку провину?— Хоч якусь.— Яку? Поставте питання.— У розкраданні.— Я нічого ніде не крав.— Ви думаєте, це безпідставна підозра?— (не відповідає)— Як почуваєтеся?— Добре.
Ексзаступнику мера Харкова Андрію Руденку обирають запобіжний захід у справі про розкрадання коштів на фортифікаціях, 30 червня 2025 року. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
Адвокат Руденка Саламаха заявив скаргу про незаконне затримання свого підзахисного, повідомляє кореспондент Суспільного.
У чому підозрюють Андрія Руденка
Досудовим розслідуванням встановлено, що підозрюваний Руденко створив злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, розповів під час слухання прокурор відділу спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону Артем Глієвой.
"Суть вказаної злочинної організації полягала у заволодінні грошовими коштами, виділеними на будівництво фортифікаційних споруд. З цією метою Руденко Андрій Іванович залучив до своєї злочинної діяльності фірми-"прокладки", а також фірми, які повністю були йому підконтрольні. Це такі як ТОВ "Будтехпром", ФОП Драч, ФОП Саричева та ТОВ "Тех-Інком", директором якого є Биков", — говорить Артем Глієвой.
За даними начальника Слідчого управління поліції Харківщини Сергія Болвінова, фортифікаційні споруди, про які йде мова, будувалися на Сумському напрямку.
Як, за версією слідства, розподілялися ролі підозрюваних
Андрія Руденка називають організатором створеної злочинної організації, Артем Глієвой каже, що колишній посадовець залучив до своєї діяльності Бикова, який є директором ТОВ "Тех-Інком" та виступав другою ланкою в ієрархії організації.
"Тех-Інком" забезпечував укладання договору між фірмою та безпосередньо департаментом Харківської військово-цивільної адміністрації на виконання замовлень з будівництва фортифікаційних споруд. Далі з метою заволодіння грошовими коштами, шляхом закупівлі будівельних матеріалів для будівництва фортифікаційних споруд за завищеними цінами, Биков та Руденко залучили до своєї діяльності ТОВ "Будтехпром", ФОП Драч та ФОП Саричева, які виступали в якості фірм-"прокладок", забезпечували закупівлю матеріалів у реального сектору економіки за реальними дешевшими цінами та перепродаж її на товариству ТОВ "Тех-Інком" за завищеними цінами.
В ході досудового розслідування було встановлено збитків на загальну суму 5 млн 411 тис. 767 грн, каже Артем Глієвой.
"Це лише за аналізом 11 договорів та лише щодо залізобетонних конструкцій, які досліджувалися в межах досудового розслідування. Загалом Руденко Андрій Іванович разом з іншими співучасниками злочину підозрюється у вчиненні 11 епізодів злочинів, а також у створенні та організації, керуванні злочинною організацією у кримінальному провадженні", — сказав представник спецпрокуратури, попросивши суд взяти експосадовця під варту на два місяці без визначення розміру застави.
Злочини, у вчиненні яких підозрюється Руденко, передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років з конфіскації майна, що особливо сильно підвищує ризик переховування від органів досудового розслідування чи суду.
Також прокурор зазначив, що Руденко говорив про те, що у випадку проблем, він Бикова зможе відправити за кордон, дасть грошові кошти й там він облаштує своє життя.
Позиція захисника Руденка
Віталій Саламаха — захисник Андрія Руденка в суді.
"Руденко достеменно було відомо про хід досудового розслідування, адже до цього було проведено низку обшуків. (Руденко — ред.) не вчинив жодної спроби покинути місце проживання або навіть межі області. Людина, яка п'ять разів обиралася депутатом до міської ради, якій довіряють. Він не вчиняв спроб переховуватися від органів досудового розслідування. В нього завжди був піднятий вдома шлагбаум та відкрита хвіртка", — розповів Саламаха.
Під час проведення обшуків його родичі, до речі, добровільно віддавали всю мобільну техніку, комп'ютери та документи, щоб встановити істину у справі.
"Захист просить визнати затримання Руденка Андрія Івановича незаконним та таким, що було проведено органом досудового розслідування не відповідно до положень КПК України", — сказав захисник.
Захист Руденка — про експертизи та запобіжний захід
Захисник Андрія Руденка Павло Ковалишин сказав під час засідання, що вартість товару, його ринковість встановлюється виключно в рамках товарознавчої експертизи.
"І все. Стороною обвинувачення не було проведено товарознавчої експертизи, не було досліджено ринковості цін на ті товароматеріальні ресурси, які використовувало ТОВ "Тех-Інком" під час виконання своїх робіт. Слідство говорить і порівнює ціни на товар, який не можна порівнювати, оскільки є одна ситуація, коли цей товар знаходиться на складі, у місті, а є інша ситуація, коли цей же товар встановлюється в місцях будівництва фортифікаційних споруд. Тоді до цього товару додаються логістичні витрати, тоді до цього товару додаються ризики пошкодження техніки, ризики для здоров'я та життя працівників і так далі. Інфляційні втрати тощо", — зазначив Ковалишин у суді.
Саме це встановив експерт, який проводив товарознавчі дослідження на замовлення департаменту ЖКГ ХОВА. Він встановив, що вартість всіх товароматеріальних цінностей, які використані, ТОВ "Тех-Інком" відповідає ринковим, тому що він дослідив логістику, він дослідив інфляцію і так далі. В рамках цієї товарознавчої експертизи було направлено запити на вісім виробників та постачальників залізобетонних виробів. І всі ці виробники надали відповіді. І виходячи з відповідей, ціни, по яких "Тех-Інком" ставив ці вироби, вони відповідають ринку.
Що сказав Руденко у залі суду
Андрій Руденко пояснив, що його затримали о 09:24 (28 червня — ред.) вдома після обшуку.
"Я був затриманий вдома, рано вранці після обшуку… Перепрошую, говоритиму "слобожанською мовою", тому що в українській мові трохи нервую, тому розмовлятиму "слобожанською мовою". Я нікуди їхати не збираюся. У мене немає нерухомості за кордоном, у мене немає бажання виїжджати з цієї країни. Я тут з 2022 року і вважаю себе, в першу чергу, людиною, яка стоїть разом із тими людьми, які захищають нашу країну. Більше скажу, у мене маленька дитина, якому три з половиною роки. Вибачте, але він навіть до моря не виїздив, я у нього дитинство вкрав", — сказав підозрюваний.
Колишній заступник мера прокоментував справу так: "Найголовніший постулат сьогодні: зроблені фортифікаційні перешкоди за ті гроші, які надала ОВА. Претензій у ОВА немає безпосередньо до цієї організації. Якщо є якісь питання щодо цінових категорій, в межах вузьких якихось моментів, для цього окремо сідають і ці обставини розглядають. І не навішують ярлики, і не роблять з людини якогось "бармалея", який збирає цілу мафію".
Рішення суду щодо запобіжного заходу
Андрію Руденку призначили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 26 серпня без визначення застави.
Підозрюваний сказав, що планує оскаржувати рішення суду.
Що відомо про справу з розкрадання грошей на фортифікації
Групу людей на чолі з колишнім заступником мера Харкова підозрюють у заволодінні 5,4 млн гривень бюджетних коштів, виділених на фортифікації, повідомив генпрокурор України Руслан Кравченко.
Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону повідомила про підозру колишньому заступнику мера, двом керівникам підприємств та двом ФОПам.
Згідно з даними слідства, організатор та директор одного із підприємств як основний підрядник, залучили до протиправної діяльності керівника фірми-прокладки та двох таких самих ФОПів, які здійснили закупівлю майна для облаштування фортифікації за цінами завищеними більше ніж на 30% від ринкових.
Читати ще
Читати ще
Будівництво фортифікацій на Харківщині: Синєгубов пояснив, за що відповідає ОВА, як укладають угоди та купують деревину