За інформацією: Суспільне Харків.
Вказівник зі старою назвою вулиці Максима Рильського у Харкові. Суспільне Харків
"Я думаю, що це не потрібно робити. Сидора Ковпака вулиця була чудова. Наш герой український. Навіщо взагалі було це робити? Ми категорично проти. І багато людей, всі, кого спитаєш, всі були за те, щоб вона залишалася Сидора Ковпака, а це ще третій раз її перейменувати?", — каже жителька вулиці Валентина Боброва.
Валентина Боброва. Суспільне Харків
"З'явилася ця вулиця, коли була Велика Данилівка. Коли згадка? 1648 рік — це з містом Харковом. Мабуть, була вулиця, якось вона називалася. Що це за вінегрет? Сьогодні вона Рильського, завтра вона Ковпака. Давайте історичну назву знайдемо і зробимо", — говорить місцевий житель Богдан Казус.
Богдан Казус. Суспільне Харків
Хто такий Максим Рильський та яка його роль в українській культурі
Максим Рильський належав до київських неокласиків — нейтральної до радянської влади групи письменників, розповідає працівниця Харківського літературного музею Марина Куценко.
Максим Рильський. Національна спілка письменників
"У той час нейтральність вже вважалася злочином. І Максим Рильський також був арештований, він провів кілька місяців в ув'язненні, він розумів, чим це може закінчитися. І він вибрав інший шлях, тобто він став більше пристосовувати до того, що вимагали. Максима Рильського також згадують, як людину, яка, маючи високі посади, клопоталася про повернення колег, які були репресовані, які були ув'язнені. Так, він мав якісь державні нагороди, він мав високі посади. З іншого боку, ми розуміємо, що саме це дало йому можливість врятувати інших, повернути забуті імена в літературу", — говорить Марина Куценко.
Співробітниця харківського літмузею Марина Куценко. Суспільне Харків
Просять чи повернути стару назву, чи назвати на честь храма поруч
Вікторія Левашова — одна з ініціаторок нового перейменування.
"Почала дивитися в інтернеті, хто такий Максим Рильський, і дізналася, що це письменник, який був за радянських часів. Нагороджений Сталінською, Ленінською премією", — говорить Левашова.
Вікторія Левашова. Суспільне Харків
"Сидор Ковпак — це ж був партизан. Він воював проти німців. Так, були деякі речі в Першу світову війну, коли він там воював проти когосьПід час національно-визвольних змагань в Україні Ковпак воював в окупаційній Червоній армії, очолював більшовицький диверсійний загін, який боровся з військами гетьмана Скоропадського, але Сидор Ковпак був людиною, яка відвойовувала Україну, була за Україну. Тому ми підписали петицію, я також в ній брала участь: або повернути назад на Сидора Ковпака, або Свято-Покровська як Свято-Покровський храм", — говорить місцева жителька.
Свято-Покровський храм у Харкові. Суспільне Харків
Храм, на честь якого група місцевих жителів хоче перейменувати свою вулицю, розташований на сусідній вулиці Генерала Удовиченка. Він належить до Української православної церкви (Московського патріархату). У храмі про таку ініціативу не чули, говорить настоятель отець Андрій.
Настоятель Свято-Покровського храму отець Андрій. Суспільне Харків
"Для мене це дивно, що вулиця, котра не має ніякого відношення до церкви, вона перейменується на вулицю Покровську. Хто голосував? Як голосував? Мене перед фактом ніхто не ставив. Є така своя думка, що так, приємно. Але ж це не буде відповідати географічному положенню", — сказав священник Суспільному.
Що не так з повторним перейменуванням
У пропозиції перейменувати вулицю Рильського на Свято-Покровську депутатка міськради та членкиня міської топографічної комісії Ірина Гончарова вбачає порушення Закону "Про географічні назви". За її словами, топоніми не можуть дублюватися.
"Тут великий прорахунок від міського відділу топоніміки, бо якщо вони отримали цей лист, їм треба було зустрітися з мешканцями й пояснити, що, по-перше, в Україні є Закон «Про географічні назви», відповідно до якого назви не дублюються. Якщо в місті Харкові вже є Свято-Покровський сквер в центральній частині міста поряд з усім відомим Покровським монастирем, то не можна в іншій частині міста називати такою ж самою назвою вулицю", — пояснює Ірина Гончарова.
Ірина Гончарова. Суспільне ХарківВажливо було мешканцям пояснити, що там ще й немає прив'язки до храму, який вони хочуть вшанувати, бо він взагалі розташований на іншій, паралельні вулиці.
25 березня голосування за перейменування вулиці Максима Рильського завершилося: 68% учасників підтримали зміну назви на Свято-Покровську, про це йдеться у відповіді Харківської міської ради на інформаційний запит Суспільне Харків.
Остаточне рішення про перейменування вулиці прийматимуть депутати міськради.
Читати ще
Читати ще
Перейменування у Харкові: на честь кого названі вулиці у місті