За інформацією: Суспільне Харків.
Валентин Сипавін та учасники експедиції на Еверест у 2025 році. Валентин Сипавін
Альпініст з Харківщини Валентин Сипавін у травні 2025 року увосьме підкорив найвищу вершину земної кулі — Еверест. Валентин працює гірським гідом, цьогоріч він супроводжував на Джомолунґму сімох українців і громадянку Азербайджана.
Як минула експедиція, після спуску з Евересту Валентин Сипавін розповів Суспільне Харків.
Троє жителів Харкова підкорили Еверест у 2025 році
У 2025 році Валентин Сипавін ходив у свою сьому експедицію на Еверест і здійснив восьмий підйом — минулого року він зайшов на найвищу вершину світу двічі.
"Ходити на Еверест — це моя робота. Суспільство сприймає це як якусь героїчну історію, для мене це робота. Цього року в експедиції брали участь восьмеро людей, на Еверест зайшло шість українців й азербайджанка. Це трапилось 14 травня. Якщо нас цікавить Україна, то можна дуже зухвало подаватися на національний рекорд України як наймасовіше сходження на Еверест українців. Тому що такого ніколи не було, щоб стільки українців в один день заходили", — розповідає Валентин Сипавін.
Валентин Сипавін увосьме підкорив Еверест. Валентин Сипавін
Окрім нього, цього року на Еверест піднялися ще двоє жителів Харкова. Серед них — ветеран.
"В'ячеслав Калашников — це харків'янин, який від початку повномасштабного вторгнення пішов воювати, майже три роки воював в ЗСУ, після численних поранень був в грудні 2024 року звільнений. Він ходив до цього в гори. Він також брав участь в сходженні і зайшов на вершину", — говорить Валентин.
Краєвид під час експедиції на Еверест, травень 2025 року. Валентин Сипавін
Також підкорила Еверест цього року Маргарита Д’яченко: "Вона стала першою харків'янкою на Евересті".
"Потім ми з Маргаритою Д’яченко наступного дня зробили ще сходження на четверту вершину світу — гору Лходзе висотою 8 516 м. Це такий дубль. Ці гори розташовані поруч. І це такий проєкт, який до цього робили лише двоє українців: я і Антоніна Самойлова минулого року. До цього українці такого дубля не робили. А ми зробили, нас зробило тепер четверо українців такий дубль і двоє з них це були харків'яни", — говорить Сипавін.
Еверест — це завжди гра розуму і стратегія планування. Цього року ми пішли раніше за інших, 14 травня, коли за офіційним прогнозом мав бути сильний вітер. Я проаналізував інформацію із різних ресурсів, зрозумів, що цього вітру не буде. Так і сталося. На вершині у нас була ідеальна погода. Ми провели на вершині близько 40 хв для фотографій.
Краєвид під час експедиції на Еверест, травень 2025 року. Валентин Сипавін
"Складнощів, до речі, майже, не було, адже це одна з найбільш підготовлених груп. Мабуть, найсильніша з тих, з ким ми піднімалися на Еверест", — говорить Сипавін.
Цьогорічною експедиціює на Еверест харків'янин задоволений: "Дуже-дуже успішна. Ми перші це зробили. У нас дуже відмінний результат. Все було, як заплановано".
Як учасники екседиції готувалися, щоб підкорити Еверест
Експедиція на Еверест — це поетапні тренування, пояснбє Валентин Сипавін.
"Якщо людина захотіла підкорити Еверест, то має минути певний проміжок часу. І цей час готуватися потрібно не лише вдома виконуючи вправи, а й набувати досвід в горах. Це не тільки біг, тренажерна зала та вправи. Учасники групи по 5-6, 8, 10 сходжень зробили. В категорії найвищі сходження такий собі мінімальний ценз вважається гора Аконкагуа в Аргентині. Ця гора висотою 6962 метри, це найвища вершина Південної Америки. Або ж майже така ж висота 6893 метри — найвищий вулкан в світі у Чилі. Тому найкраще підняти на оці дві вершини: одна акліматизаційна і друга контрольна", — пояснює Валентин.
Учасник експедиції на Еверест у 2025 році. Валентин Сипавін
Під час підготовки до експедиції, я, звичайно, кожного учасника знаю. Особисто з кожним із учасників ми проводили попередні сходження на інші вершини. Тому що в експедиції на Еверест, яка триває близько місяця, головне — це не тільки хороша фізична форма, а й психологічний мікроклімат в групі. Дуже важливо, щоб в екстремальних умовах не почалися конфлікти, незадовленя і таке інше. Я чітко і ретельно підбираю групу. В цьому році група була просто відмінна, психологічна сумісна, весела. Всі труднощі, які виникали, прохидили і долали дуже легко.
"На Евересті кожного разу маршрут в цілому однаковий, але погодні умови і стан маршруту дуже-дуже різний: більше снігу, менше вітер, різні чинники. Звичайно, я вже підіймаюся восьмий раз. Я себе впевнено почуваю, маю досвід і це дозволяє мені робити хорошу стратегію сходження", — розповідає Валентин Сипавін.
Валентин Сипавін увосьме підкорив Еверест. Валентин Сипавін
За його словами, наступні підйоми його команда планує здійснити в Альпах та піднятися на Монблан та Маттерхорн.
Читати ще
Читати ще
Підкорив вершину К2. Альпініст Валентин Сипавін. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
Читати ще
У Дінці на Харківщині відновлюють веслувальну базу: як проходять заняття
Читати ще
«Холодніше, ніж на Евересті». Альпініст з Харкова — про підкорення найвищої гори Антарктиди
Читати ще
Альпіністи зі США і Гонконгу встановили два рекорди при підкоренні Евересту