Одну з перших споруд встановили поблизу школи.
У Харкові почали з’являтися перші кіоски, де за обіцянкою мера роздаватимуть безкоштовну питну воду жителям міста.
Останнім часом якість водопровідної води погіршилася через воєнні дії та обміління Краснопавлівського водосховища.
Вода та вибори
Тиждень тому міський голова Ігор Терехов пообіцяв харків’янам встановити автомати, де можна буде безкоштовно набрати питну воду. За його словами, вони стануть альтернативою комерційним колонкам, які стоять чи не в кожному дворі. Проєкт реалізується за бюджетні кошти, щоправда, в мерії поки що не оприлюднюють його повну вартість.
Один з перших автоматів під номером 19 стоїть на території школа № 90 у Слобідському районі, майже на виїзді з міста. Синій кіоск встановили на бетонній плиті, у ньому чотири крани для набору води. Він обладнаний камерою відеоспостереження, а на його фасаді вказано номер гарячої лінії «Харківводоканалу», а ще — напис більшими буквами «За ініціативи Харківського міського голови Ігоря Терехова. Загалом у місті мають з’явитися 29 аналогічних бюветів у кожному районі.
Фото: KharkovNEWS.info
Харків’яни в соцмережах активно обговорюють нововведення. Одні радіють можливості безкоштовно мати питну воду, інші посміюються над аж занадто відвертим самовихвалянням міської влади.
Скриншот коментарів читачів на сторінці KharkovNEWS.info у Facebook
Через чутки про ймовірні вибори після можливого перемир’я кіоски з подякою міському голові у дусі попередника Терехова, Геннадія Кернеса, сприймаються багатьма містянами як передвиборчий піар. До того ж, урбаністи неодноразово критикували Терехова за рішення лишити безкоштовним громадський транспорт, оскільки в майбутньому такий популізм позбавить транспортну галузь перспектив розвитку.
Тепер у місті буде ще й безкоштовна питна вода «під егідою» Ігоря Терехова. Тим часом проблеми КП «Харківводоканал» — велика зношеність мереж та шалена заборгованість харків’ян — так і лишаються невирішеними.
Чому харків’яни не хочуть пити воду з крану?
Жителі Харкова купують воду у комерційних пунктах розливу не перше десятиріччя. У великих мікрорайонах кіоски з продажу води стоять мало не в кожному дворі, крім того, питну воду, звичайну та газовану, возять у цистернах. На цьому ринку працюють з десяток компаній. Літр води коштує в середньому 2-2,5 грн. Вартість пляшки в цю ціну не входить, їх купують окремо.
Ціна на питну воду в Харкові. Фото: KharkovNEWS.info
Крім того, є джерела, у яких воду можна набирати безкоштовно. Їх 12, найвідоміші — у Саржиному, Манжосовому та Кітлярчиному яру, в Олексіївській балці та на Петренках. Здавалося б, у харків’ян і так є доступ до безкоштовної питної води. Але, по-перше, такі джерела є далеко не в кожному районі міста, по-друге, якість води в них не завжди відповідає нормам.
Отже, лишається лише водопровідна вода. Але харків’яни скаржаться на її смак вже багато років поспіль. Хоча з точки зору безпеки вона цілком відповідає санітарно-гігієнічним нормам, проби досліджують в лабораторії «Харківводоканалу» щодня. Але смак у неї досить специфічний, бо у Харкові воду дезінфікують хлором, а не сучаснішими методами, наприклад, озонуванням або УФ-обробкою. Через це відчутний хлорний присмак і запах, особливо після ремонту мереж або пікових періодів навантаження. До того ж, через зношеність мереж у воду можуть потрапляти вторинні забруднювачі, наприклад, іржа. Буває так, що в старих будівлях якість води відрізняється від поверху до поверху.
Безкоштовна вода є у джерелах. Фото: KharkovNEWS.info
Про те, що стан води в місті погіршився, мер Харкова Ігор Терехов казав ще два роки тому. Росіяни цілеспрямовано б’ють по об’єктах інфраструктури для збору, очищення й постачання води. Ще тоді міський голова пообіцяв забезпечити щонайменше 20% жителів міста водою з артезіанських свердловин. Перед цим Кабмін ухвалив рішення, яке значно спрощувало та здешевшувало влаштування таких свердловин на прифронтових територіях.
«Я обговорював три дуже серйозні теми: це «Харківводоканал» — це питна вода для харків’ян і для нас це дуже важливо. Ми націлені на те, щоб зробити ще один крок і питна вода була якісна, і щоб люди мали можливість отримувати якісну воду, — казав мер в ефірі телемарафону наприкінці минулого року.
Тоді ще не йшлося про кіоски з водою на вулицях. Але рішення проблеми питної води обрали саме таке. Воно не нове для України. У Києві, наприклад, ще з кінця 1980-х почали з’являтися бювети з питною водою, куди її подавали із глибоких свердловин. Така вода вважається кориснішою за ту, що надходить із річок. Зараз у столиці, згідно з даними державного підприємства «Київводфонд», є 169 бюветних комплексів. Але на жодному з них не сказано, що він працює за ініціативи мера.
Автор: Олена Павленко