За інформацією: Суспільне Харків.
Людмила Макарова, жителька модульного містечка у Харкові. Суспільне Харків/Валерія ЄмецьЯкі умови? Ви ж розумієте, йому вже 10 років. Якщо ви приїжджали раніше, проблематичність була у чому? Вони були призначені на три роки. Все з ладу, все відходить, грибок.
Модульне містечко для переселенців у Харкові, травень 2025 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Марина Кирбаба виїхала з Донецька у 2014 році, зараз має двох дітей. Жінка говорить, за весь час вона не змогла знайти ані інше житло, ані роботу.
"Я тут зі своїми дітьми проживаю з січня 2015 року. Як я можу працювати? У мене старша навчається онлайн от зараз, у школі на Донбасі. Малій — три роки. Садки, школи не працюють", — говорить переселенка.
Марина Кирбаба, жителька модульного містечка у Харкові. Суспільне Харків/Валерія Ємець
"Кожен раз, коли роботодавці дізнавалися, що я мати-одиначка, переселенка, що мені ні на кого полишити дитину, мені так і казали: «Ваша дитина буде хворіти, ви будете з нею на довідках, нам такого робітника не треба». Ну, мені завжди відмовляли, на жаль", — розповідає Марина.
Хто міг, той ремонтував. Хто побачив, що в таких умовах не зможе жити — по сусідах, по знайомих десь у Харкові попросилися.
Харківське модульне містечко для переселенців, травень 2025 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Тетяна Зайцева у модульному містечку живе від початку повномасштабної війни — жінка виїхала з Бахмута.
"Ви знаєте, що там у Бахмуті відбувається. Я залишилася без нічого. Мені дали ось тут житло. Я не можу сказати, що я невдоволена. Я вже нікуди звідси не виїду", — говорить Тетяна.
Тетяна Зайцева, жителька модульного містечка у Харкові. Суспільне Харків/Валерія ЄмецьНу, я б вам не сказала, що прямо все у критичному стані. Стеля в коридорі… Але у мене тут не тече. Миші будуть все одно. У мене свій будинок: миші кожну осінь, кожну весну. Так, у нас іноді з'являються і щури, але це ж не означає, що нас треба виселяти звідси.
Що буде з модульним містечком у Харкові далі
Повернутися до модульного містечка хочуть ще кілька жителів, розповів директор міськдепартаменту житлово-комунального господарства Олексій Топчій. За його словами, люди відселилися, коли обстрілами пошкодило будиночки. Перед їхнім поверненням міськрада вирішила обстежити містечко.
Модульне містечко для переселенців у Харкові, травень 2025 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець
До складу комісії входить представниця Держпродспоживслужби Неля Рапота. Її фаховий висновок — будинки небезпечні для проживання.
"Перевірка була всіх 13 цих модульних будиночків. Через обстріли були пошкоджені цілісність стель, стін. Коли була порушена цілісність, дійсно, щури і миші залазили, бо їм було чим погодуватися. Пліснява — так, тому воно ж все зруйноване, цілісність порушена. Грибок, пліснява — всі стіни, всі стелі з даним ефектом. Висновки комісії і по технічному, і по санітарно-гігієнічному стану — ці будиночки непридатні для проживання", — говорить Неля Рапота.
Представниця Держпродспоживслужби Неля Рапота. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Модульне містечко збудували у 2015 році коштом уряду Німеччини. За нього відповідає комунальне підприємство "Харківспецбуд". Як розповів його провідний інженер Данило Пшеничних, підтримувати стан будинків важко, вони аварійні.
"Зараз будинки перебувають на балансі комунального підприємства "Харківспецбуду". Ми, як можемо, підтримуємо належний стан цих будинків, але через те, що строк експлуатації вже вийшов, це дуже важко", — говорить Пшеничних.
Перша причина, чому ці будинки знаходяться в аварійному стані, — це порушена герметичність цих будинків. Тому що є просідання ґрунтів. Це призводить до небезпечної експлуатації електромереж. Потрапляють до будинку гризуни. Це постійне залиття водою, через негерметичність з'явилася пліснява.
Інженер «Харківспецбуду» Данило Пшеничних. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Нинішнє обстеження, за словами директора міськдепартаменту житлово-комунального господарства Олексія Топчія, триватиме ще кілька тижнів. Але вже 20 травня пресслужба міськради з посиланням на міського голову Терехова повідомила на офіційному сайті мерії: переселенців, які досі живуть у модульному містечку, переселять у гуртожитки. Коли саме це зроблять, у повідомленні не зазначено.
Що відомо про модульне містечко у Харкові
Модульне містечко — місце компактного проживання переселенців з Донецької та Луганської областей. Його відкрили за підтримки уряду Німеччини у 2015 році. Передбачалося, що житло буде тимчасовим, однак знайти інше та виїхати змогли не всі, тому міська влада продовжила переселенцям договори на проживання.
У лютому 2021 року йшлося, що модульне містечко для переселенців замінять трьома гуртожитками. Їх хотіли побудувати коштом співфінансування: 30% суми з міського бюджету, решта — з державного.
Про те, що приміщення модульного містечка у Харкові непридатні для проживання в Офісі Омбудсмана казали восени 2021 року. Зокрема йшлося, що у приміщеннях відсутня вентиляція, через що утворюється конденсат і задуха. Вхідні групи до приміщень, де проживають люди з обмеженням руху, не обладнані пандусами та поручнями. Туалетні кімнати та кухонні приміщення також не прилаштовані для людей на візках та милицях.
Поблизу модульного містечка були російські влучання.
Читати ще
Читати ще
Модульні будинки на Харківщині: чи селяться в них жителі зруйнованих Циркунів та Старого Салтова
Читати ще
«З пластика людей мають витягнути». Чому переселенці вже сім років живуть у модульних містечках
Читати ще
Іноземні уряди допомагають демонтувати розбиті будинки у Харкові: репортаж зі знесення
Читати ще
Речі для тих, хто втратив усе. Як працює одяговий хаб для переселенців та жителів міста у Харкові